Hava Durumu

‘1984’ Bursa’da

Yazının Giriş Tarihi: 28.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 20:35

"Aslında hiçbir şey yasa dışı değildi. Çünkü yasa diye bir şey yoktu!"

“Savaş barıştır, özgürlük köleliktir, cahillik güçtür.”

1948’de kaleme alınan Distopik eser 1984, günümüz modern dünyasında adeta bir şok etkisi yaratıyor. Düşünmenin bile yasak olduğu, herkesin tek tipleştirildiği, kişilerin her anının izlendiği, cinselliğin sadece üreme amaçlı, evliliğin yalnızca devlet kontrolünde olduğu bir sistemde bırakın birey olmayı, insan olarak hayatınızı nasıl idame ettirebilirdiniz ki?

‘Büyük Birader’in partisi herkesi kıskacı altına almış, Okyanusya yönetimi ise günlük hayat içerisinde adeta uçan kuşu bile an be an izlemektedir. Aileler çocukları tarafından ihbar edilmekten dehşet verici bir biçimde korkmakta, sisteme karşı en ufak bir eylemde bulunan yok edilmekte, George Orwell’ın diliyle ‘buharlaştırılmaktadır’.

Toplumun denetim mekanizması olan basın, partinin kontrolünde işlemekte, hafızaların, dolayısıyla tarihin denetimi yazılı ve yazısız yayın organlarını yakıp, yok edip, kelimeleri ortadan kaldırıp yerine yenilerini koymaktadır.

Birileri bir gece yarısı aniden ortadan kaldırılmakta, başkaldırma eylemlerinin önü en insanlık dışı yöntemlerle kesilmektedir.  

"Temizlikler, tutuklamalar, işkenceler, hapse atmalar ve buharlaştırmalar gerçekten suç işlemiş kişileri cezalandırmak için değil, ileride suç işleyebileceği düşünülen kişileri yok etmek amacıyla da uygulanır."

***

Sahnelediği birbirinden başarılı oyunlarla Bursa’ya imzasını atan Nilüfer Kent Tiyatrosu, sezon açılışını George Orwell’un kült eseri 1984’ün uyarlamasıyla yaptı.

Yönetmenliği usta oyuncu Murat Daltaban’ın gerçekleştirdiği oyunun kadrosunda ise Adem Mülazim, Ayşe Gülerman Kum, Barıs Ayas, Batuhan Pamukçu, Gökhan Kum, Mert Tiryaki, Oğuzhan Ayaz, Pınar Hande Ağaoğlu, Cihat Temel yer alıyor.

Daltaban, oyunun ortaya konuş amacıyla ilgili şunları söylüyor:

“Hepimizin yaşadığı şeyleri anlamaya çalıştığı bir dönemin içindeyiz. Bilgimiz ve tecrübemiz, yaşadıklarımızı anlamakta yetersiz kalıyor çoğu zaman. Bütün bu totaliter manipülasyonun asıl meselesinin, toplumun kafasına bir maske geçirmeye çalıştığını ve bu maskenin altında kişilerin kendisini yok etmeye ikna edilmesinin amaçlandığını görüyorsunuz. Oyunla aslında bunu anlatmaya çalıştık. Yaşadıklarımızın ipuçlarını yakalayabiliriz diye düşünüyorum.”

Öncelikle kitabı okumayanlar için oyunu anlamanın biraz zor olacağını söylemek isterim. Eseri okuyarak oyunu izlemeye gelenlerin yorumu da birbirinden farklıydı. Oyunun ağır olduğunu, arka planda yer alan ekran görüntülerinin yorucu olduğunu söyleyenler olsa da benim görüşüm genel anlamda oldukça başarılı bir eser çıkarıldığı yönünde oldu.

Oyunun ilk 15 dakikasında konstantre olmakta zorlansam da ilerleyen saatlerde tam anlamıyla içine girdim. Final sahnesinde nokta atışı yapılan oyunda, romandaki başkarakter Winston Smith’i canlandıran Adem Mülazim’in performansı, eminim ki salondaki herkesi benim gibi kendine hayran bıraktı.

Eserin içeriğine binaen, şiddet sahnelerine tanık olduğumuz oyunda, böyle zor bir rolün hakkını sonuna kadar veren Adem Mülazim’i ve diğer oyuncu kadrosunu, özellikle Murat Daltaban’ın yönetmenlik başarısını alkışlıyor, Bursa’ya,  sanata kattıkları değerden dolayı teşekkür ediyorum.

Sezon boyunca sahnelenecek oyunu kaçırmamanızı, eğer okumadıysanız eseri de okuyarak gitmenizi tavsiye ederim. Yine bu sezonda Aşkın En Kısa Gecesi, Bir Kumarbazın Ölüm Kılavuzu oyunları sahnelenecek.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.