Hava Durumu

Can dostlarımız

Yazının Giriş Tarihi: 07.04.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.04.2023 17:34

Hayvan sevgisi, insan ya da ağaç sevgisi kadar önemlidir. Her zaman “Hayvan seven insandan korkma” derler.

Özellikle günümüzde kedi ve köpekler başta olmak üzere kuşlar ile pek çok farklı hayvan evde besliyoruz.

Daha sonra, özellikle köpekleri bakamayınca maalesef sokaklara bırakıyoruz. Sonrasını düşünmüyoruz… Sokakta karınları aç mı, hasta mı, hastaysa bunu diğer hayvanlara hatta insanlara bulaştırır mı?

Evet, bir ‘Hayvanları Koruma Kanunu’muz mevcut. Bu kanun gereği, sokak hayvanlarımız ki özellikle köpekler, küpe takılarak koruma ve korunma altına alınıyor.

Gerektiğinde sınırsız çoğalmamaları için kısırlaştırılırken, kuduz için de aşılanıyor.

Bu kontrollerin düzenli yapılması görevi yine belediyelerde.

***

Bu konuda güzel işler yapan Yıldırım Belediyesi, hayvan dostlarımızın beslenme, barınma ve tedavi gibi ihtiyaçlarını karşılıyor. Özellikle sahiplendirme çalışmalarına önem veriyor. Sokak hayvanları sıcak yuvalara kavuşuyor. 

Belediyenin çalışmaları ile Yıldırım’da 2019’dan bugüne 30 bin 390 hayvan tedavi edilip 2 bin 522 hayvan sahiplendirmiş. 

İlçede yaşayan her canlıyı düşündüklerini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Bizim sadece hemşerilerimize karşı görevlerimiz yok. Doğaya ve sokak hayvanlarına karşı da sorumluluklarımız var. Yıldırım Belediyesi olarak bir yandan şehrin doğasını korurken diğer yandan da şehirde yaşayan canlılara sahip çıkıyoruz.  Sokak hayvanlarının bu süreci hayatlarını kaybetmeden atlatması için üzerimize bazı sorumluluklar düşüyor. Yapacağımız ufak fedakârlıklar, sokaktaki dostlarımızın hayata tutunmasına büyük katkı sağlıyor. Sokak hayvanlarının beslenmesi için vakıflar kuran, bir kültürün temsilcileri olarak hep birlikte sokaklarda yaşayan sessiz dostlarımıza sahip çıkalım” diyor.

*** 

Bu arada Büyükşehir Belediyesi, Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de 2022 yılı boyunca 3 bin 675 kısırlaştırma ve 19 bin 752 adet tedavi gerçekleştirerek yine aynı dönemde kırsal alanlara 66 adet köpek kulübesi ve 79 adet kedi kulübesi yerleştirilip, 60 bin 95 kilogram mama kullanarak besleme yapmışlar.

En güzeli de sokaktaki yaralı dostlarımıza ‘Haybulans’ hizmeti vermeye başladılar.

7161166 numaralı telefona bildirilen tüm yaralı hayvanlara kısa sürede müdahale edilebileceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Şehri yönetmek çok yönlü düşünmek ve çok yönlü hareket etmekle mümkündür. Altyapı gibi, imar gibi, yol işleri gibi sokak hayvanları da bizim görev alanlarımız arasında. Sokaktaki canlarımızı tek başına bırakamayız. Onlarla her konuda ilgilenmemiz gerekiyor. Zira başıboş ve sağlıksız hayvan, şehir için ciddi tehlike demektir. Eğitimli ve tecrübeli personellerimiz ile birlikte teknik personellerimizin de hizmet vereceği bu araçlar, Bursa’mıza yakışacak kalite ve donanıma sahip” şeklinde açıklama bulundu.

Evet, bazen ekranlarda, haberlerde izliyoruz.

Kentlerin en işlek caddelerinde ve sokaklarında çeteleşmiş sokak köpeklerinin çevredeki insanları korkutmalarını ve saldırmalarını…

Maalesef böyle olumsuz olaylar da oluyor. Bu konuda da tedbir alınması şart oluyor. İşte bunun için belediyelerin sokak hayvanları ile yakından ilgilenmesi önem arz ediyor.

Sanırım biz Bursalılar olarak bu konuda şanslıyız.

Belediyelerimiz can dostlarımızla ilgileniyorlar.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.