Bu kadar yeter!

N. Nuri YAVUZ 08 Nisan 2021 Perşembe, 06:00

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, dün geride kalan 2 yıllık görev süresinde gerçekleştirdikleri çalışmaları, '730 Günde Nilüfer' başlıklı bir toplantıyla kamuoyu önünde değerlendirdi.

Daha önce basına yansıyan belediye faaliyetlerinin tekraren hatırlatıldığı toplantı, Plaza 16 olarak bilinen ve Belediye tarafından kamulaştırılarak 'Nikahevi'ne dönüştürülen yapıda düzenlendi.

Toplantıda CHP adına üst düzey konuk, partinin genel başkan yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık oldu.

Bursa medyasının yoğun katılım sağladığı CHP'li Nilüfer'in toplantısına Millet İttifakı ortağı İYİ Parti'nin İl Başkanı Selçuk Türkoğlu da katıldı. Programda CHP İl Başkanı İsmet Karaca ve Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz da yer aldı.

Aynı masada buluşan iki il başkanı arasındaki yakın diyalog gözlerden kaçmadı.

Haber değeri açısından 'sürprizsiz' sonuçlanan toplantı, Nilüfer'in 'tarım kenti' kimliğine vurgu yapan 'lavanta' konseptiyle organize edildi.

Program, Başkan Erdem'in kısa bir karşılama konuşması, faaliyet videosunun seyri ve soru cevap bölümüyle sonlandı.

***

Salgına rağmen faaliyetlerin planlandığı gibi seyrettiğini belirten Başkan Erdem, tartışmalı 'katı atık bedeli' konusunda şöyle dedi:

"Bu konuda bazı spekülasyonlar yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, 'su faturalarının ucuzlatıldığını' gerekçe göstererek ilçe belediyelerinin alması gereken katı atık bedellerini bir kalemde sildi. Bunun bize yıllık yaklaşık 60 milyon gibi bir maliyeti oldu. Bu bizim gibi belediyeler için ciddi bir rakam."

"Ayrıca geçen yıllarda organize sanayi bölgelerindeki (OSB) emlak vergilerinin muafiyeti ile ilgili bir karar da bir gecede çıkartıldı. Bunun da bize maliyeti yıllık yaklaşık 35-40 milyon lira oldu. Yani toplamda yaklaşık 100 milyona yakın bir kaynak elimizden gitti. 8 tane sanayi bölgesinin bulunduğu ilçemizde bu durum, ekonomik anlamda bizi çok ciddi olumsuz etkiledi. Bunun sonuçlarını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Belki bazı projelerimizde erteleme yapmak durumunda kalacağız. Şu an için bunu bilemiyoruz!.."

Nilüfer'in 'Sanayi kenti' kimliğini mevcut haliyle koruyup yeni sanayi alanları oluşturmamak istediklerini vurgulayan Başkan Erdem, Görükle'den başlayan Başköy'e kadar uzanan ve Konaklı yolu üzerindeki bölgede artan yeni sanayi oluşumuna ilişkin şu açıklamada bulundu:

"GÖRSİAD'ın olduğu bu alanda bir imar planı var. Bu plan içerisinde yapılanlar var. Eksik olanlar da var. Onlar ıslah OSB olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Daha OSB olmadılar. OSB olmaları için bazı projelerin de hayata geçmesi ve ruhsat almaları gerekiyor. Ama bu arada biz, plansız alanlarda tespit ettiğimiz yapılaşmalarla ilgili mücadelemizi sürdürüyoruz. Orada bir fabrikanın yıkımını gerçekleştirdik. En son bize geldiğinde bu vatandaş, 'Benim TEKNOSAB'da bir yerim var. Orayı teslim alıyoruz. Birkaç ay daha bana izin verir misiniz?' dedi ve yüksek teknolojiyle ilgili bir şeyler ürettiğini de söyledi. Biz de bununla ilgili süreci onların da zarar etmemesi için zamana yaydık. Ama sonunda o bina da olduğu gibi yıkılacak. Burada tekrar söylüyorum; kaçak yapılaşmayla mücadele bu yasal şartlar içerisinde mümkün değil. Kaçak yapı olan arsa, hazineye irat kaydedilsin. Biz böyle bir önlem almazsak vatandaşlar geliyor, imar barışları ve aflarıyla beraber bugün Bursa'nın birçok bölgesinde gördüğünüz kaçak yapıların esiri olarak kentlerimizi mahkûm ediyoruz."

