Özel okulları uyarıyorum, denetim kapıda!..

Onuralp ÖZALP 21 Ekim 2021 Perşembe, 06:00

İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, dün basın mensuplarıyla toplantıda bir araya geldi. Meslekî ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi'ni (SEUP) tanıtan Serkan Gür'le ilk defa tanışma fırsatı buldum.

'Mesleğin erbabı burada' sloganıyla anlattığı SEUP'un Avrupa Birliği destekli bir uyum projesi olduğunun altını çizdi. Alman menşei KFW bankasının sponsorluğunda gerçekleştirilen projenin 50 milyon avro bütçesi olduğunu da aktaran Serkan Gür, Türkiye'de 8 ile 55 pilot okulun bu projeye katıldığını Bursa'dan da 7 okulun bu proje içerisinde olduğunu açıkladı.

Proje genel hatlarıyla şöyle:

Türkiye'de yaşayan 4 milyon mültecinin 1 milyonu öğrenci. Bu öğrencilerin Türk öğrencilerle uyumu konusunda yapılan bir dizi çalışma var. Özellikle Mesleki ve Teknik Eğitim konusunda öğrenim görecek olan öğrenciler Sosyal ve Ekonomik olarak da uyum sağlayacaklar.

***

Buraya kadar okuyanların 'Yine Suriyelilere ayrım yapıyorlar' cümlesini duyar gibi oldum, kulaklarım çınladı...

Bu işi millileştirmekte veya ırkçı bir tutum sergilemekte kimsenin bir yarar göreceğini zannetmiyorum.

Çocukların yaşam ve eğitim hakkı her ne şartta olursa olsun vardır, engellenemez, yok sayılamaz.

Olaya insani yönden bakmanızı rica ediyorum.

Biz hep; "Burada yaşayacaklarsa bizim huzurumuzu bozmasınlar, göze batmasınlar, Türkçe konuşsunlar, bizim gibi yaşasınlar" demez miydik?

İşte bu proje de bunu sağlamanın peşinde...

Özellikle mesleki eğitim alanında özel sektörün ara eleman sıkıntısını giderme peşinde.

***

Hem mesleki liselerde hem de üniversitelerde öğrencilerin en büyük sorunu mezun olduktan sonra iş hayatına başladığında sudan çıkmış balığa dönmesi.

Bunun da nedeni alanında hiçbir özel sektör deneyimi olmayan meslek eğitmenlerinin öğrenciyi iş hayatına hazırlayamamasından kaynaklanıyor.

Üniversiteyi bitiren meslek öğretmeni adayı hemen KPSS'ye hazırlanıyor, kazanıyor ve atanıyor, daha sonra da öğrencilerini özel sektörün önüne atıyor!..

İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, bu konuda acılı olduğumu anladı!..

"Evet, özellikle Bursa'da öğretmenlerin özel sektör tecrübesi olmasa da kendilerini sürekli geliştirdiklerini gördüm. Hatta büyük bir zamanlarını alanlarındaki yerlere giderek, öğrencilerin yaşayabileceği sorunları öğrenerek geçiriyorlar" dedi.

"Peki pilot okullarda Suriyeli öğrencilerle Türk öğrencilerin arasında hiç sorun yaşandığı oldu mu? Gruplaşmalar oldu mu?" diye sordum.

Konu hakkında pek bir bilgisi yoktu. Aslında ona söylemeyeceklerini biliyordum ama yine de sormak istedim. (Hiçbir müdür, kendi okulundaki sorunları üst makamlara aktarmaz.)

"Bildiğim kadarıyla yok" cevabını verdi.

***

Program sonrası İl Milli Eğitim Müdürüyle birebir konuşma fırsatı da yakaladım.  Ve her zaman içimdeki patlayacak olan o soruyu direkt olarak yüzüne sordum...

"Özel okullarda öğrencilerin notları şişiriliyor. Bunu yıllardır yapıyorlar. Butik okullarda 100 üzerinden 70'in altında not verilmesi yasak. Büyük okullarda ise 45'in altında not verilmesi yasak! Bu konuya değinecek misiniz?"

"Bunu kabul etmem mümkün değil... Her öğrenciler her zaman her şartta eşittir.  Ben haksız verilen nota karşıyım" dedi.

Bu da özel okulların her zamanki gibi öğrencilerini kayırmasının önüne geçecektir.

Ben şimdiden uyarıyorum. Her an Milli Eğitim Müdürlüğü'nden denetime gelebilirler...