Hava Durumu

Bize ne diyemezsiniz!

Yazının Giriş Tarihi: 21.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 23:56

Malum okul zili çaldı!

Bursa’da 612 bin 340 öğrenci ders başı yaptı, 41 bin 638 öğretmen de mesaiye başladı.

Yeni ders yılı hayırlı olsun…

***

Eğitimin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu sanırım anlatmaya gerek yok. Hal böyleyken eğitim konusunda sorumluluğu tek başına okul veli ve bakanlığın üzerine yüklemek veya bu denklemde akışına bırakmak doğru değil…

Bu nedenle hayırseverler kadar yerel yönetimlerin bütçeleri doğrultusuna yılın 365 günü eğitime verdikleri destek büyük önem taşıyor 

Bu bilinçle hareket eden yerel yönetimlerden biri de Bursa Büyükşehir Belediyesi…

‘Ana kucakları eğitim merkezlerinden başlayarak’ üniversitelere kadar her alanda öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor.

Diyor ki Başkan Alinur Aktaş:

Eğitime yapılan yatırımlar mutlaka karşılığını bulur…

Bu bakış açısından hareketle;

Bursa genelinde okullara spor salonu kazandıran, eğitim kurumlarının fiziki eksikliklerini gideren ve eski okulları sil baştan yenileyen Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin daha sağlıklı şartlarda geleceğe hazırlanabilmesi adına desteğini hız kesmeden sürdürüyor.

***

Hatırlarsanız;

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarına yönelik pozitif ayrımcılık yapan Büyükşehir Belediyesi, hem küçük esnafa hem de ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacıyla 20 bin çocuğa 300’er TL’lik çek dağıtmıştı. Bu destekle ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları, yeni döneme hiçbir eksiği olmadan başladı.

Yine Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘öğrenci dostu’ ulaşım politikası sayesinde hem öğrencilerin hem de ailelerin en önemli gider kalemi olan ulaşım fiyatlarında da önemli avantajlar sunuluyor.

Hem ilk ve ortaöğretim hem de üniversite öğrencilerinin yararlandığı aylık abonman kart fiyatı 90 TL’de sabit tutulurken, 160 biniş hakkı bulunan öğrencilerin ulaşım ücreti yaklaşık 56 kuruşa denk geliyor.

Başkan Aktaş yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime desteği bunlarla da bitmiyor…

Geçtiğimiz yıl BURSKOOP marifetiyle üniversite öğrencilerine yönelik başlattığı ve bu yıl meslek lise öğrencilerini de kapsayacak şekilde genişletilen burs desteğinden toplamda 10 bin evladımız yararlanacak. Toplam 5 bin üniversite öğrencisinin 8 ay boyunca aylık 500 TL alacağı burslar için başvurular, 23 Eylül–14 Ekim tarihleri arasında yapılabilecek.

***

Eğitime destek bu kadarla da sınırlı değil…

Üniversite eğitimi için ‘Bursa’yı tercih eden öğrencilerin ekonomik olarak desteklenmesi amacıyla’ Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan su fiyatlarında yüzde 50 indirim uygulaması bu yıl da devam ediyor. 2021’de yaklaşık 700 abonenin yararlandığı uygulama ile evlerde kiracı olarak kalan üniversite öğrencileri, başvuru yapmaları halinde suyu yüzde 50 indirimli kullanabilecek. Uygulamadan yararlanacak üniversiteli gençlerin, öğrenci belgeleri ile BUSKİ şubelerine gitmeleri yeterli olacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde 2 ve Bursa Teknik Üniversitesi Kampüsü’nde 1 noktaya kurduğu çorba çeşmeleri sayesinde bu yıl da üniversiteliler, her gün bir öğünü ücretsiz yeme hakkına sahip olacak. Toplam 2 bin öğrenci her gün bu çeşmelerden çorba ve ekmek alıp, karınlarını bedelsiz doyurma imkânı bulacak.

***

Dediğim gibi Alinur Başkan eğitime desteğini imkanları doğrultusunda veriyor. Ama bazı ilçelerde beslenme çantaları hiç yokken, bazı ilçelerde çantalarda daha az besin yer almaya başladı.

Okullar da yemekhaneler pahalı olduğu için veliler çocukların yanına evden yemek koymaya çalışıyor, daha çok da makarna…

Maalesef sağlıklı beslenme konusunda sıkıntılar var...

Kuru yemiş, meyve ya da sağlıklı bir sandviç bile koyamıyor veli, çocuğunun beslenme çantasına…

Ekonomik sıkıntılar ortada.

Bence bu işe belediyeler dışında iş insanları ve STK’lar da el atmalı.

Maddi imkânı olmayan öğrenciler için ilçelerdeki okullara bir öğün yemek desteği vermeli…

Kimse bu konuda “bize ne?” diyemez.

Diyemez, dememeli!

Çünkü bu çocuklar milletimizin evlatları ve Türkiye’nin geleceği…

Kalın sağlıcakla…

 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.