'BANA KULİSİNİ SÖYLE, SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM!'

İsmail TAŞTAN 27 Ocak 2021 Çarşamba, 06:00

Özellikle, köşe yazarı ve özel haberci gazeteciler için 'Kulis bilgileri' mesleki bakımdan 'ekmek-su' gibi önemlidir.

Hemen hepimiz mesleğimizi icra ederken, 'Kulis bilgileri'nden besleniriz.

Bu mesleki kariyer bakımından pozitif bir değer taşır ve gereklidir.

Ancak kulis habercileri mesleklerini icra ederken, "duydum" tarzındakileri değil, "öğrendim" tarzındaki kulis bilgilerini sahiplenirse 'doğru' iş yapmış olur.

Zira kulis yapmanın da bilgi kaynakları olmalı.

Aksi takdirde, sansasyon ya da asparagaslıktan öteye geçmez.

Bazıları da 'kulis' diyerek, 'şehir efsaneleri' yaratanlar cenderesine düşer.

Köşe yazısında, 'mahlas' kullanarak ismini gizlemeyi tercih eden bir meslektaşım(!) köşesinde 'kulis' bilgilerini çalıştığı gazetedeki köşesinde yazdı.

Sözde haberin içeriği de iddiaları da tam kulislik!

Özetle paylaşayım:

"Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın'ın 'ters düştüğü' bu nedenle aralarında 'anlaşmazlık' yaşandığı iddia ediliyor.

 Bu kadar değil, dahası da var!

Neler var; söz konusu kulis, köşe yazısında, "ters düşme, anlaşmazlık, istifa baskısı ve restleşme!"

Bursa'da, hafta başından bu yana bir 'kulis' haberi tartışmasıdır gidiyor.

Söz konusu kulis, yerel yöneticiler odaklı, "ters düşme, istifa ve restleşme" minvalinde olunca, ister istemez işin aslı astarını araştırmak gerekir.

İddialar 'kulis' bilgisi olarak aktarılıyor. Kaynağı yok, yani meçhul...

Aslında, yazarının kendisi de 'kulis.'

Çünkü iddiası var, yazısı var ama ismi yok!

Mahlası var. O da apayrı bir muamma...

Yaz yazabildiğin kadar! 

Neyse...

Mahlaslı haberci, 'Ankara'daki kuşlarından' aldığı notunu düştükten sonra iddia ettiği sözde kulis bilgilerini sıralıyor.

Konunun aslını ve analizini yapmak lazım.

Ancak önce iddialara bakalım.

- Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile ters düşmüş.

-Başkan Bekir Aydın bu nedenle Ankara'ya yani AK Parti Genel Merkezi'ne çağrılmış

Bu kadar değil elbette dahası da var!

-Başkan Aydın istifaya zorlanmış.

-Hatta AK Parti'de siyaset yapmasına izin verilmeyecekmiş.

Sanki Başkan Aydın, istifa baskısına sözde, "Partiden istifa edeceğini, ama asla belediye başkanlığından istifa etmeyeceği" restini çekmiş.

GÜRKAN, BAŞKANLARA SAHİP ÇIKTI

AK Parti cephesinden peş peşe yalanlamalar geldi.

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, "Kim ne derse desin teşkilatlarımız, bütün kademeleriyle, inandığımız yolda canla başla çalışmaktadır" sözleriyle her iki başkana, teşkilatlarına, partisine ve parti tabanına sahip çıkan tavrıyla dikkat çekti.

İddiaları külliyen ve kesin bir dille yalanladı.

Başkan Gürkan, iddiaların başkanları zan altında bırakmayı amaçladığını vurgularken, "AK Parti'ye, Cumhur İttifakı'mıza ve dolayısıyla Orhangazili hemşehrilerimize de zarar verme girişimidir" sözleriyle, yazarın asıl muradına dikkat çekmiş oldu.

Yalanlama-1

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın "Cumhur İttifakımızla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş ile birlikte bütün şehir, büyükşehir olarak aşkla yolumuza devam ediyoruz" sözlerine, iftira ve ithamlarla ilgili olarak da hukuki süreç başlatacaklarını özellikle ekledi.

Yalanlama-2

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Bekir kardeşim; hep birlikte Orhangazi'miz için, Bursa'mız için canla başla çalışmaya devam" yanıtını verdi.

Yalanlama-3

Dün 'Başkan Aktaş Orhangazi İlçe Başkanı ve Orhangazi Belediye Başkanı ile birlikte' Orhangazi'de esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet edip kurdukları gönül köprüsü bağlarını sarsmaya yönelik birlik beraberliklerini bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini, Bursa için Orhangazi için şehrin tüm ilçeleri için bir olduklarını birlik olduklarını, canla başla çalışmaya devam ettiklerini bir kez daha vurgulayarak yalan yanlış haberlere itibar edilmediğini de göstermiş oldu.

Müsaadenizle bir iki not da biz düşelim...

BİR:

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, yeniden seçilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı ilk ziyaret eden ilçe belediye başkanları arasında yer aldı.

Belediyeciliğin ekip işi olduğunu vurgulayan Başkan Aydın ziyarette "Büyükşehir Belediyemizin desteği ile projelerimize en kısa süre içerisinde başlamak istiyoruz" derken, Alinur Başkan da "Orhangazi ilçemizde şu an yapımı devam eden projelerimiz var bu projelerimizi en kısa sürede tamamlayarak birlikte yeni projelere adım atmak istiyoruz" dedi.

Bu nasıl ters düşmek!

İKİ:

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilçelere yönelik değerlendirme toplantısı kapsamında Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın'ın ev sahipliğinde ilçedeki muhtarlar ve sivil toplum temsilcileriyle buluştu.

ÜÇ:

Bursa kent merkezinde kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını yüzde 100'e varan oranda birbirinden ayıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ tarafından yapılacak '7,5 milyon TL'lik yatırımla Orhangazi'de de yağmur suyu hattı imalatlarına start verdi'.

Aktaş, Büyükşehir'in "yatırımlarıyla ilçenin değerini artıracağını söyledi.

"Gayretlerimiz bir taş üstüne bir taş koymaktır" dedi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ise Başkan Aktaş'ın çözüm odaklı çalışma üslubunun ellerini rahatlattığını ve sıkıntılarını daha hızlı bir şekilde çözeceklerini ifade etti.

Bu nasıl anlaşmazlık!

DÖRT:

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ilçede yapılacak çalışmaların yol haritasını belirlemek üzere Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, şube müdürleri ve ilçe koordinatörleriyle bir araya geldi. Aydın "Bizim için Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş ve ilgili müdürlüklerle yaptığımız toplantı, oldukça verimli geçti. Aktaş da planlamaların en kısa sürede çözüme kavuşturulacağını müjdeledi.

Bu nasıl ters düşme ve anlaşmazlık!

Sonuç olarak; seçilmiş ve atanmışların istifa etmeleri her zaman haberdir.

Gazeteci bunu değerlendirir.

Ancak istifa gerçekleşmezse, iddia yalan olur.

Tekzip edilir. Bu hukuki durumdur.

Lakin mesleki ahlâk ve vicdanı sorumluluk gereği özür gerekmez mi?

Elbet özür çok gerekli ancak her şeyden önce niyet önemli ve bu 'kulisi' işlemek için kimlerin bunu neden istediği de önemli.

Bursa bunları hak etmiyor! Yalan yanlış kulisler, kuşlar börtü böceklerle ortalığı germenin kimseye bir faydası yok!..