Hava Durumu

Vekilin adı yok!

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 00:11

Sokak hayvanları yasa tasarısı geçen hafta ülkenin gündemine bomba gibi düştü. Hemen her konuda ikiye bölünmeyi ülke olarak hobi haline getirmiş olsak da tek tek bakıldığında vicdanlı ve iyi insanlardan oluşan halkımız bu konuda tek ses oldu. Toplumun tüm kesimleri konuyla ilgili olarak tepkilerini ve meselenin alternatif çözümlerine dair fikirlerini biz gazeteciler aracılığıyla Türkiye kamuoyuyla paylaştı, bir grup hariç; milletvekilleri.

Özellikle 24’üncü yasama döneminden sonraki iktidar milletvekilleri, bu konu ve bu konu gibi ülke gündemini sallayan hemen hiçbir konuda, özgün bir siyasi çıkış, üzerinde düşünülmüş alternatif bir fikir, AK Parti’nin ve dolayısıyla iktidarın yaklaşımını yönlendirici inisiyatif alan bir duruş göstermedi gösteremedi. Siyaset üretme mekanizmasının epey bir dışına çıkan vekillerimiz için Duygu Asena'nın kitabının ismini uyarlarsak ‘Vekilin Adı Yok' diyebiliriz.

Önceki dönemlerde kamuoyunu meşgul eden konularda milletvekilleri konuya ‘Fransız Kalmaz' gündemi belirleyecek şekilde tartışmalara girer ve inisiyatif alırlardı. Sergiledikleri duruş da hem AK Parti üst yönetimini hem de genel ülke politikalarını net şekilde yönlendirirdi. Kısacası 24’üncü döneme kadar milletvekilleri siyaset üretme mekaniğinin içinde hatta tam da göbeğindeydiler. Şu an vekillerin pasifize olmuş hallerini Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmekle izah etmek de kolaycılığa kaçmak olur. Bu konu özelinde genel bir eksikliklerine vekillerimizin dikkatini çekmek istedim. Umarım kendileri ve danışmanları sosyal medya paylaşımlarına harcadıkları mesaiyi kısar ve siyaset üretme mekaniklerinin asıl unsuru olduklarını hatırlarlar.

İKTİDARA DÜŞEN SORUNLARI ÇÖZMESİ

Halkımızın dikkat kesildiği konuya geri dönersek, tüm demokrasilerde yasa koyucu irade, yapacağı yasaları kamuoyu ile paylaşıp halkın nabzını tutmayı ve öyle ilerlemeyi yöntem olarak kullanır ki halkla (patronla)  ters düşmesin. İnanıyorum ki iktidar da halkın tepki gösterdiği ve vicdani bir mesele olarak görüp karşı çıktığı bu konuda vatandaşla inatlaşma içine girmeyecek. Geliştirdiği alternatifle hem sahipsiz sokak hayvanları sorununu çözebilecek hem de verilere göre sayıları 6 milyonu aşan canlının göz göre göre ölüme gitmesini önleyecek bir formül üretecektir.

BU TEPKİYİ ALMAYA DEĞMEZ

Veteriner Hekimler Derneği'nin yaptığı Sokak Hayvanları Raporu'na göre Türkiye'de 6 milyon sokak hayvanı olduğu tahmin ediliyor. Bu canlıları öldürmek hiç şüphesiz ki insanlığa sığmaz. Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Melike Baysal, bir hayvanın kısırlaştırma bedelinin 200 ile 500 TL arasında değiştiğini belirtti. Küçük ve kaba bir hesapla ülkede topyekun bir kısırlaştırma seferberliğine girişmenin bedeli 900 milyon TL civarında. Mevcut kurla 25-30 milyon dolar. Hali hazırda bu işler için de bir bütçe ayırılmış durumda. Burada siyasetten ve siyasetçiden beklentimiz, inisiyatifi ele alarak ülkedeki tüm dinamikleri kullanması ve genel bir kısırlaştırma seferberliğine start vermesidir. 

BÖYLESİNE TEKLİFLERDE KASIT ARANMALI

İktidarın karar alıcı mercilerinde bulunuyor olsam hepi topu 25 30 milyon dolarlık bir iş için yanlış tercih yapıp tüm kamuoyundan gelen tepkiyi göğüslemezdim. Son olarak da geçmişte de buna benzer abuk sabuk yasa tekliflerini getiren vekil, bürokrat ve danışman kimse FETÖ terör örgütü ile bir bağlantısı var mı diye tekrar araştırırdım. Zira geçmişte toplumun kahir ekseriyetinin tepkisini çeken garip yasa tekliflerinin fikir babaları ülkeyi geren bu akılları okyanus ötesinden aldıkları ortaya çıktı. Çünkü bu denli kendi ayağına sıkmalar AK Parti'de çok sık olmaya başladı. Bunda kasıt aramak sonra pişmanlık yaşamaktan evladır.

Herkese Mutlu Günler

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.