Hava Durumu

Türk Dil Bayramı kutlu olsun

Yazının Giriş Tarihi: 28.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 13:19

Türk Dil Kurumu ve Dil Bayramı'nın 90. yaşını kutluyoruz.

Peki, TDK kuruluş sebebini ve tarihini biliyor muyuz?

Türk Dil Kurumu, Türkçeyi incelemek ve geliştirmek için 12 Temmuz 1932'de Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur.

2 Temmuz 1932'de başlayan ve 11 Temmuz'da sona eren "Birinci Türk Tarih Kongresi'nin ertesi günü, Çankaya'da dil bilimcilerin de katıldığı toplantı sonunda Atatürk, ''Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım demiş ve Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun" talimatını vermiştir.

Amaçlarını, "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak belirtilmişlerdir

26 Eylül - 5 Ekim 1932 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda Birinci Türk Dili Kurultayı yapılmış, farklı meslek gruplarından kişiler katılmıştır. Dil bilimcilerin yanı sıra yazarların, her meslekten aydınların, halk temsilcilerinin katıldığı kurultayda Türk Dili Kurultayı’nda Türkçe’nin önemini vurgulamak için 26 Eylül gününü Dil Bayramı ilan edilmiştir! “1934’te yapılan kurultayda Cemiyetin adı, Türk Dili Araştırma Kurumu; 1936’daki kurultayda ise Türk Dil Kurumu olmuştur.”

Dil Bayramı, her yıl 26 Eylül'de kutlanan, Türkçeyi geliştirmeyi amaçlayan bayram olarak kabul edilmiş ve Türk Dil Kurumunun açılışı amacıyla da kutlanmaktadır.  Yaşamı boyunca Türk diline önem veren Atatürk, vasiyetnamesine göre tüm mal varlığını TDK ile Türk Tarih Kurumu'na bırakmıştır.  TDK ve TTK, 1982 Anayasası ile oluşturulan 'Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bağlanmıştır.

***

Bursa, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olma unvanının hakkını vererek organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. TDK kuruluşu ve Dil Bayramı'nın 90. yaşı şehrimizde çok sayıda etkinlikle kutlanıyor. Bunun için düzenlenen 'Dilde, Fikirde, İşte Birlik' programı Hilton Otel'de Türk Dünyası Ezgileri Konseri ile başladı.

Programa Türk Dünyası Aksakalı Binali Yıldırım, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Önceki Dönem Başbakan Yardımcısı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Ahmet Kılıç, Zafer Işık, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi Rektörü Ahmet Saim Kılavuz, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ile Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov, Kırgızistan Aksakalı Medethan Şerimkulov, Kıbrıs Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu katıldı.

Türk Dünyası Edebiyat ödüllerin verildiği etkinlikte Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım yaptığı konuşmada, Türk Birliği’nin kuruluş amacı diğer ülkeleri korkutmak değil, bizim kimseden korkumuz olmadığını göstermektir vurgusunu yaptı. Yıldırım; “bir araya gelmek için önümüz de engeller var bunlar; dil ve mesafe olarak sayılabilir. Mesafeler artık günümüz imkânlarıyla çoktan aşıldı. Tek halletmemiz gereken dil kaldı” dedi. Bu açıklama salondan destek alkışı aldı.

Gelişmiş ülkeler dünya ekonomisinde etkin rol oynuyor. Gelir bazı ülkelerin elinde toplanıyor. Birlik oluşturmak bu payda söz sahibi olabilmek adına çok önemli. Bunun yolu da dilden geçiyor. Birbirimizi anlamak, kopan kültür bağlarını yeniden kurup sağlamlaştırmak çok önemli. Yıldırım bunun için; “Dilini muhafaza edemeyen egemenliğini muhafaza edemez. Dil üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor. Hepimizin hedefi konuşurken kulaklık ya da tercüman kullanmadan anlaşabildiğimiz günlerdir. 2 bin 500 ortak kelimemiz var. Gençler günlük hayatta bin kelime kullanıyor. Bunu başarıp daha çok şeyi birlikte yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Ayrıca toplantı sonunda İznik’te 29 Eylül’de başlayacak olan 4. Dünya Göçebe Oyunları’na herkes davet edildi. Türk Dünyasını bir araya getirmek için çok önemli çalışmalar yapılıyor ve Bursa 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olma avantajını kullanarak hepimize etkinliklere erişebilme imkânı sağlıyor.

Türk Dil Bayramımız kutlu olsun!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.