Mudanya'daki Suavi konserinden notlar...

Serap ÖZTÜRK 14 Eylül 2018 Cuma, 06:24

Usta sanatçı Suavi, Mudanya'nın kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümü kutlamaları kapsamında Mütareke Meydanı'nda muhteşem bir konser verdi.

Yaklaşık 2 saat sahnede kalan 68 yaşındaki sanatçının performansı tek kelime ile harikaydı. Gencinden yaşlısına toplanan kalabalığı öyle coşturdu ki, "Bu yaşta bu performans" demeden geçemedim doğrusu çünkü enerjisi 2 saat boyunca hiç tükenmedi.

Yalıçapkını, Hasretimdin Sen Oysa, Leylim Ley, Drama Köprüsü, Çökertme, Tükenme, Eylül gibi unutulmaz şarkılarıyla dalıp dalıp uzaklara götürdü... Buram buram özlem kokan şarkılarla Mudanya bambaşka bir atmosfere büründü.

****

Usta sanatçı şarkılarını ara ara bölerek tarihsel olaylara ve gündeme dair de önemli mesajlar verdi.

12 Eylül darbesi ve Sivas Katliamı'nın tarihe kara bir leke olarak geçtiğini söylerken, birçok şarkısını olaylarda hayatını kaybedenlere armağan etti.

Katliamda abisi Nesimi Çimen'i kaybeden Mazlum Çimen'in eseri olan "Sen Benden Gittin Gideli" şarkısını seslendirirken de duygusal anlar yaşandı. (Ki şu bir gerçek ki bu toplumun yürek yangınları kaç yıl geçerse geçsin unutulmayacak, hafızalardan da silinmeyecek!)

Usta sanatçı gecede Tuncel Kurtiz, Nazım Hikmet gibi isimleri de anmadan geçmedi.

****

Muharrem ayının başladığını hatırlatan Suavi, bu konuda es geçilemeyecek mesajlar da verdi. İbadetin sadece şahısların kendisini ilgilendirdiğini söyleyip, bunun şov haline getirilmemesi gerektiğini de söyledi.

"Muharrem ayı toplumun büyük bir kesimi tarafından bilinmiyor. Fakat bu ayda orucunu tutup ibadetini yerine getirenler sessiz sedasız yapıyorlar ki ibadet sadece Allah'la kişiler arasındaki gizli bir bağdır..."

****

Sözün özü hem seslendirdiği şarkıları ve türküleri ile hem de verdiği mesajlarla dolu dolu bir gece yaşattı sevilen sanatçı... Konserini, "Tükenme" şarkısını çocuklarla birlikte söyleyerek bitirdi.

Sahnedeki enerjisi ve yarattığı duygu yüklü atmosfer ile kulakların pasını sildi. Alanı dolduran kalabalığa güzel bir akşam yaşattı ki herkes alandan coşku ile ayrıldı.

Şahsen ben gözümü ayırmadan dinledim kendisini saatlerce... Akıcı, duru, temiz, tok ve yüreğin ta içine işleyen sesiyle dinlendirdi ama hüzünlendirdi de...