Türkkan: SGK bizi "kör" etti!

Lale AKASOY 25 Kasım 2021 Perşembe, 06:00

Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, "SGK sistemini bize kapattı. Görmüyoruz! Kör olduk!" diyor.

Elbette ki "kör olduk" kelimesini Başkan Doç. Dr. Türkkan burada mecazi anlamda kullandı.

İroni yaptı yani!

Başkan Doç. Dr. Türkkan, şimdiye kadar çalıştıkları kurumlardan emekli olan veya istifa eden hekimlerin listesini SGK'nın sisteminden takip ettiklerini, ancak son bir aydan bu yana söz konusu bilgilere ulaşamadıklarını söylüyor.

***

Doç. Dr. Türkkan'a, "Neden olabilir acaba?" sorusunu yönelttiğimizde ise verdiği yanıt şöyle oldu:

"Neden olacak! İstifa eden, emekli olan hekimlerin sayılarını gündeme taşıdığımız için bazı üst düzey sağlık yöneticileri rahatsız oldu da ondan tabi... Artık bu bilgileri SGK'nın sisteminden görmemeye başladık. SGK ekranını bize kapattı. Ulaşamıyoruz. Olsun!"

***

Bu arada  Doç. Dr. Türkkan, emekli olan hekimleri Sağlık Bakanlığı yetkililerinin telefonla aradığını da hatırlatarak şunları söyledi:

"Sağlık Bakanlığı'ndan emekli olan hekimler aranıyor.

Aranan hekimlere, 'Niçin emekli oldunuz, dönmeniz için ne gerekiyor, sizin için ne yapabiliriz?' şeklinde sorular yöneltiyorlar. Sorunların çözümü için geç kalınmadı mı? Beyin göçü son 5 yılda 5 kat arttı. Yurtdışına gitmek için hala hazırlık yapan çok sayıda meslektaşımız var."

***

TTB Başkanı Prof. Dr. Fincancı Bursa'da.

Biliyorsunuz, "Emek Bizim, Söz Bizim" sloganıyla yola çıkan hekimlerin, TTB öncülüğünde 'Beyaz Yürüyüş'ü geçtiğimiz salı günü başladı. 27 Kasım'da Ankara'da sona erecek yürüyüş, yapılacak 'Beyaz Forum' ile devam edecek.

Bugün ilimize farklı ilden 6 Tabip Odası Başkanı ile (TTB) Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Şebnem Fincancı geliyor. Önce İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılacak basın açıklamasının ardından sembolik bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

Ali Osman Sönmez Onkoloji ve Çekirge Devlet Hastaneleri ziyaret edildikten sonra 'Beyaz Forum' başlatılacak.

Forum'da, şiddet, sağlık alanında karşılaşılan sorunlar, Sağlık Bakanlığı'ndan beklentiler dile getirilecek.

Hekimler, mesleklerine, emeklerine yönelik saldırılara, dayatılan karanlığa karşı önlüklerinin beyazına sahip çıkmak için bu mücadeleyi verdiklerini belirtiyorlar.

Ayrıca hekimlerin eylemlerine birçok sivil toplum kuruluşunun da destek vereceği bildirildi.