Hava Durumu

Kardeşlik köprüsü

Yazının Giriş Tarihi: 04.04.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.04.2023 16:51

Son yıllarda yaşanan olağandışı olaylarda ülkemiz çok büyük kayıplar verdi!

Covit 19 salgını 101 bin 492 vatandaşımızın ölümüne neden oldu.

Orman yangınları, sellerde can kayıplarımız ve ardından gelen asrın felaketinde 11 ilde yaşanan büyük yıkımlarla beraber giden canlarımız…

Son verilere göre depremlerde 48 bin 448 kişi hayatını kaybetti. Yüz binin üzerinde de yaralımızın olduğu açıklandı.

Eskiden bu kadar çok ölüm aklıma gelmezdi, şimdilerde ise…

Depremden kurtulanlar için sevinirken, annesiz babasız kalan çocukları, çocuklarını, akrabalarını, sevdiklerini kaybedenleri düşündükçe de içimiz acıyor…

Nasıl normale dönecekler, herkesin psikolojisi çökmüş durumda, nereye baksan gözyaşı…

***

Evet, hepimiz 6 Şubat’ta büyük bir felaketle karşı karşıya kaldık. O günden beri de büyük fedakarlık ve azimle Belediyelerimiz, STK’lar ve hayırsever vatandaşlarla beraber yaraları sarmaya çalışıyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş mesaisinin önemli bir bölümünü afet bölgesinde geçiriyor. Büyükşehir Belediyesi orada üç ayrı bölge de konteyner kent kuruyor.

Bunlardan Uluçınar konteyner kenti tamamlanarak depremzedelerin kullanımına hazır hale getirildi. Kurulan konteyner kentlerde vatandaşımızın ihtiyaçlarını karşılayabileceği sağlık ocağı, ibadethane, berber, çocuk oyun alanları, örgün eğitimi devam ettirebilecekleri çok amaçlı çadırlar, yemekhane ve çamaşırhane gibi sosyal yaşam alanları bulunuyor.

Bölgede hummalı bir çalışma yürütülüyor.

***

Ayrıca; özel gereksinimi olan bireyler için sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ediyor Büyükşehir.

‘Bursa'dan Antakya'ya Otizm Kardeşlik Köprüsü’ kampanyasına başlandı. Bursa’dan Hatay’a özel eğitim malzemeleri gönderme üzerine hazırlanan otizm farkındalık günü etkinliğine Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü’nün yanı sıra Bursa Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği, Bursa Otizm Derneği, Renk Otizm Derneği, Mina Otizle Yaşam Derneği, Bursa Otizmli Bireyler ile Anneleri Yardımlaşma Derneği, Anadolu Otizm Federasyonu, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi de destek verdi.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde bir araya gelen otizmli çocuklar ve aileleri, gönüllüler tarafından gönderilen otizm eğitim seti, eşleştirme kartları, renk şekil tamamlama, oyun hamuru, kırtasiye malzemeleri, eğitici kutu oyunları ile okuma yazma setlerinin yer aldığı malzemeleri, tek tek kolilere yerleştirdi. Materyalleri, Antakya’ya gönderilmek üzere hazır hale getiren otizmli çocuklar, deprem bölgesinde özel gereksinimli çocukların yanlarında olduklarının mesajını verdi.

Engelliler Şube Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Oya Ovat, 2 Nisan Tüm Dünyada Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla derneklerin bir araya geldiklerini söyledi. 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından bu seneki otizm farkındalık etkinliğini Hatay’a özel eğitim malzemesi göndererek düzenlemeye karar verdiklerini belirten Ovat, “Dernek üyeleriyle ve otizmli çocuklarla bir araya gelerek malzemelerin paketlemesini yaptık. Önümüzdeki günlerde de Antakya’ya göndereceğiz” dedi.

***

Bursa olarak afet bölgesindeki kardeşlerimizin yanında yer aldık. Belediyelerimizle, arama kurtarma ve itfaiye ekiplerimizle hep oradaydık. Ancak şehirlerin yeniden kurulması ve hayatların normale dönmesi zaman alacak…

Deprem herkese acısını bırakıp gitti…

Unutmak mümkün değil!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.