Siyasette özlenen nezaket...

İsmail ARSLAN 23 Mart 2021 Salı, 06:00

Ticaretteki gibi siyasetin de olmazsa olmazıdır rekabet. Halka sunulan hizmetin daha iyi, daha ileri, daha güzeli olmasını sağlayan itici kuvvettir, gereklidir. Rekabetin görüldüğü bütün alanlarda olması gereken bir diğer unsur ise nezakettir ki bu üslup gerekliliğidir, önemli bir erdemdir.

Nezaket erdeminin olmadığı bir rekabet, tarafları hırçınlaştırır, canavarlaştırır, iftiralara, ithamlara, çirkin söylemlere iter. Toplumun önünde yaşanan siyasi polemiklerin nezaketten, tatlı dilden, sakin tavırdan uzak oluşu ise en çok vatandaşı etkiler...

Sosyal medyada 10 dakikalık bir gezintiyle, siyasi taraftarın birbirine sinkaflı sözler, ağza alınmayacak hakaretler kullandığını, bahsettiğim nezaket erdeminin eksikliğinin halkı ne hale getirdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Birbirine kızıp bağıran siyasi aktörlerin, öğle yemeği vaktinde aynı masada, güle oynaya yemek yediğini bilmez vatandaş!

Vatandaş, birbirlerinin gırtlağını sıkacak kadar zaman zaman raydan çıkan siyasi aktörlerin, kendilerini yakından ilgilendiren bir düzenlemede, birden aynı düşünmeye başladığını da bilmez!..

Hâlbuki az önce birbirlerine bağırıyor, ithamlarda bulunuyor, insan içine çıkamayacak hale getirmeye çalışıyorlardı...

Garip değil mi?

Neyse!..

***

Dün, YeniDönem gazetesi olarak göreve 3 ay önce seçilen AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan'a hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdik. Ziyarette AK Parti Siyasi ve Hukuk İşler Başkanı Mustafa Yavuz ile Toplum ve Halka İlişkiler Başkanı Cemile Yiğit de hazır bulundu.

Başkan Gürkan, öğleden sonraki programına yetişeceği için dar bir vakitte şehre dair yaptığımız sohbet sırasında Türk Telekom konusu açıldı.

Hatırlarsanız geçen hafta Türk Telekom Bölge Müdürlüğü'nün kapatılacağı haberi kent gündemine bomba gibi düşmüştü!

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, yaptığı yazılı açıklamayla Türk Telekom Bölge Müdürlüğü'nün kapatılmasının Bursa'nın bölgedeki liderliğini kaybetmesi anlamına geldiğini söylemiş, iktidar partisinin Bursa milletvekillerini, müdürlüğün kapatılmasını engellemeye çağırmıştı.

Akabinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüşen AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan konunun 'alınmamış bir kararın iç yazışmalarının paylaşılması nedeniyle' gündeme geldiğini söyledi ve 'Kapanmayacak!' dedi.

Sosyal medya hesabından bir açıklama daha yapan CHP İl Başkanı Karaca, "Bu süreçte uyarılarımızı dikkate alarak konuyla yakından ilgilenen iktidar partisi yetkililerine teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Yazımın ilk bölümünde nezaketten bahsettik ya?

Başkan Gürkan, CHP İl Başkanı Karaca'nın teşekkür mesajına karşılık kendisini telefonla arayıp, "Kamuoyunu germeden, kırmadan dökmeden çözüm arayışında olduğunuz ve nazik davranışınız için ben de teşekkür ederim" dediğini anlattı.

Siyasette nezaket vurgusu yaptı, "Asıl olması gereken bu" dedi.

Zaman zaman yaşanan gerginliklerin kimseye bir fayda sağlamadığını, nezaketin yara aldığını belirten Başkan Gürkan, ana muhalefetin dersine iyi çalışması gerektiğini, husumet odaklı değil çözüm odaklı yaklaşımın öneminden bahsetti, "Çözüm üretemiyorsanız, sorun sizsiniz!" ifadesini kullandı.

DİP NOT: Başkan Gürkan; insanın acısını önleme, hayatını ve sağlığını koruma, insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, saygıyı, barışı getirme amacı güden Kızılay'da uzun yıllar görev yapması sonucu benimsediği nazik tavrı, siyasette de sürdürme gayretinde.

Fikir ve ahlâk kültürünün bir simgesi olan nezaket herkes için gerekliyse; bu gayrete herkesin omuz vermesi gerek!..

***

HIZLI TREN MESELESİ! 

Bu arada Başkan Gürkan'a, yapımı arapsaçına dönen 'Hızlı Tren' projesiyle ilgili son durumu sordum. Gürkan, "AK Parti bu zamana kadar hiçbir işi yarım bırakmadı. Jeolojik olarak birtakım sorunlar yaşadık, projenin maliyeti baştaki plana göre 4 kat arttı. Hızlı tren Bursa'ya kesin gelecek, konuyu yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.