Yavuzyılmaz: Hedef kitlemiz kararsızlar!

Lale AKASOY 10 Haziran 2021 Perşembe, 06:00

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, "Aşı yaptırıp tedbirlere uyarsak birkaç ay sonra maskesiz dolaşabiliriz. Bu bizim elimizde!" dedi.

Aşı hakkı olan tüm vatandaşların mutlaka randevu alarak aşılarını yaptırmalarını öneren Dr. Yavuzyılmaz, sosyal medyada aşılarla ilgili yanlış bilgilerin dolaşmasının bazı vatandaşları kararsızlığa ve endişeye sevk ettiğini söyledi.

"Kirli bilgi, doğru bilgiden daha çok yayılıyor..." diyen İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuzyılmaz şöyle konuştu:

 "Birçok ilçeye ve köye gidip aşı konusunda yanlış bilgiye sahip olan vatandaşlarla konuşuyoruz. Bazılarının kronik hastalıkları mevcut ve aşı yaptırdığında 'Acaba beni etkiler mi?' şeklinde korkuları var. Vatandaşa aşı yaptırmadan önce merak ettikleri soru ve bilgileri yanıtlamaları için aşı merkezlerimizde hekim bulunduruyoruz. Özellikle yaşlılarımız, 'Biz evden dışarı hiç çıkmıyoruz...' şeklinde kendilerince aşı yaptırmamak için geçerli bir neden sunduklarını sanıyorlar ama aynı evde yaşayan aile bireyleri, torunları dışarı gidip geliyor! Bulaş ihtimali yüksek!.. Elbette ki kimseye zorla aşı yapacak halimiz yok... Ancak yanlış bilgi ve algı bazı vatandaşlarda etkili oluyor! Randevu hakkı olup gelmeyenler hedef kitlemiz... Vatandaşın aşı konusunda doğruları bilmesi gerekiyor!.."

***

Ha bu arada, dünden itibaren ASM ve özel hastanelerde de BioNTech aşısı yapılmaya başlandı.

Dr. Yavuzyılmaz, e-nabız ve MHRS üzerinden vatandaşların aşı randevularını alabileceğini de sözlerine ekleyerek şu bilgileri verdi:

"Merkez ve ilçe kamu hastanelerimizde yoğun bakım yatakları dâhil olmak üzere yaklaşık 400 hasta kovid tedavisi görüyor. Ve bugüne kadar bir ve ikinci doz dâhil olmak üzere 1 milyon 200 bin doz aşı uygulaması yapıldı. Günde ortalama 15 ile 20 bin arasında aşı yapılıyor. Dünden itibaren özel hastaneler ile 'Aile Sağlığı Merkezleri'nde de BioNTech aşısı yapılmaya başlandı. İlk günlerde bazı aksaklıklar yaşanması doğal bir süreç. Daha önce BioNTech aşısıyla ilgili ASM'lere eğitim vermiştik..."

***

Evet, kovid'li hasta sayıları düşse de bu illet hastalık terk etmedi insanlığı hâlâ...

Yine sinsice, pervasızca, sırıta sırıta dolaşıyor ortalıklarda!..

Hâlbuki bu belayı defetmek elimizde...

Dr. Yavuzyılmaz'ın söylediği gibi aşımızı yaptırıp tedbirlere uyarsak, maskesiz dolaşabileceğimiz, özgürce yaşayabileceğimiz, yüreğimizin götürdüğü yere gideceğimiz güneşli günler yakında, çok yakında...