Hava Durumu

Politikada her zaaf bir fırsattır

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 17:31

CHP en zayıf dönemde ülke genelinde AK Parti’ye karşı zafer kazandı. Peki bu noktaya nasıl gelindi? Bu zafer CHP’nin başarısı mı AK Parti’nin hezimeti mi? Her seçimin kendi içinde dönemin konjonktürüne bağlı dinamikleri vardır. Seçim sonuçlarının spesifik sebeplere dayandırıldığı malumdur. Dolayısıyla bu sebepler seçimlerin sonuçlarının tezahürüdür.  

31 Mart mahalli idare seçimlerinde ülke genelinde olduğu üzere kentimizde de değişim yaşandı. Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından Bursa'yı kazanan Mustafa Bozbey’in zaferi, AK Parti'nin neden başarısız olduğunu ve bu durumun ardındaki değerlendirmeyi yapmak önemli bir mevzudur. Bozbey’in başarısı, yerel yönetim anlayışında değişim isteğinin bir yansıması olarak öne çıkıyor. Halk, yerel yönetimlerde daha etkin, şeffaf ve katılımcı bir yaklaşımı tercih ettiğini gösterdi. Bu, Bozbey’in kazandığı desteğin temel nedenlerinden biri olarak görülebilir. Ancak kamuoyunca asıl sebepler herkes tarafından bilinen birtakım beklentilerden oluşmaktadır.

Mevcut ekonomik sorunlar, emeklilerin ezilmesi, seçmenin arzu etmediği yanlış adaylar ile seçime girilmesi gibi temel gerçekler ziyadesiyle halk, bir zamanlar belediyecilik ile yükselişe geçen AK Parti’ye bir ders vermeyi tercih etti. Artık bu millet CHP’ye oy vermez klişesi geçersizdir. Unutulmamalıdır ki, politikada sizin zaaflarınız bir başkalarının fırsatlarıdır. Milletimizin geçen seçimde de olduğu üzere yerel seçimlerdeki oy verme davranışı genel seçimlerden oldukça farklıdır.  

Mutlaka CHP’nin seçim sürecini iyi yönettiğini de kabul etmek gerekir. Fakat sandığa gitme oranının ne kadar düştüğünü de göz önünde bulundurmakta fayda var. Ülke genelinde CHP’nin almış olduğu oy oranı, salt CHP seçmenin oyu kesinlikle değildir. Sandığa gitmeyen seçmen kadar sandığa giderek gereken dersi verme ihtiyacı duyan seçmen de var. Muhalefet de sandıktan çıkan sonucun tepki oyları olduğunun farkındadır. Diğer yandan, AK Parti'nin başarısızlığına gelince, bu durumun birkaç faktöre dayandığı açıktır. Öncelikle, parti içi demokrasinin yeterince işlememesi ve aday belirleme sürecinde yaşanan sorunlar, AK Parti'nin yereldeki gücünü zayıflattı. Ayrıca, halkın beklentilerine yönelik belediyecilik dışında tezahür eden mevcut sorunlara etkili çözümler getirememe durumu, partiye olan güvenin azalmasına neden oldu.

Sonuç olarak, Bozbey’in zaferi ve AK Parti'nin başarısızlığı, yerel siyasetin dinamiklerini ve halkın beklentilerini gözler önüne seriyor. Bu durumu değerlendirirken, sadece sonuçlara odaklanmak yerine, altında yatan nedenleri anlamak ve geleceğe yönelik dersler çıkarmak önemlidir. Bu durum, AK Parti'nin bir dönemde güçlü bir şekilde hâkim olduğu yerel siyaset sahnesinde yaşanan dönüşümün bir yansıması olarak da okunabilir. Parti, yeniden yerel seçimlerde başarılı olabilmek için hem içeriden hem de dışarıdan ciddi bir reform ve yenilenme sürecine ihtiyaç duyacaktır.

Her şeye rağmen Türk siyasetinde en etkili ve güçlü aktör Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Çünkü bütün seçim çevrelerinden oy alabilme etkisine sahip tek siyasi liderdir. Hatırlanacağı üzere 2009 yerel seçimlerinde yüzde 38’e düşen oy oranını 2011’de tekrar yüzde 47’ye yükseltmişti. 31 Mart 2024 yerel seçimleri sonrasında yaptığı basın açıklamasında ifade edildiği üzere; “Milletimizin verdiği gereken mesaj alınmıştır” cümlesi yeni döneme nasıl hazırlanacağını net bir şekilde ifade etmektedir. Gelecek seçimlere kadar verilecek vaatlerin öncesinde, yapılması icap edenlerin tespit edilmesi ve daha fazla zaaf verilmemesi gerekmektedir. Siyasal hayatta, sizin zaaflarınız bir başkalarının fırsatladır. Bu minvalde samimi kadrolarla daha fazla çalışılması, zaaf verilmeden açık, bırakmadan hizmet edilmesi gerektiği açıktır. Bu dönem muhalefet için ise kendini kanıtlayabilmek için büyük bir fırsattır. Nihayetinde 2028 yılına kadar seçim olmaması ve vatandaşımızın seçim atmosferi yorgunluğunu üzerinden atması oldukça kıymetlidir. Son olarak seçim sonuçlarının başta kentimize, akabinde memleketimizin dört bir yanındaki vatandaşlarımıza hayırlı olmasının temenni ederim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.