Hava Durumu

25. Avrupa Atletizm Pist Şampiyonası Sonuçlar ve yorumlar (2. bölüm)

Yazının Giriş Tarihi: 12.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.09.2022 20:55

Bu yıl 25’incisi yapılan Avrupa Atletizm Pist Şampiyonası’nın bilgilerini derlediğim ve sonuçlarını paylaştığım yazımın ilki 7 Eylül’de bu sütunlarda yer almıştı. Devamı niteliğindeki bu yazımda da şampiyonanın teknik sonuçlarından ayrıntılı olarak bahsedeceğim.

25. Avrupa Atletizm Pist Şampiyonası 15-21 Ağustos 2022 tarihlerinde, 48 ülkeden 1540 bayan ve erkek sporcunun katılımı ile Almanya’nın Münih kentinde yapıldı.

TEKNİK SONUÇLAR

Erkekler:

100 metrede: 1. Marcell Jacobs (İtalya), 9.95, 2. Zhernol Hughes (İngiltere), 9.99, 3. Jeremiah Azu (İngiltere), 10.13.

200 metrede: 1. Zhernol Hughes (İngiltere), 20.07, 2. Nethaneel Mitchell-Blake (İngiltere), 20.17, 3. Filippo Tartu (İtalya), 20.27,

400 metrede: 1. Matthew Hudson-Smith (İngiltere), 44.53, 2. Ricky Petrucciani (İsviçre), 45.03, 3. Alex Haydock-Wilson (İngiltere), 45.17.

800 metrede: 1-Mariano Garcia (İspanya), 1.44.85, 2. Jack Wightman (İngiltere), 1.44.91, 3. Marc English (İrlanda), 1.45.19.

1500 metrede: 1-Jakob İngebrigtsen(Norveç):3.32.76, 2. Jack Hayward (İngiltere), 3.34.44, 3. Mariano Garcia (İspanya), 3.34.88.

5000 metrede: 1. Jakob İngebrigtsen (Norveç), 13.21.13, 2. Mohamed Katir (İspanya), 13.22.98, 3. Yeman  Neberhan Crippo (İtalya), 13.24.83.

10.000 metrede: 1. Yeman Neberhan Crippo (İtalya), 27.46.13, 2. Zerei  Kbrom  Mezngi (Norveç), 27.46.94, 3. Yann Schrib (Fransa), 27.47.13.

Maratonda: 1. Richard Ringer (Almanya), 2.10.21, 2. Maru Tetari (İsrail), 2.10.23, 3. Gashav Ayale (İsrail), 2.10.29.

110 metre engellide: 1. Asier Martinez (İspanya)13.14, 2. Pascal Martinot-Lagarde (Fransa), 13.14, 3. Just Kurau Mathey (Fransa). 13.33.

400 metre engellide: 1. Karsten Warholm (Norveç), 47.12, 2. Wilfried Happo (Fransa), 48.56, 3. Yasmani Copello (Türkiye), 48.78.

3000 metre su engelinde: 1. Topi Raitenen (Finlandiya), 8.21.80, 2. Ahmet Abdulvahed (İtalya), 8.22.35, 3. Osama Zoghlami (İtalya), 8.23.44.

4x100 metre bayrakta: 1. İngiltere ve Kuzey İrlanda, 37.67, 2. Fransa, 37.94, 3. Polonya, 38.15.

4x400 metre bayrakta: 1. İngiltere ve K.İrlanda, 2.59.35, 2. Belçika, 2.59.49, 3. Fransa, 2.59.64.

20 km. yürüyüşte: 1. Alvero Martin (İspanya), 1.19.11, 2. Perseus  Karlström (İsveç), 1.19.23, 3. Diego Garcia (İspanya), 1.19.45.

35 km. yürüyüşte: 1. Miguel  Angel Lopez (İspanya), 2.26.49, 2. Christopher Kinke (Almanya), 2.29.30, 3. Matteo Guippeni (İtalya), 2.30.34.

Yüksek atlamada: 1. Gianmarco Tamberi (İtalya), 2.30 m., 2. Tabias Polye (Almanya), 2.27 m., 3. Andriy Protsenko (Ukrayna), 2.27 m..

