Nöbetçi veteriner neden yok!

Serap ÖZTÜRK 18 Ağustos 2017 Cuma, 08:11

Sevgili okurlar...

Başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak istedim. İşten çıkıp evime doğru giderken yol kenarına terk edilmiş, bir martı gördüm. Önce korkutmadan yaralı olup olmadığını anlamaya çalıştım.

Yerinden doğru dürüst kıpırdayamıyordu bile. Ağzı kurumuş, biçare halde kaderine terk edilmişti. Önce doğal olarak Osmangazi Hayvan Barınağı'nı arayıp araç gönderilmesini rica ettim. Barınaktaki görevli, kurumda sadece bir araç bulunduğunu ve ne zaman geleceğini de bilmediğini söyledi. Daha sonra barınağın sadece kedi ve köpeklerle ilgilendiğini, kanatlı hayvanlara bakmadıklarını, o tür hayvanlarla Botanik Park içinde yer alan hayvanat bahçesinin ilgilendiğini söyledi.

Botanik Park'taki merkezi defalarca aramama rağmen, yanıt veren olmadı. Üstelik merkez bulunduğum yere oldukça uzaktı ve onu oraya götürecek özel aracım da yoktu.

Bir arkadaşımın "Kapıdaki görevliyi ikna edersen martıyı barınağa kabul ettirebilirsin" tavsiyesi üzerine hayvanı Osmangazi Belediyesi'nin barınağına götürdüm. Tahmin ettiğim gibi, kapıdaki görevli martı için hiçbir şey yapamayacaklarını, mesai saati geçtiği için kurumda veteriner olmadığını, olsa bile martı ile ilgilenemeyeceklerini söyledi. Hayvanı Botanik'teki merkeze ulaştırmaları için araç rica ettiğimde ise aracın dolu olduğunu belirtti.

Hiçbir yardım alamayınca hayvanı kendi imkânlarım ile Botanik'e götürdüm. Güvenlik görevlisi kayıt işlemlerini yaptıktan sonra, hayvanı teslim aldı. İlgisi için buradan teşekkürlerimi iletiyorum...

Burada sorulması gereken çok önemli sorular var!

-Bir barınak nasıl sadece belli türdeki hayvanlarla ilgileniyor?

-Barınağın tek aracının olması büyük bir eksiklik değil mi?

-En önemli soru ise barınağın neden nöbetçi veterineri yok? Mesai saatleri dışında sokakta yaralı bir hayvan bulan vatandaş hayvanı kendisi mi tedavi edecek yoksa ölüme mi terk edecek?

Vatandaşların duyarlılığı ile belediyelerin imkânları ne kadar artarsa, derdini anlatamayan, bizim yardımımıza muhtaç bu canlıları o kadar hayata kazandırabiliriz diye düşünüyorum.

Bu sıcak yaz günlerinde artan yemekleri ve bir kap suyu evimizin önünden eksik etmeyelim!..