Hava Durumu

Meslek edinme ya da sosyal aktivite…

Yazının Giriş Tarihi: 03.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 18:19

Uzun yıllardır iş hayatının içinde biri olarak, emekli olup da yaptığım işten uzaklaştığımda ne yaparım düşüncesi bir süredir aklımı kurcalayan bir soru.

Çalışma hayatına alışkın biri olarak ‘mesai mefhumu olmadan nasıl yaşanır?’ sorusunun cevabı maalesef bende yok…

Ancak bazen buna heves etmiyor da değilim.

En azından birkaç ay, hiçbir iş telaşı olmadan yaşamayı merak ediyorum.

Çocuklar da büyümüşken sadece evde olmak fikri…

Neyse, konumuz bu değil.

Günümüz koşullarında her zaman çalışan birey olmak tarafındayım.

Çalışma hayatını erkeğe kilitleyen zihniyetin aksine, cinsiyet ayrımı olmadan ailedeki dayanışmanın en güzel örneği aile fertlerinin çalışma hayatının içinde beraber yer alması.

Ancak toplumumuzda halen kız çocuklarının okutulması konusunda problem varken, kadının meslek sahibi olması noktasında birçok engelle karşılaştığı da hayatımızın bir gerçeği…

Bu anlamda bazı geleneksel alışkanlıkların önüne geçilemiyor ve özellikle kız çocuklar erken yaşta evlendiriliyor.

Bunun getirisi küçük yaşlarda ev, eş ve çocuk sorumluluğu alan kadın, çocuklarını büyütüp belli bir yaşa getirdikten sonra çalışma hayatına girmek ve aile ekonomisine katkıda bulunmak istiyor.

O zamanda ne yapabilirim diye düşünmeye başlıyor

Bu durum sadece kadınlara has değil elbette.

Yetişkin yaşlarda olup meslek sahibi olamamış olan erkeklerin de eskilerin tabiri ile kolunda altın bileziği yoksa (koluna altın bilezik takmak tabirini bilmeyenler için söyleyeyim; insanın başkalarına muhtaç olmadan hayatını idame ettirmesini sağlayan bir mesleğe ya da yeteneğe sahip olması anlamında kullanılırdı.) bir iş bulup çalışabilmesi de zorlaşıyor, iş anlamında yapabileceği çok kısıtlı alanlar kalıyor.

Bu ve benzeri durumda olanlar için belediyelerin halk eğitim merkezleri ile işbirliği içerisinde ücretsiz meslek edindirme kursları var.

Buralara başvuranlar farklı alanlarda eğitim alabiliyorlar.

***

Mustafa Dündar yönetimindeki Osmangazi Belediyesi’nin Meslek Edindirme Kursları (OSMEK) da bunlardan biri…

Ve OSMEK’de yeni dönem kayıtları başladı.

Meslek sahibi olmayan, çalışma hayatına girmek isteyen vatandaşlar için OSMEK, önümüzdeki kış dönemi boyunca el sanatları, işaret dili, diksiyon, bilgisayar gibi klasik eğitimlerin yanı sıra ilk yardım, lojistik alanlarında ya da yabancı dil öğrenmek isteyenler için Bulgarca ve Rusça’nın da içinde bulunduğu farklı dillerde, 80 farklı branşta hizmet verecek.

Tabi bu kurslar sadece meslek edinmek isteyenler için değil sosyal aktivite olması amacıyla da düzenlenen kurslar. Hem eğitimlerde başarı gösterenler kursu bitirdiklerinde sertifika sahibi de oluyor.

Çok yakın bir arkadaşımın OSMEK’de el sanatları kursuna gittiğini ve çok güzel ahşap boyama ürünler yaptığına şahit olduğumu, hayran kaldığımı da ayrıca belirtmek istiyorum.

Emekli olduğumda benim de talip olduğum alan el sanatları…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.