Hava Durumu

Asrın felaketinin acı yıl dönümü

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 16:49

Tam bir yıl önce, 6 Şubat 2023 tarihinde dokuz saat arayla meydana gelen, merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin üzerinden bir yıl geçse de tarifi mümkün olmayan acılarımız hala hafızalarımızda yer alıyor. Yakın tarihimizin en büyük yıkımlarından birine sebep olan ve 11 ili etkisi altına alan Asrın Felaketinde 14 milyon insanımız depremden etkilendi.

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı resmi rakamlara göre 50 bin, yaralananların ise 107 bin olarak açıklandı. Pek çok ülkenin toprak büyüklüğünden daha geniş bir alan olan 500 kilometrelik bir bölgeyi ve bu kadar çok nüfusu etkileyen depremler, dünyada eşine az rastlanır felaketlerden biri olarak kayıtlara geçti. Türkiye'nin uluslararası yardımı da içeren 4. seviye alarm verdiği deprem sonrası 93 ülkeden arama kurtarma ekipleri bölgede çalışmalara katıldı.

Tüm kamu kuruluşları, mahalli idareler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin seferber olduğu deprem sonrası, bölgeye su, gıda, ilaç ve giyecek başta olmak üzere tüm yaşam malzemeleri hızla gönderildi. Üzerinden bir yıllık süreç geçmesine rağmen deprem bölgesinde 65 binden fazla artçı sarsıntı gerçekleşti ve devam ediyor. Bölgeye yaklaşık 11 milyar lira kaynak aktarıldı. Acılarımızı sararak, Şehirlerimizi yeniden inşa etmeye bir yıldır devam ediyoruz.

1999 Marmara depreminden bu yana yaşadığımız acıların bir tecrübeye dönüşmesi uzun sürdü. Elbette arama kurtarma, insani yardım, barınma, beslenme, toplumsal krize hızlı müdahale konularında ciddi çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Böylesi, tarihte ender görülen büyük facialara karşı devletin milletiyle bütünleşerek birlikte hareket etmesi ve koordinasyonu işlevsel biçimde sağlayabilmesi oldukça güçtür. Ancak Devletimiz tüm imkânlarıyla, bölgede vatandaşını kimsesiz bırakmamak gayesiyle yoğun mesai harcadı. Sivil toplum kuruluşlarımızın öneminin ve kıymetinin, bölgede yaklaşık bir yıldır yaptıkları büyük işlerden sonra daha çok farkına vardık.

Kriz anlarında toplumda ortaya çıkan birliktelik şuuru artmaktadır. Kadim tarihimizde her daim harici ve dahili tehdit ve krizlerde bir ve beraber olduk. Bu sahip olduğumuz dayanışma ruhu milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.

Unutmamamız gereken bir gerçek var; bugünkü teknolojiyle yine depremleri önceden tahmin etmemiz mümkün değil. Ama alınabilecek tedbirlerle can ve mal kayıplarını azaltmak mümkündür. Depremlerle mücadelede her zaman hazırlıklı olmalıyız. Bilim insanlarının uyarılarına kulak vererek, altyapımızı güçlendirmeli ve afet planlarımızı güncel tutmalıyız. Bir yandan yaralarımızı sararken öte yandan da depremin yol açtığı yıkım ve buna dair alınacak önlemler hakkında bilimsel çalışmalara öncülük etmemiz zaruridir.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, deprem bölgesinde BTSO katkılarıyla hizmet veren konteyner kenti ziyaret etti. Binlerce kişilik yemek kumanyaları dağıtımı, binlerce kapasitede konteyner ile depremin ilk gününden bu yana kentimiz tüm imkânlarıyla bölgede yer aldı. Şehrimizin kurumlarıyla deprem bölgesine vermiş olduğu destekler bugün de sürdürülmektedir. Kamu-Özel sektör iş birliği ile bölgeyi yeniden ihya edebilmek için gayret etmeye devam edeceğiz.

Bu doğrultuda başta kaybettiğimiz deprem şehidi kardeşlerimize rahmet diliyorum. Rabbim, bu aziz milleti bir daha böylesi acılar ile imtihan etmesin inşallah. Miraç kandilimizin ulvi manevi anlarını idrak ettiğimiz bugün bu vakitte, gündemden asla düşürmeyeceğimiz Filistin’deki kardeşlerimize direnişlerinde muvaffakiyetler diliyorum. Tüm İslam aleminin Miraç Kandili’ni tekrar kutluyor, barışın ve refahın yükseldiği İslam coğrafyalarını göreceğimiz günlerin duasıyla sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.