Hava Durumu

Sanayi üssü: Bursa

Yazının Giriş Tarihi: 09.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.09.2022 18:08

Geçtiğimiz akşam BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2013 yılından bu yana hayata geçirdiği projeleri ve yeni döneme ilişkin hedeflerini düzenlenen etkinlikle kamuoyuna sundu. BTSO Meclis ve Meslek Komitesi üyelerinin yanı sıra iş dünyası kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları da katıldı. Burkay’ın uzun süren fakat dikkatle dinlenen sunumu sonrası en çok konuşulan; “Bursa’ya en az 4 tane daha TEKNOSAB ve 2 KOBİ Organize Sanayi Bölgesi lazım” demesi oldu. Konuşmanın başında “bir ülkenin tarım toplumundan sanayi toplumuna geçmesi 2 nesil sürüyor” demiş ve bugüne gelmemizi sağlayanlara teşekkür etmişti. Haliyle bu düşünce şekliyle tüm yatırım hamleleri sanayi üretimini artırmak ve başka bir boyuta geçirip Endüstri 4.0’ı hızlandırmak üzerine.

Dünya olarak iki seçeneği avantaj ve dezavantajlarıyla tartışıyoruz; tarım ve teknoloji. Birine hayatta kalmak için ihtiyacımız var diğerine daha ileriye gidebilmek için! Bursa sanayisine yapılan yatırımlar tercihini teknolojiden yana yapmış gibi duruyor! Burkay’ın sunumunda geçen 9 yılda yapılanlar arasında; TEKNOSAB, GUHEM, Mutfak Akademi, BUTGEM Eğitim Merkezi, BUTEKOM “Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi” vb. yanı sıra herkesin yakından takip ettiği Payitaht Çarşı Projesi bulunuyor. Hepsi ayrı bir başlık açabilecek büyüklükte olsa da içlerinden biri çok tartışılıyor, çok ses getiriyor: TEKNOSAB.

Karacabey’de kurulan ve yatırımları devam eden Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi. Vizyon olarak Türkiye’yi teknoloji organize sanayi bölgesiyle tanıştırarak, bilgi ve inovasyona dayalı üretim ile rekabette gücün artırılmasını sağlamak. 4. Sanayi devriminin yeni üssü olarak tanıtımda yer alan TEKNOSAB üretime başladı ve 2000 çalışan bulunuyor, biten fabrikaların çatılarında bulunan güneş panelleri ile yenilenebilir enerji üretimi de başlamış durumda.  Hedef; 25 milyar dolar yatırım ile 45.000 yeni istihdam. Bu rakam Endüstri 4.0 odaklı sanayi bölgesinde amacın şimdilik karanlık fabrikaya yönelik olmadığını, istihdam odaklı olduğunu gösteriyor.

Her gün yeni bir fabrika açılan bölgede; uzay havacılık, savunma ve mühimmat, raylı sistemler teknolojileri, yenilenebilir enerji teknolojileri sanayisi gibi iş kolları bulunuyor. Eğitim alanlarına ek olarak BTSO Teknoloji Üniversitesi projesi var. Teknoloji Üniversitesi; mevcut üniversitelerle yapacağı ortak çalışmalarla lisansüstü eğitim temelinde sanayi-kamu-üniversite işbirliğinin sağlanması sorumluluğunu üstlenecek. Endüstrinin ihtiyaç duyduğu inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarından teknoloji transferine ve nitelikli eleman yetiştirilmesine kadar birçok konuda akademik destek ve gelişim sağlayacak.

Bu yatırım hamlesinin dayanağı olarak İbrahim Burkay; “Dünyanın yeni ekonomi olarak tarif ettiği alana yönelmemiz gerekiyor. 10 büyük ekonomiye baktığımız zaman onların zenginliğini sağlayan, üreten merkezler var. Örneğin; Almanya en büyük ekonomiler arasında ama Stuttgart tüm Ar-Ge çalışmaları yatırımlarında ülkenin 2 katı büyüklüğünde. Başarı hikâyelerini yazan belli başlı merkezler var. Bursa’da bunun başında geliyor. Ne yaptıysak Bursa’ya az. Eşine çok az rastlanır ortak akıl ve irade ile kente değer katan birçok projeyi devreye soktuk” dedi.  Örneği bir inceleyelim; Stuttgart, Almanya’nın 6. büyük şehri ve burada Porsche, Mercedes-Benz ve Bosch gibi dünyaca ünlü dev şirketlerin genel merkezleri yer alıyor ve en önemli endüstri merkezleri arasında karşımıza çıkıyor.

O halde hedef Bursa’yı sanayi üssüne çevirmek diyebilir miyiz?

Yalın üretim, robot üretimi, teknoloji ve inovasyonu ihraç edebilir hale gelme düşünce de bile çok heyecan verici. Ancak bu şehirde tarım da var. Yakın zamana kadar tarım şehri olarak tanıtılıyor olmaktan da gurur duyuyorduk bunu unutmayalım! Bu şekilde dev projelerin sayısı artacak olursa verimli araziler üzerinde Bursa bir sanayi kenti olmaktan öte sanayinin kendisi olacak ve bizlere de sanıyorum ki yol görünecek. Belki bir banliyöye taşınır ve çalışmak için şehre geliriz!

Banliyö: “Bir kentin, şehir merkezinden uzak, genellikle il veya ilçe sınırına yakın dış bölgelerine verilen ad”

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.