Sırıkla atlamada: 1. Armand Duplantis (İsveç), 6.06 m., 2. Bo Kandelita Boehre (Almanya), 5.85 m., 3. Pal Haugen Lillefossa (Norveç), 5.75 m..

Uzun atlamada: 1. Miltiadis Tentoglou (Yunanistan), 8.52 m., 2. Tobias Montler (İsveç), 8.06 m., 3. Jules Rommery (Fransa), 8.06 m..

3 adım atlamada: 1. Pedro Picherdo (Portekiz), 17.50 m., 2. Andrea Dallevalle (İtalya ), 17.04 m., 3. Jean Marc Pontvianne (Fransa), 16.94 m..

Gülle atmada: 1. Filip Mihalceviç (Hırvatistan), 21.88 m., 2. Armin Sinancevic (Sırbistan), 21.39 m., 3. Tonas Stenel (Çek Cumhuriyeti), 21.26 m..

Cirit atmada: 1. Julian Weber (Almanya), 87.66 m., 2. Jakub  Vadlejek (Çek Cumh.), 87.28 m., 3. Kassi Etelatalo (Finlandiya), 86.44 m..

Disk atmada: 1. Mykolas Arekna (Kitvanya), 69.78 m., 2. Cristan Ceh (Slovenya), 68.27 m., 3. Lawrence Okaye (İngiltere ve K.İrlanda), 67.14 m.. (Disk atma Dünya rekoru da 6.6.1986 yılında Doğu Alman Jurgen Schult tarafından 74.68 mile tesis edilmişti. Bu rekor halen Dünya’da kırılamayan en eski rekor. 36 yıldır kırılamıyor.)

Çekiç atmada: 1. Wojciechk Nowicki (Polonya), 82.00 m., 2. Bence  Halasz (Macaristan), 80.92 m., 3. Eiuind Henriksen (Norveç), 79.45 m..

(Polonya, atletizmde ulusal kahramanlarından ve çok sevilen atletlerinden biri olan Nowicki, 2016’da Rio Olimpiyatları’nda, çekiçte 77.73 m. ile bronz, 2018 Berlin Avrupa Şampiyonası’nda 80.12 m. ile altın, 2019 Dünya Silahlı Kuvvetler Şanpiyonası’nda Vuhan, Çin’de 77.38 m. ile altın, 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda 82.52 m. ile altın madalyanın sahibi olmuştu.)

(Çekiç atma, Dünya rekorlarının en eskilerinden biri: 30.8.1986 tarihinde 86.74 m. ile Sovyetler Birliği sporcusu Yurih Sadih tarafından  kırıldı. Bu rekora 36 yıldır yaklaşabilen kimse yok).

Dekatlonda: 1. Niklas Kaul (Almanya), 8545 puan, 2. İswere Simon Ehammer (İsviçre), 8468 puan, 3. Janek  Diglone (Estonya), 8346 puan.

***

Bayanlar:

100 metrede: 1. Gina Lückenkempe (Almanya), 10.99, 2. Mujinga Kambundji (İsviçre), 10.99, 3. Daryll Neita (İngiltere ve K. İrlanda), 11.00.

200 metrede: 1. Mujinga Kambundji (İsviçre), 22.32, 2. Dina Asher Smith (İngiltere ve K.İrlanda), 22.43, 3. İda Karstoff (Danimarka), 22.72.

400 metrede: 1. Femke Boll (Hollanda), 49.44, 2. Natalia Koczmarek (Polonya), 49.94, 3. Anna Kielbasinska (Polonya), 50.29.

800 metrede: 1. Keely Hodgkinson (İngiltere ve K.İrlanda), 1.59.04, 2. Renelle Lamote (Fransa), 1.59.49, 3. Anna Wielgosz (Polonya), 1.59.87.

1500 metrede: 1. Laura Muir (İngiltere ve K.İrlanda), 4.01.08, 2. Ciara Mageean (İrlanda), 4.02.56, 3. Sofia Ennaoui (Polonya). 4.03.59.

5000 metrede: 1. Konstanza Klasterholfen (Almanya), 14.50.47, 2. Yasemin Can (Türkiye), 14.56.91, 3. Eilish Mc Colgan (İngiltere ve K.İrlanda), 14.59.34.

