Yenişehir'in 'Özel' sorunu!

N. Nuri YAVUZ 16 Şubat 2021 Salı, 06:00

Bursa'da bir zamanlar köylüye ait olan mera arazilerinin, şimdilerde ilçe belediyelerince satılmasına ilişkin kaleme aldığım yazıları takip edenler hatırlayacaktır.

Özellikle Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'ın sözüm ona 'doğaseverlere çağrı' şeklinde lanse ettiği arazi satışlarına yönelik eleştirilerim, yöre insanının desteğini almış, tanıdık tanımadık birçok Karacabeyli teşekkürünü iletmişti.

O konuyu takip etmeye devam ediyoruz. En son köylüler, belediyeyi mahkemeye verdi. Süreci bekliyoruz!..

Şimdi de yeni bir arazi tartışması ile karşı karşıyayız. Yenişehir kaynıyor!..

***

'Orada neler oluyor?' bölümüne geçmeden önce müsaade ederseniz özet niteliğinde bir hafıza tazelemesi yapmak istiyorum...

Ne yazık ki ülkemizde 12 Kasım 2012'de, Büyükşehir Yasası diye adlandırılan 6360 sayılı Kanun çıkarıldı.

'Ne yazık ki' diyorum çünkü bu kanunla adeta ülke tarımının dibine dinamit konuldu ve bugün yaşanan gıda açmazında o dinamitin patladığını daha doğrusu patlatıldığını görüyoruz!..

Ki bu gerçeği, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de kabul etti.

Pakdemirli, geçen yıl kasım ayında bakanlığın bütçe görüşmelerinin gerçekleştirildiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında şöyle demişti:

"Büyükşehir Yasası, maalesef tarıma zarar verdi!.. Yasada bazı tadilatlara ihtiyaç var."

İtiraf niteliğindeki bu ifadeler, kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. Önümüzdeki günlerde bu yasayla ilgili bir adım atılır mı atılmaz mı bilinmez ama biz konumuza dönelim.

İşte o yasayla ülke genelinde 10 binlerce köy mahalleye dönüştürüldü. Malum yasa, Mart 2014'teki yerel seçim sonrası uygulamaya alındı. (Bu tarihi unutmayın!)

Ve köy tüzel kişiliğine ait 'mera' diye adlandırılan araziler belediyelere geçti... Tarım arazileri rant odağı haline getirildi! Karacabey örneğinde olduğu gibi canı isteyen belediye bu arazileri parsel parsel sattı!..

Yasa hakkında kimileri 'seçim oyunları', kimileri 'rant hesapları' dedi. Ama olan köylüye oldu! en büyük darbeyi tarımsal üretim yedi!..

***

Baştan söyleyeyim; Karacabey'de olduğu gibi Yenişehir'de de köylünün kullanması gereken arazilerin birtakım şirketlere, 'Doğasever' pazarlamasıyla alakasız tiplere ve rant odaklarına satılmasına karşıyım! O araziler, satılacaksa köylüye satılmalı ya da kiralanmalı!..

Şimdi 'Yenişehir'de ne oluyor?' ona bakalım...

Yenişehir Belediye Meclisi, yılın ilk toplantısını 8 Ocak Cuma günü gerçekleştirdi ve o gün 'belediyeye ait arazilerin satışı' görüşüldü.

Toplantıda karar oylaması öncesi Belediye Başkanı Davut Aydın, şunları söyledi:

"Bu konu hassas. Her ne kadar biz, grup sözcüleriyle görüşüp anlaşmaya varsak da kafalarda çelişki kalmasın. Bizim hiçbir yeri satma talebimiz yok!.. Ayrıca şunu ifade etmek istiyorum; seçildiğim günden bugüne ilçemize, belediyemize 10 tane taşınmaz kazandırdık. Hiç de satmadık. Satmaya da niyetimiz yok."

Karar, oylamaya sunuldu ve dikkatinizi çekerim 'oy çokluğuyla' değil 'oy birliğiyle' yani muhalefet grubunun da onayıyla Meclis'ten geçti.

***

Yaklaşık 1 ay sonra konu köpürdü. CHP ve İYİ Parti temsilcileri, 'kendilerinin kandırıldığını' ifade ederek arazi satışına karşı tepki gösterdi.

Başkan Davut Aydın, 3 Şubat 2021'deki Meclis toplantısında bir kez daha aynı ifadeleri tekrarladı ve 'kesinlikle bir satışın söz konusu olmadığını' vurguladı.

Ama nedense birileri ikna olmadı!..

5 Şubat'ta ilçedeki Heykel Meydanı'nda açıklama yapan İYİ Parti İlçe Başkanı Ercan Özel satışları eleştirdi.

CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse de 10 Şubat'ta kamera karşısına geçerek konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getirdi.

Özel'in de Köse'nin de bu açıklamaları yapmak en doğal hakkı... Hatta bunu bir siyasi şova dönüştürmek de günümüz politik ikliminde bir hak gibi görünüyor!

Ama iftira atmak kimsenin hakkı olamaz, olmamalı!..

Oysa Ercan Özel kendinde öyle bir hak görüyor olmalı ki açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"...Yenişehir'de birçok insan bana geldi. 'Sayın başkanım, ben bu usulsüzlükleri görünce Yenişehir Belediyesi'nde, 1980'li yıllarda, yağlı tohumlarda Yenişehir'de büyük bir yolsuzluk olmuştu. O yolsuzluktan sonra birileri soy isimlerini değiştirmek zorunda kalmıştı, bunlar aklıma geldi' diye böyle bana ciddi atıflarda da bulundular..."

Ercan Özel, aklı sıra Davut Aydın'a iftira atmaya kalktı! Öyleyse biz de soralım!..

Sayın Ercan Özel, Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü görevinde iken 'kamuyu zarara uğratmak' suçundan disiplin cezası alan siz mi 'usulsüzlük'ten bahsediyorsunuz!

Özel Kalem Müdürlüğü görevinde iken 'koltuk hırsı'yla medyaya malzeme olmuş siz mi doğruluktan dem vuruyorsunuz!..

Sayın Özel kalkmış bir de şöyle diyor:

"Büyükşehir Kanunu'nda yapılan değişiklik gereği; köy tüzel kişiliğindeki mallar, 13 Haziran 2014 tarihinde Yenişehir'de geçmiş dönem tapu müdürü Faysal Kanat, o dönemin belediye başkanı şu an belediye meclis üyesi Sayın Süleyman Çelik'e gelerek tapu devir teslimi yaptı. Hani biz zamanında uyardık ya! 'Aman evet demeyin yoksa köylerinizdeki mallarınız gider' dedik ya!.."

Sayın Özel, siz 2014 yılında o yasayı çıkaran partiden Yenişehir Belediye Başkan Aday Adayı oldunuz!.. Bu dediğiniz lafları siz nerede ettiniz acaba? Kimi kandırıyorsunuz?.. Bu yalan siyaseti değil de nedir?

Aslında hakkınızdaki iddialar, Ağustos 2013'te patlak vermiş!..

Basına, Özel Kalem Müdürlüğü imkânlarıyla Yenişehir'de promosyon dağıtıp kulis yaptığınız, üyesi olduğunuz AK Parti ve AK Partili Yenişehir Belediye Başkanı aleyhine çalışırken diğer partilerle kol kola girdiğiniz iddiaları kamuoyuna yansımış...

Özel Kalem Müdürü olduğunuz dönemin başkanı Altepe şehir dışındayken başkanın aracı ve özel eskortlarla ilçede şov yaptığınız dahi ortaya atılmış!

O günlerde 'olur da AK Parti aday göstermezse diğerlerine geçiş yapma' niyetiniz deşifre edilmiş... Hatta milletvekillerine hediyeler, aldılar/verdiler, politik oyunlar o kadar ayyuka çıkmış ki görevden alındığınız iddia edilmiş!..

Bir internet sitesinde yayınlanan 'Recep Altepe İstifa Etmemeli!' başlığı attığınız 21 Ekim 2017 tarihli yazınızda 'yüreksiz ve medeni cesaretsiz' gösterdiğiniz Başkan Altepe, sizi görevden almadığını açıklamak zorunda kalmış...

Fakat o gün basına yansıyan iddialar, bir bir gerçekleşmiş...

Yenişehir Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adayı oldunuz! Gösterilmediniz MHP'ye geçtiniz! Orada tutunamadınız İYİ Parti'ye geçtiniz!

Sonra orası da karıştı!..

Kurucu İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Bülent Korku, "Mevcut Yenişehir ilçe yönetimine güvenmediğim için partiden istifa ediyorum" diyerek bağımsız kalacağını duyurdu. Beraberinde diğer meclis üyesi Halil Yılmam da partiden istifa etti!

Partiye emek veren üyelerden Orhan Cengiz, Metin Bilgen, Ersin Çakmak ve Mustafa Atav da sizinle yollarını ayırdı...

'Sizin yönetiminize güvensizliğin' kaynağı olan istifalar sonrası bu isimlerin yerine kimlerin partiye alındığı ise çok ayrı bir vahamet olarak ortada!.. 

Gerçi yazmadığımız daha ne iddialar da var ya neyse!..

Bir soru da ben size sormak isterim Sayın Özel; sonraki durak neresi?..