Hava Durumu

Turpun büyüğü!

Yazının Giriş Tarihi: 13.09.2022 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 23:10

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘2023’e Doğru: Aday Belli, Karar Net’ temasıyla Gökdere Meydanı’ndaki mitingini Bursa emniyetinin kayıtlarına göre yaklaşık 50 bin kişi izledi…

Açıkçası Bahçeli’nin, geçen hafta sonu gerçekleştirdiği Sivas Miting’i muazzamdı.

Hatta “Sivas, Sivas olalı böyle miting görmedi” yorumunu bile yapanlar oldu.

Dolayısıyla gözler Bursa’ya çevrilmişti ve şehrin Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümünde 11 Eylül olarak ilan edilen mitinge katılım hem MHP camiası hem de diğer siyasi partilerin gündem konusu olmuştu.

Üstelik tam da okulların açılacağı günün arifesinde, 17:00 gibi çok riskli bir saatte gerçekleştirilecekti bu miting…

Hele aylardır anket firmalarının yayınladığı anket sonuçları, MHP’lilerin cesaretini kırıyor, Cumhur İttifakı’nın karşısında saf tutan siyasi partilerin “malzeme” beklentisini artırıyordu.

***

Ancak;

Cumhuriyetimizin banisi Atatürk ve silah arkadaşlarına saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan mitingdeki mahşeri kalabalık, herkesi şaşkına çevirdi. Çünkü 2018’den sonra ilk kez Bursa’ya gelen Bahçeli’ye duyulan sevgi seli Tatarcık Köprüsü’nün oradan Ankara Yolu’na kadar taşmıştı…

MHP Genel Merkez yöneticilerinin, milletvekillerinin il ve ilçe başkanlarının hazır olduğu, AK Parti Bursa teşkilatlarının da katılım gösterdiği mitingde coşkuyla kürsüye gelen Bahçeli, önce anket firmalarını gündemine aldı ve dedi ki:

‘’Parayı verenin düdüğünü çalan anket şirketleri, biz sizin ederinizi de cibilliyetinizi çok iyi biliriz. Bizim anketlerimiz maaşa bağlanmış paragöz kamuoyu araştırma şirketleri değil, Bursa’dır, Balıkesir’dir, Çanakkale’dir, Bilecik’tir, Yalova’dır, A’dan Z’ye Büyük Türk Milletidir.

***

Anket firmaları gibi Millet İttifakı da MHP Lideri’nin eleştirilerinden nasibini aldı:

“Millet İttifakı’nı ahtapota benzetti ve şu vurguyu yaptı:

“Ahtapotun altı kolu bilinmektedir, diğer iki ayağı ise HDP ile emperyalizmin ana unsurlarından ibarettir. Zira bariz stratejileri HDP’yle ortaklıktır… Bizim ahtapot siyasetine feda edilecek bir ülkemiz olamayacaktır. Bizim peşkeş çekilecek milli servetimiz, rehin edilecek milli varlığımız, yüz çevrilecek tek bir insanımız söz konusu değildir…”

Türk siyasetinin deneyimli ismi Bursa mitinginde Ege’de ve Doğu Akdeniz’de tehlikeli sularda yüzen Yunanistan Hükümeti’ni de uyarmayı ihmal etmedi.

Açık açık dedi ki:

“Ayranımızı kabartmasınlar, bir daha denize dökeriz. Gerekirse biz dökeriz. Ege’nin bir yakasından diğer yakasına ulaşmak bizim için çocuk oyuncağıdır’’

Büyük bir ihtimalle hem de Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde Bursa’dan seslendirilen bu cümle Yunan basınını bir süre meşgul edeceğe benziyor.

***

Ülke ve dünya siyasetine dair önemli açıklamalar yapan Devlet Bahçeli’nin Bursa’yı tanımlarken kullandığı cümleler, yaptığı vurgular benim gibi miting alanını dolduran onbinlerin çok hoşuna gitti.

“Biz tarih kenti, ecdat yadigarı Bursa’yı çok seviyoruz. Ne mutlu sizlere ki, iradeniz Uludağ’ın zirvelerini andırıyor.

Ne mutlu sizlere ki, itibarınız ve iddialarınız 696 yıllık bir maziyle anıtlaşıyor.

Tarihin dili olsa da konuşsa, şakır şakır Bursa’yı anlatsa.

Kuruluşumuzun şöhretidir Bursa, kutlu fetihlerimizin saçak saçak serpildiği diyardır Bursa.”

Açıkçası Bursa’da yaşayıp da iş dünyasından siyasete gözünü rant bürümüş birçok isme bu cümleleri kurdurmak mümkün bile değil.

Bu cümleleri kurabilmek için milli şuur, samimiyet ve sevgi gerekir…

***

Yazımı sonlandırmadan önce bir hususa daha dikkat çekmek istiyorum:

Sivas ve Bursa mitingiyle birlikte muhalefete açıktan meydan okudu Bahçeli:

“Allah’ın izniyle, milletimizin takdiriyle gördükleri, göreceklerinin yanında devede kulak kalacak. Turpun büyüğünün heybede olduğuna 2023 yılında mecburen tanık olacaklar.

İlk açık hava toplantımızdan sonra zillete düşen odakları korku dağları sardı.

Türkiye’ye diş bileyen mihraklar kabusla tanıştı.

Sokak röportajlarıyla Cumhur İttifakını kötüleyip zillete methiye düzenler, sosyal medya kanalıyla algı düzenekleri kuranlar küçük dillerini yuttular.

Türkiye’nin kendilerinden ibaret olmadığını çok açık idrak etmek zorunda kaldılar. Sadece kimyaları değil, matematikleri de bozuldu, bütün hesapları ters yüz oldu.”

HDP konusunda Millet İttifakı’nın yaptığı skandal açıklamaları da düşünecek olursak gerçekten muhalefetin hem matematikleri hem de kimyalarının bozulduğu aleni olarak ortada…

O yüzden Sayın Bahçeli’ye hak vermemek mümkün değil…

Hele şu turpun büyüğü meselesi var ya!

Neyse ona girmeyelim ve yazımızı Bursa Mitingi öncesi büyük emekler sarf eden Genel Sekreter İsmet Büyükataman, Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, MYK Üyesi Fevzi Zırhlıoğlu, MDK Üyesi Muhammet Tekin ve İl Başkanı Cihangir Kalkancı’nın isimlerini bu sütunlara yazarak, noktalayalım…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.