Sezen: Aşı randevusuna gelmeyenlerin sağlık katkı payı artırılsın!

Lale AKASOY 11 Haziran 2021 Cuma, 06:00

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyon Başkanı Dr. Özlem Sezen, aşı randevusuna gelmeyenler için ilginç bir öneri getirdi...

Başkan Dr. Sezen, "Bu kapsamda bulunan kişilerin hastanelerden alacakları sağlık hizmetlerindeki katkı payları artırılsın..." dedi.

Dr. Sezen'in bu söylemindeki amacı aşı zayiatını önlemek...

Biliyorsunuz bu hafta başında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısı için aile hekimliklerinden de randevu alınabileceğini açıklamıştı.

4 ve üzeri hekim bulunan aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı uygulaması önceki gün başladı...

Aile hekimlerinde 6 kişi randevu almadan aşı açılmayacak. Eğer randevuya gelmeyen olursa en yakın aile sağlığı merkezlerinden aşılanacak kişi istenecek...

***

BioNTech aşısının; saklama koşulları, hazırlanması, bekletme süresinin diğer Sinovac aşısından çok farklı olduğuna değinen Başkan Dr. Sezen, söz konusu aşı için çok dikkatli ve özenli olmak gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Dr. Sezen şunları söyledi:

"Sinovac aşısı tek toz olduğu için bekletilebiliyor... Ancak BioNTech aşısı flokon şeklinde ve içinde 6 doz var. Açtığınız anda belirlenen sürede aşının, belirtilen sayıdaki kişiye hemen yapılması gerekiyor. Hassas bir aşı. O nedenle aşı randevusu alanların mutlaka gelmesi gerekiyor. Gelmediğinde aşı zayiatı oluyor. Bunun bir maliyeti var. Bu da devletin zarara uğraması demek... Vatandaş gelmediğinde aşı boşa çıkmış oluyor. Böylece hem zarar etmiş hem de aşı bekleyenlerin hakkını elinden almış oluyoruz... Randevu alıp gelmeyenlerin, sağlık kurumlarından alacağı katkı payı artırılsın..."

Başkan Sezen'e katılmamak mümkün değil elbet...

***

Öte yandan Başkan Dr. Sezen, ek katkı paylarından söz etti.

Salgın döneminde yapılan ek ödemelerden aile hekimlerinin faydalanmadığını anlattı.  Sağlık Bakanlığı'nın verdiği ödeneklerde artışın olmadığını da vurgulayan Başkan Dr. Sezen, "Kullanılmış aşı kutuları, enjektör, eldiven gibi tıbbi atıklar bu dönemde çok arttı. Aile hekimleri bu tıbbi atıkları belli bir bedel karşılığında firmaya toplaması için veriyor.  Kendi kasamızdan verdiğimiz bu paranın miktarı yüzde 30 - 50 oranında arttı. Ödeneklerde artışın yapılması gerekiyor..." şeklinde konuştu.

***

Şimdiii...

Gitmeyeceksen randevu almayacaksın, aldıysan da gideceksin!

Bu hizmet öyle "Canım istemedi gitmedim!"  diyecek kadar keyfe keder bir uygulama değil...

Kimse kusura bakmasın!..

Birçok ülke vatandaşı aşısızlıktan kıvranırken, hastalanırken, ölürken...

Böyle bir lüksümüz yok!

Haa, yaptırmak istemiyorsan da kimse kimsenin gırtlağına, "Niye yaptırmıyorsun?" diye çökmüyor zaten...

Ama sağlıklı bir toplum olmamız için aşı bizim silahımız ve olmamız gerekiyor...

Efelenmeye gerek yok!..