Hava Durumu

Keramet Warholm'da mı, ayakkabıda mı?

Yazının Giriş Tarihi: 25.08.2021 06:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.08.2021 06:11

Bu sene Diamond League'in (Elmas Lig) 4. ayağı plan Oslo yarışmalarında 400 metre engellide 46.70 koşarak, ABD'den Kevin Young'ın 29 yıldır kırılamayan 46.78'lik rekorunu kıran, Tokyo Olimpiyatları'nda da 400 metre engellide 45.94 koşup altın madalyayı kapan ve "Dünya'da 400 engelliyi 46 saniyenin altında koşan ilk atlet" olma unvanını ele geçiren 25 yaşındaki "Norveç'in  harika çocuğu" Karsten Warholm, karbon teknolojisi kullanılarak üretilen ayakkabılar üzerine olan tartışmaların "sporcuların itibarını" zedelediğini söyledi.

***

Tokyo'da Warholm birinciliği kazanırken ikinci olan ABD'den Rai Benjamin ve üçüncü olan  Alison dos Santos da eski dünya rekorundan daha iyi dereceler elde etmişlerdi. Tokyo zaferi sonrası gazetecilere verdiği beyanatta Warholm. "2. olan Rai Benjamin'in giydiği Nike marka ayakkabıları eleştirmiş ve ayakkabıların, trambolin görevi görerek sporcuya elde ettiği başarıya yardımcı bir unsur olduğunu" söylemişti.

Norveçli atlet, gazetecilerin "Siz de performans artırıcı, tabanında  karbon yastıklar bulunan bir ayakkabı ile koştunuz" sorusuna "Ben de Puma bir ayakkabı giyiyorum, özellikleri beni ilgilendirmiyor, zira  ben bu işin bilimini yapmıyorum ama bir atlet harika bir performans gösterince herkes, başarının sporcudan mı ayakkabıdan mı geldiği konusunda tereddüte düşüyor, bu da spekülasyon konusu oluyor ve sporcunun itibarını zedeliyor" dedi.

***

İlk olarak Nike tarafından  geliştirilen bu teknoloji için spor kamuoyunda "mekanik bir doping" eleştirisi gündeme  gelmeye başladı.

"Bir grup sporcu ve spor kamuoyu  bunu teknoloji dopingi olarak değerlendirirken bir diğer grup ta , bu teknolojiyi devrim niteliğinde bir gelişme olarak görüyor" diyen Warholm, "Ancak umuyorum ki, World Athletics (Dünya Atletizm Birliği) araştırma yaparak bu konuya açıklık getirecek" dedi.

***

Şahsi yorumuma gelince, Karsten Warholm, 2017 ve 2019 dünya şampiyonalarında ve 2018 Avrupa Şampiyonası'nda  400 metre engellide altın madalya kazanan, yani kariyeri olan bir atlet, birden paraşütle pistlere inip dünya rekoru kırdıktan sonra pistlerden buharlaşıp kaybolan sporcu kategorisinde değil.

Tamam teknolojiyi tartışalım ama bu sporcunun başarısına gölge düşürecek bir unsur değil.

Nasıl sırıkla atlamada, alüminyum sırık ve bambu sırıklardan sonra fiber glass'tan (cam elyafından) yapılan esnemeyi sağlayan sırıklar, 1961 den sonra dünya rekorlarının altüst olmasın yol açtı ise, geliştirilen aksesuar teknolojileri, 'sporcunun başarısına gölge düşürecek bir unsur' olmamalı diye düşünüyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.