10.000 metrede: 1. Yasemin Can (Türkiye), 30.32.57, 2. Eilish Mc Colgan (İngiltere ve K.İrlanda), 30.41.05, 3. Lonah  Chamtai Salpeter (İsrail), 30.46.37.

Maratonda: 1. Alexandra Lisowska (Polonya), 2.28.36, 2. Mateo Parlov Kostro (Hırvatistan), 2.28.42, 3. Nienke  Brinkman (Hollanda), 2.28.52.

100 metre engellide: 1. Pia Skrzyszowska (Polonya), 12.53, 2. Luca Kozak (Macaristan), 12.69, 3. Ditaji  Kambuidji (İsviçre), 12.74.

400 metre engellide: 1. Femke Boll (Hollanda), 52.67, 2. Viktoriya  Tkochuk (Ukrayna), 54.30, 3. Anna Ryzhykova (Ukrayna), 54.86.

3000 metre su engelinde: 1. Luisa Gega (Arnavutluk), 9.11.31, 2. Lea Meyer (Almanya), 9.23.18, 3. Elizabeth Bird (İngiltere ve K.İrlanda), 9.23.18.

4x100 metre bayrakta: 1. Almanya, 42.34 (Alexandra Burghart, Lisa Mayer, Giba Lückenkemper, Rebekka Hasse), 2. Polonya, 42.61, 3. İtalya, 42.84

4x400 metre bayrakta: 1. Hollanda, 3.20.87 (Evelina Saalberg, Lieke Klaver, Lisanne de Witte, Femke Boll), 2. Polonya, 3.21.68, 3. İngiltere ve K.İrlanda), 3.21.74.

20 km. yürüyüşte: 1. Antigeni Drisbioti (Yunanistan), 1.29.03, 2. Katarzyna Zdzieblo (Polonya), 1.29.20, 3. Soskia Feige (Almanya), 1.29.25.

35 km. yürüyüşte: 1. Antigoni  Drisbioti (Yunanistan), 2.47.00, 2. Raquel Gonzales (İspanya), 2.49.10, 3. Viktoria  Madarsz (Macaristan), 2.49.58.

Yüksek atlamada: 1. Yaroslova Mahuchikh (Ukrayna), 1.95 m. (Mahuchikh, 1Eylül 2022 tarihinde yapılan Diamond League’in Brüksel ayağında yüksek atlamada 2.05 m atlayarak yılın en iyi derecesini yaptı. Yüksek atlamada Dünya rekoru Bulgar Stefka Kostadinova tarafından 30.08.1987 tarihinde Roma’da 2.09 m. ile kırılmıştı. Dünya rekorlarının en eskilerinden olup 35 yıldır kırılamayan bir rekor), 2. Marija Vukoviç (Montenegro), 1.95 m., 3. Angelina Topic (Sırbistan), 1.93 m..

Sırıkla atlamada: 1. Wilma  Murto (Finlandiya), 4.85 m., 2. Katerina Stafenidi (Yunanistan), 4.75 m., 3. Tina Sutej (Slovenya), 4.75m..

Uzun atlamada: 1. İvana Vuleta (Sırbistan), 7.06 m., 2. Malaika Mihambo (Almanya), 7.03 m., 3. Jasmin Sawyers (İngiltere ve K.İrlanda), 6.80 m..

3 adım atlamada: 1. Maryna Bekh-Romanchuk (Ukrayna), 15.02 m., 2. Kristina Makela (Finlandiya), 14.64 m., 3. Hanna Knyazyeva-Minenko (İsrail), 14.45m..

Gülle atmada: 1. Jessica Schilder (Hollanda), 20.24m., 2. Auliol Dongmo (Portekiz), 19.82 m., 3. Jorinde  Van Klinken (Hollanda), 18.94. (Gülle atmada bayanlar Dünya rekoru, 7.6.1987 de 22.63 m. ile Sovyetler Birliği sporcusu Natalya Lisevskaya tarafından kırılmış, bu rekor da 35 yıldır kırılamayan Dünya rekorlarından biri.)

Cirit atmada: 1. Elina Tzengko (Yunanistan), 65.81 m., 2. Adriana Vilagos (Sırbistan), 62.01 m., 3. Barbara  Spotakova (Çek Cumh.), 60.68 m..

