Hava Durumu

Başarının 12 sihirli anahtarı

Yazının Giriş Tarihi: 15.03.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 13:32

Günümüz insanının en büyük sıkıntısı, yaşamda belirsizlik.

Belirsizlik nedeniyle insanoğlu uyum sağlayamayınca adapte olmakta güçlük çekiyor. Toplumdaki kanaat önderlerinin, büyük holding ve şirketlerin üst düzey yöneticileri ve CEO’larının hayat hikâyelerinden topladığım, başarıya giden yoldaki kilometre taşlarını 12 başlık altında topladım:

*Uzlaşma kültürün olmalı: Kendi isteklerinden vazgeçebilme özelliğini ikili ilişkilerde zaman zaman kullanmalısın.

*Kendini satma kabiliyetin olmalı.

*Yöneticilikte ETİK olmalısın. Duygusal sempatin, akılcı sempatinin önüne geçmemeli.

* ‘Sıfırdan’ başladığında hep ileriye doğru gitmeyi planlama. Yükselme yolunda zaman zaman sağa sola manevralar yapabilir, zaman zaman bazı katlarda soluklanmak için mola verebilir veya kısa süreli park yapabilirsin.

*Başarılı olan insanlar aynı zamanda şanslı insanlardır. Hepimizin tepesinden şans rüzgârları zaman zaman eser. Bunları yakalamaya çalışın. Sevilen insanlar çoğunlukla başarıya daha yakın olurlar.

* Bilgi insan davranışını değiştirmiyor. Değiştirmek için mutlaka duygu köprüsüne gereksiniminiz olacak. Bilgiyi paylaşan, egosunu kontrol altında tutabilen ve sık gülümseyen insanlar daha çok seviliyor.

* Kiminde az, kiminde çok olsa da her insanın içinde doğuştan bir liderlik virüsü vardır. Liderlik çok yönlü ve birçok konuda bilgi sahibi olmayı gerektirdiğinden gerek öğrencilik, gerek iş yaşamınızda, gerekse sanat, kültür ve spor alanlarında liderlik vasfı olan insanlarla beraber olmaya, gayret gösterin veya bu ortamı yaratmaya çalışın.

*Hayal gücünüzü genişletecek unsurları fırsat buldukça kullanın. (Kitap okumak, seyahat etmek, yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, ilgi alanınıza giren kulüp ve derneklere üye olmak…)

*Öğrenme kabiliyetinizi eğitim yılları ile sınırlamayın, zira öğrenmenin yaşı, bilginin de sınırı yoktur.

*Cömert olun ama sadece maddi anlamda değil. Bilginizi, zamanınızı paylaşırken de bunu yapmaya çalışın. Sadece alırken değil verirken de mutlu olma sanatını kullanın ve bunu hayatınızın her alanında uygulayın. Mutlu olmak için başka insanlara yardım edin.

*İnsani ilişkilerinizi iyi tutun. Karşınızdaki insana samimi olarak davranış ve sözlerinizle ilgi duyduğunuzu gözleriniz ve kelimelerle ifade edin. Kendinizi anlatmaktan çok karşınızdaki insana kendisini kelimelerle ifade edebilmesi için zaman tanıyın.

*Başarı, teorik olarak içinizde olan başarı potansiyelini pratik olarak hayata aktarmaktan geçer.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.