Fırsatçı marketler kimler?

Serdar ÖMEROĞULLARI 24 Ocak 2019 Perşembe, 06:00

Geçen gün düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açılış konuşmasında marketlerde fiyatların hâlâ yüksek olduğuna dikkat çekerek "Faiz oranları düşmüş, enflasyon belli oranda düşmüş, buna rağmen bakıyorsunuz marketlerde fiyatlar hâlâ yüksek. Bunun ahlâki temeli olabilir mi? Rakamlar ortada, ama bakıyorsunuz fiyatlarda değişim yok, hâlâ vatandaşımı nasıl soyacaklarının peşindeler. Birilerinin 'piyasanın şartları' kılıfı ile fırsatçılığa yönelmesi gerçekten çok üzüntü vericidir. Böyle dönemler kârı artırma değil, belki biraz kısma dönemidir. Bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız" dedi.

Market alışverişi aile bütçesi açısından önemli bir gider kalemi. Dolayısıyla konu önemli ve herkesi ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanının ısrarla altını çizmesinin kuşkusuz bir sebebi, bir dayanağı var ama üzerine alınan kimse yok gibi görünüyor. Ne gereğini yapan var ne de aksini iddia eden! Mesela Bursa'da fırsatçılık yapan market var mı? Varsa kimler? Tespit edildiyse bunlara nasıl müeyyideler uygulandı. Duyan, bilen varsa beri gelsin!

Bursa Ticaret İl Müdürlüğü ile Büyükşehir ve ilçe belediye zabıta müdürlükleri rutin kontroller yapmakta mıdır mesela? Bu kentte BESOB ve çatısı altında Bakkallar Esnaf Odası gibi ilgili odalar var. BESOB ya da ilgili odaların herhangi bir çalışması var mı? Varsa kamuoyu ile paylaşmayı düşünmezler mi?

Yine marketlerin üyesi olduğu Bursa Perakendeciler Derneği'nin (Bursa PERDER) "Biz üye marketlerimizi kontrol ettik, asayiş berkemal" diye bir açıklaması oldu mu?

Ölü taklidi yapanlar

Açıkçası ben duymadım. En azından birisi çıkıp da "Biz araştırdık, Bursa'da bir tane bile fırsatçı market yok, fiyatlar gayet makul" dese fena olmazdı. Bu STK'lar devletten destek istemeye gelince kurumların kapısını çalmayı, basın toplantısı yapmayı, bülten geçmeyi gayet iyi yapabiliyorken ülkenin içinden geçtiği sıkıntılı dönemde Cumhurbaşkanı'nın bu serzenişini duymazdan mı geliyorlar acaba?

Kurda, "neden boynun kalın?" demişler, "işimi kendim görürüm de ondan" demiş

Atasözünde oluğu gibi vatandaş kendi sorununu kendisi çözmek isterse ALO 153 numaralı Belediye Zabıta hattını veyaTicaret İl Müdürlüğü'ne bağlı ALO 175 Tüketici hattını arayarak bildirimde bulunabilirler.