Ekokent projesi hakkında bilgi veren Erdem, şunları söyledi:

"Proje planları şu anda Büyükşehir Belediyesi'nde görüşülüyor. Yakın zaman içerisinde çıkacağı konusunda Sayın Alinur Aktaş'ın bir sözü de var. Bize geldiği zaman da bu konuyu değerlendirdik..."

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan'ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa ziyaretinde kullandığı 'Bursa'yı alıp yeşil bir Bursa'yı inşa etmeliyiz' ifadeleri sonrası yönelttiği 'Nilüfer'de yeşil adına ne yaptınız?' sorusuna Başkan Erdem yanıt verdi:

"Nilüfer, yeşili ve çevresiyle Türkiye'de 8'inci olarak gösterilen ilçelerden biri tanesidir. Biz, 22 yılda toplam 812 bin metrekare yeşil alan düzenledik. 2009 yılında beldelerin de dâhil olmasıyla eklenen parklarla birlikte toplam 310 park kazandırdık. Yine 238 ağaçlandırma alanında fidan dikimi gerçekleştirdik. Toplam 504 bin 182 metrekarede ağaçlandırma çalışması yaptık. Sadece 2 yılda 55 bin fidanı toprakla buluşturduk. Nilüfer'de CHP dönemi olarak 1 milyon 316 bin metrekare yeşil alan kazandırdık... Orman alanları hariç Nilüfer'de kişi başı yeşil alan miktarı 10,7 metrekare, eğer ormanları da katarsak 17 metrekare oluyor. Bu ülke standardının üstünde bir orandır. Sayın AK Parti İl Başkanı'nın bu konuyla ilgili talihsiz bir açıklama yaptığını düşünüyorum ben. Ayrıca onların yaptığı hizmetlere bizim tabela astığımızı ima etti. Ben kendilerine Atatürk Kent Ormanı'nın önündeki tabelayı örnek göstermek istiyorum!.."

***

Başkan Erdem, Nilüfer'i mevcut sanayi varlığıyla koruma düşüncesini ifade etti ancak ne yazık ki kentin her alandaki plansızlığının özellikle sanayi konusunda had safhaya çıkmış durumda olduğu görülüyor.

Sadece yukarda bahsi geçen Görükle ve çevresinde değil, Çalı ve kentin diğer bölgelerinde de benzer manzaralar var.

Üstelik bunlar bir gecede türeyen yapılar da değil. Temel aşamasında engellemedikten, toprak ve su kirlendikten sonra yıksak ne fayda?

Tıpkı 'havadan kaçak hafriyat takibi' gibi Bursa genelinde plan dışında yapılan her yeni yapının takip edilmesi gerekiyor.

Ki bu olayın neden olduğu doğal kirliliğin yanında sosyolojik bir açmazı da var.

Kaçak yolla yapılmış ve yıkılmamış her yapının ardında rüşvet, adam kayırma, rant hesabı gibi pis kokular ve dedikodular geliyor. Bu da toplumsal ahlâk erozyonunu derinleştiriyor.

Yönetici iradenin, ahlâklı olmak kadar toplumsal ahlâkı korumak adına mantıkla uyumlu kurallar koyma ve uygulama yükümlülüğü de var.

Bu noktada Başkan Turgay Erdem'in kamusal ahlâk duyarlılığında olduğuna şüphe yok...

Dileriz bu duyarlılık, genele yayılır!..