Hava Durumu

Bursa ve Turizm

Yazının Giriş Tarihi: 15.04.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.04.2023 09:41

EMITT’in dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olduğunu belirtelim. Ülkeler arasındaki turizm ilişkilerini geliştirerek, her geçen yıl büyük ilgi gören, Deprem dolayısıyla ertelense de katılımın yüksek olduğu bir fuar.

Bursa basını olarak biz de fuarın ilk günü Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak oradaydık. İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar alanında Bursa Büyükşehir belediyesi, İznik Belediyesi ve İnegöl belediyesinin stantlarını ziyaret ettik.

Tatil yerleri, yaz ve kış turizmi, sağlık turizmi, gastronomi turizmi, oteller, turist merkezleri acenteler ve tur operatörlerinin katıldığı büyük ilgi gören bir fuar olma özelliği bulunan Emitt fuarında Bursa İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer’le de sohbet ettik. Özer, “Şu anda 50 milyon turist ile 50 milyar dolar gibi bir hedefe ulaştık. 90 milyon turist, 100 milyar gibi bir hedefimiz var. Böyle bir hedef ile bu pastadan ne kadar pay alabilirimin hesabının yapılması lazım. Bursa potansiyeli çok yüksek bir şehir.  Aynı zamanda gastronomisi çok güçlü. Bu farkındalığı oluşturan tüm sektörün paydaşları birlikte hareket ettiği zaman çok güzel şeyler olacaktır. Belediyelerimizde turizmi üst sıraya koymaya başladı.

Her biriniz kendini bir turist olarak düşünsün. Bir başka şehre gittiniz veya Bursa'da yaşamıyorsunuz ve Bursa'ya geldiniz. Sizi gezgin olarak Bursa'da gecelemek için bağlayan ne var? Bu akşam kalalım ama ne yapalım? Bursa'da saat 20.00'dan sonra Kozahan'da kahve içemiyoruz, tarihi bir alanı dolaşmıyoruz. 20.00'dan sonra bir yemeyi tadabileceğiniz bir mekan bulmak çok zor” açıklamasında bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Abdülkerim Baştürk ise Bursa’nın tanıtımı için her platformda yer almaya gayret ettiklerini belirterek, bu fuarda da çeşitli bölümlerden gelen 38 sektör temsilcisi ile stantta Bursa’nın tanıtımını yaptıklarını söyledi.

***

Marmara Bölgesi’nin en büyük gölüne sahip, eşsiz doğası, binlerce yıllık tarihi ile dünyada başka bir örneği olmayan İznik EMİTT 2023 fuarında büyük ilgi çekiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta “İznik dünya da eşine az rastlanan bir açık hava müzesi. Doğası, tarihi, gölü, sebze ve meyve çeşitliliği ile ülkemizin fark yaratan bir ilçesi. Bizlerde bu değerin bilincinde ve sorumluluğumuzun farkındayız. Bu sebeple göreve geldiğimiz ilk yılda hazırlıklarımızı yaparak 2020 yılında EMİTT’e katılmıştık. Burada yaptığımız iş birliklerinin faydasını ilçemiz büyük ölçüde gördü. Şimdi sıra EMİTT 2023’te. Pandeminin değiştirdiği turizm tercihleri bizlere gösterdi ki İznik gibi yerlere ilgi daha da artıyor. Bizlerde bu yıl ilçemizi tüm değerleriyle sektörün tüm temsilcileriyle buluşturmak için EMİTT 2023’te yerimizi aldık. EMITT, ülke tanıtımına, turizm sektörünün gelişmesine ve ivme kazanmasına fayda sağlarken ülkemizde tatil anlayışının belirlenmesinde de etkin rol oynuyor’’ dedi.

Tarihinden, doğasına, kültürel mirasından turistik değerlerine kadar pek çok güzelliği bir arada bulunduran Bursa turizmde de umarım hak ettiği değeri bulur.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.