'Para değil koruyucu ekipman istiyoruz!..'

Lale AKASOY 26 Mart 2020 Perşembe, 06:00

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle fedakârca, canla başla ve büyük bir özveriyle çalışan sağlık emekçilerine tavandan ek ödeme yapılacağının müjdesini vermişti...

Biliyorsunuz son aylarda sağlık ortamı oldukça hareketli, gergin, sağlık emekçileri de tepkili ve tedirgin...

Bakan Dr. Koca'nın sağlıkçılara 3 ay boyunca tavandan ek ödeme yapılacağını açıklaması sağlık emekçilerini hayal kırıklığına uğrattı!

Ve bir o kadar da öfkelendirdi!..

Sağlık emekçileri, sistemin adaletsizliklerle dolu olduğunu, sağlık ortamında ayrıştırıcı uygulamaların yapıldığını ve alınan bazı kararların iş huzuru ve barışını bozduğunu iddia ettiler...

***

Öte yandan "Kamuoyuna Duyurulur!" başlığı ile Türk Hemşireler Derneği, "Hemşireler olarak bizler ülkemizin hem maddi, hem de manevi olarak zor günlerden geçtiği bu dönemde ek ödemelerle, sağlık çalışanlarının sorunlarının gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz! Bu ödemeye ayrılan kaynağın sahadaki sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman alınması ve daha fazla sağlık çalışanı istihdam edilmesi için harcanmasını talep ediyoruz!.."  şeklinde açıklamada bulundu.

Türk Hemşireler Derneği yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Hemşireler olarak taleplerimizi karşılama gayretinizin farkındayız. Büyük özveriyle çalışan sağlık çalışanlarının tamamına yönelik ek ödemelerinin 3 ay boyunca tavandan yapılacağını ve 32 bin sağlık personeli ataması yapılacağını müjdelediniz, teşekkür ediyoruz. Evet, hemşire maaşları son derece yetersiz... Evet özlük hakları ile ilgili ciddi sorunlarımız var... Evet döner sermaye uygulaması tam bir adaletsizlik örneği... Evet sağlık hizmetlerindeki performans uygulamasının bir an önce sonlandırılması gerekiyor... Ancak dünya ve ülke olarak bir savaşın içinde olduğumuzun farkındayız. Bu ölümcül savaş bitmeden, toplumumuzun her bir bireyi sağlığına kavuşmadan bizler sorunlarımızı konuşmayı doğru bulmuyoruz. Hayatı korumak, ıstırabı hafifletmek, sağlığı yüceltmek için gerekecek her türlü çabayı göstereceğimize ant içerek bu mesleğe başladık... Bize yüklenmiş olan sorumluluğun farkındayız. Zamanın talep etme değil, işe koyulma vaktinin olduğunun farkındayız...Bu süreçte tek talebimiz meslektaşlarımızın, çalışan ve hasta güvenliğini sağlayabilecekleri çalışma ortamlarında mesleklerini icra edebilmeleri ve kişisel koruyucu ekipmana ulaşmada sorun yaşamamalarıdır..."

***

Evet, Türk Hemşireler Derneği'nin açıklamaları böyle...

Şimdi sahada canla, başla çalışan sağlıkçıların yorumlarını paylaşalım sizinle...

"Biz aylardır altını çizerek bağırıyoruz, salgın hastalık ülke gündemimizde hiç yokken döner sermayenin adaletsiz, kabul edilemez arızalı bir sistem olduğunu haykırdık. 3 ay boyunca tavandan verilecek ek ödemeyi vallahi de billahi de istemiyoruz...O parayla maske, giysi ekipman alsanız daha iyi olmaz mı? Yine bizlere hiçbir şey verilmeden veriliyor gibi açıklayıp bizleri zor duruma düşürüyorsunuz! Milletin gözünde bu iş için sanki para almışız gibi görüntü oluştu... Bu beladan kurtulunca bizleri dinlemenizi ve insanca yaşayacak diğer kurum çalışanları gibi maaş almak istiyoruz. Bu zor günlerde toplumun her kesiminden övgüler alırken, milletin bizi alkışladığı bir dönemde yapılan bu açıklama bizlere bir ödül değil, aksine itibar kaybı yaşatmıştır!.."

***

Sağlık bir ekip işidir...

Hekiminden hemşiresine, laborantından teknisyenine, güvenlikçisinden hizmetli personeline kadar...

Biri olmazsa olmaz!

Bu zorlu ve riskli süreçte hastanelerde bıçaklanan, dayak yiyen güvenlikçiler, testi pozitif çıkan hastanın çarşafını değiştiren temizlik personeli, hastanın yüzüne hapşırdığı sekreterler unutuldu mu ne?

Elbette ki hayır!

Hepiniz iyi ki varsınız, sizlerin hakkı ödenmez...