BUSİAD ekonomi raporundaki hata

N. Nuri YAVUZ 26 Aralık 2016 Pazartesi, 08:52

 

Ekonomiye yönelik aylık, dönemsel ya da yıllık rapor yayınlama, sivil toplum kuruluşlarının küresel ve ulusal ekonomiyi okuma yeteneğinin göstergesidir. Ve aslında son derece önemli bir prestij unsurudur.

Ülkemizde de hem genel manada hem de sektörel olarak ciddi raporlar hazırlama kabiliyetine haiz olan sivil toplum kuruluşları vardır. Tabii ki bunların başında TÜSİAD geliyor. Yayınladığı raporlar, yalnızca ülkenin ekonomik görünümüne değil politik aksiyonlarına da yön veren bir nitelikte oluyor.

Yine inşaat sektörüne yönelik Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) ve Türkiye Müteahhitler Birliği ciddi raporlar yayınlıyor.

Türkiye'nin en önemli sektörlerinden otomotive yönelik de Otomotiv Sanayii Derneği ve Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin raporları da hep dikkat çekici veriler sunuyor.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği gibi ülke genelindeki birçok dernek, kendi sektörüne yönelik hazırladıkları raporlarda önemli veriler aktarıyor.

***

Maalesef Bursa'da çok sayıda iş adamı derneği bulunmasına rağmen, şu an için hem kamuoyunun hem de sektörün beslenebileceği nitelikli raporlama yeteneğinden bahsedemiyoruz.

Bilginin çeşitlendiği, yöntem ve tekniklerin giderek özgünleştiği bir dönemde ülke olarak belki de en büyük ihtiyacımız sorumluluk anlayışıdır.

Ülkedeki tüm kişi ve kurumlar bulunduğu noktanın gerektirdiği sorumluluk çerçevesinde çalışmalıdır. Üretilen her ne olursa olsun içinde bulunulan seviyenin ciddiyetini ve sorumluluğunu taşımalıdır. Bu ciddiyet ve sorumluluk algısı yerleştiğinde toplumsal ilerlemenin, yüz yıllar gerektiren bir sürece ihtiyacı olmadığını göreceğiz.

***

Geçen hafta 23 Aralık Cuma günü Bursa sanayici ve işadamları derneği, Busiad, 'Aralık 2016 İtibarıyla Dünya ve Türkiye Ekonomisine Bakış' adlı bir rapor yayınladı.

Oldukça heyecanlandım. Okumadan "Bu hafta muhakkak bunu köşemde işlemeliyim" diye düşündüm. Hatta gazetemizin değerli yazarı Yusuf Kayışoğlu, benden önce davranıp raporun bir bölümünü yayınlayınca biraz da üzülmüştüm.

Hafta sonu büyük bir merakla raporu yazıcıdan çıkardım. (Hala ekrandan okumaya alışamadım) Elime kalemi alıp okumaya başladım. 11 sayfalık raporun ilk bölümü olan 'Dünya Ekonomisi' başlığının üçüncü paragraf girişini okuduğumda büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.

Aynen aktarıyorum: "Aralık 2015'te yapmış olduğu faiz artırımının ardından 2016 yılı boyunca faizlere dokunmayan FED'in, Aralık 2016'da yeni bir artırımda bulunacağı kesinleşmiş görünüyor"

Rapor tarihi 23 Aralık...

Rapor, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım kararını duyurduğu günden (14 Aralık'ta) 9 gün sonra bize Fed'in aralıkta faiz artıracağı kehanetinde bulunuyor.

Raporu okumayı bıraktım. Bilgisayar başına geçtim. Bir word dosyası açtım. Kendi sorumluluğumun gerekliliğini yerine getirmek üzere yazmaya başladım...

***

Ne oldu ne olacak?

Geçen haftanın gündeminden öne çıkanlar:

 • AB Komisyonu, Türkiye ile Gümrük Birliği güncelleştirilmesi müzakerelerine başlamak için AB Konseyi'nden yetki talep etti. Komisyonun söz konusu yetkiyi 3-4 ay içinde alması bekleniyor.
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrikte serbest tüketici limitini 2017 için 2 bin 400  kilovatsaate düşürdü. Böylelikle aylık faturası 82 liranın üzerinde olan tüketici, istediği tedarikçiyi seçebilecek.
 • Benzine 10 kuruş zam geldi. Tüketici güven endeksi, aralıkta bir önceki aya göre yüzde 8 düştü. Merkez Bankası, faizleri sabit tutma kararı aldı.
 • İstanbul'daki Avrasya Tüneli'nin açılışı yapıldı. Yine İstanbul'daki 3. havalimanının açılış tarihi 26 Şubat 2018 olarak duyuruldu.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Fitch Ratings Türkiye değerlendirme takvimini açıkladı. S&P, gelecek yıl 5 Mayıs ve 3 Kasım'da, Fitch ise 27 Ocak ve 21 Temmuz tarihlerinde Türkiye'nin kredi notu ve görünümünü değerlendirecek.
 • Türk Akım doğal gaz boru hattı projesinin hükümetlerarası anlaşmasının onayına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Dünya Bankası, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için toplamda 800 milyon dolar tutarındaki krediyi onayladı.
 • Maliye Bakanlığı, gelecek yıl için değerli kağıt bedellerini belirledi. Nüfus cüzdanları 16, aile cüzdanları 86 liradan, sürücü belgeleri, sürücü çalışma belgeleri ve motorlu araç trafik belgesi ise 117 liradan satılacak.
 • Türkiye genelinde kasımda 132 bin 655 ocak-kasım döneminde ise 1 milyon 198 bin 740 konut satıldı. Bursa'da kasımda 4 bin 937, ocak-kasım döneminde ise 46 bin 712 konut satıldı.

***

Bu haftanın gündeminden başlıklar:

 • KOSGEB'in 50 bin liralık 'Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği'nde ödemeker bu hafta başlayacak.
 • Çiftçi Kayıt Sistemi 2016 yılı destekleme başvuruları, bu cuma (30 Aralık) sona erecek.
 • Reel kesim ve sektörel güven endekleri açıklanacak. Ayrıca Türkiye aralık ayı ekonomik güven endeksi de duyurulacak.
 • İmalat sanayisinde aralık ayı kapasite kullanım oranı belirlenecek.
 • Kasım ayı dış ticaret verileri aktarılacak. Cari açıkta son durum netleşecek.
 • Turist sayısında kasım rakamları belli olacak.
 • Asgari ücret görüşmeleri bu hafta nihayete erecek ve 2017 yılında asgari ücrete yapılacak zam duyurulacak.
 • Emekli promosyonunda bu hafta yine gözler Başbakan Binali Yıldırım'da olacak.