Disk atmada: 1. Sandra Perkoviç (Hırvatistan), 67.95 m., 2. Kristin Pudenz (Almanya), 67.87 m., 3. Claudine Vita (Almanya), 65.20 m..

Çekiç atmada: 1. Bianca Ghelber (Romanya), 72.72 m., 2. Ewa Rozanaka (Polonya), 72.12 m., 3. Sara Fantini (İtalya), 71.58 m..

Dekatlonda: 1. Nafisatou Thiam (Belçika), 6628 puan, 2. Adriana Sulek (Polonya), 6532 puan, 3. Annik Kolin (İsviçre), 6515 puan.

***

Avrupa Atletizm Şampiyonasına İmzalarını Atan Bayan Ve Erkek Atletler (İlk Beşler):

Bayanlar:

1-Femke Boll (Hollanda): 400 m., 400 m. engelli, 4x400 m. bayrak: 3 altın madalya.

2-Antigoni Drisbioli (Yunanistan): 20 km. ve 35 km. yürüyüş: 2 altın madalya.

3-Yasemin Can (Türkiye): 10000 m. de altın, 5000 metrede gümüş madalya. 

4-Mujinka Kambundji (İsviçre): 200 m. altın, 100 m. gümüş madalya.

5-Maryna Bekh Romancuk (Ukrayna): 3 adım atlama altın ve aynı ülkeden Yaroslova Mahuchikh: Yüksek atlama altın madalya.

Erkekler:

1-Jacob İngebrigtsen (Norveç), 1500 m. ve 5000 m. de 2 altın madalya.

2-Zhernol Hughes (İngiltere Ve K.İrlanda), 200 m. de altın, 100 m. de gümüş madalya.

3-Wojciech Nowiski (Polonya), çekiç atmada altın.

4-Karsten Warholm (Norveç), 400 m. engellide altın madalya (Dünya rekortmeni).

5-Armand Duplantis (İsveç), sırıkla atlamada altın madalya (Dünya rekortmeni).

***

Avrupa Şampiyonasından Aklımda Kalanlar:

Atletizm müsabakaları yapılırken tribünlerin dolu olduğu statları görebilecek miyiz?

Hiç zannetmiyorum. Türkiye’de normal bir faninin bunu görme ihtimali milli piyangoda büyük ikramiyenin çıkmasından daha az.

Son 25’inci Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda öne çıkan ve büyük bir gelişme gösteren ülke Almanya. Hemen arkasında Birleşik Krallık (İngiltere ve K. İrlanda) geliyor. İtalya, Fransa, İspanya hemen ilk ikinin arkasında. Yarışmaların sürpriz ülkeleri Yunanistan, Hollanda, Polonya. Savaş halinde iken 2’si altın 5 madalya çıkaran Ukrayna, atletizmde adı sanı duyulmayan İsrail ve İsviçre arenada boy gösterdi. Balkanlarda bir kıpırdanma var.  Arnavutluk, Romanya birer altınla potaya girdiler.

Bu şampiyonanın bir özelliği de, ne kadar sömürgesi olan ülke varsa hepsi ülkelerindeki boşlukları, göçmen olup ülkelerinde doğan 2’inci ve 3’üncü nesilleri spor sahasına çekip pistlere kazandırmaları.

Bu arada savaş suçlusu olarak cezalandırılıp atletleri Avrupa, Dünya şampiyonaları ve Olimpiyatlara sokulmayan Rusya’nın yokluğu yarışmalarda diğer ülkelere bir şans olarak yansıdı.

Türkiye ile ilgili görüşlerimi, bu dizinin 3’üncü bölümünde sizlerle paylaşacağım.

(Devam edecek)

***

Düzeltme Notu:

Yazının 7 Eylül tarihli 1. Bölümünde;

1-“Tüm zamanların madalya sıralaması- 22.ci: Türkiye 11 altın, 86 gümüş, 9 bronz, toplam 29 madalya” yazan kısımda ‘86 gümüş’ sehven yazılmış olup doğrusu ‘8 gümüş’ olacak.

2-“Femke Boll’un en iyi dereceleri: 400 m salon: 50.30, Apeldoorn, 2012” yazan kısımda “2012” sehven yazılmış olup doğrusu “2022” olacak.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.