Hava Durumu

Çocuklar gibi şendik!

Yazının Giriş Tarihi: 18.11.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 12:41

Çocuk ve Gençlik Festivali 27, ben 39 yaşındayım.

Festival ile büyüdüm desem yeridir.

İstanbul Tiyatro Festivali ile birlikte Türkiye’nin en eski tiyatro festivali.

BKSTV, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği ve sponsorların desteklediği festival, 11-16 Kasım tarihleri arasında çocuklar ve ailelerin büyük ilgisiyle karşılandı.

12 Kasım akşamı, Tayyare Kültür Merkezi’nde Cihangir Atölye Sahnesi’nin Filler ve Karıncalar oyunu sahnelendi. Fillerin, karıncaların topraklarını ele geçirmesi, sonrasında karıncaların tarih bilincini yok edilme sürecinin anlatıldığı etkileyici bir oyundu. Karıncaların yeniden kendi benliğini bulması, isyanını heyecanla seyrettik. Yazan: Yaşar Kemal, Yönetmen: Arzu Gamze Kılıç, Oyuncular: Engin Barışan, Dilek Duru, İsmail Keskin, Ekrem Kelebek ve Gönenç Öztopal çok, ama çok başarılıydı.

Ertesi gün, 13 Kasım’da Bursa Büyükşehir Oda Tiyatrosu’nda Andersen’in Çirkin Ördek Yavrusu vardı. Uçaneller Kukla Evi, masal formatını bozmamış, çirkin ördeğin kendini kabul ettirme süreci, hayata tutunmaya çalışması, her şey anlaşılır, çocukların sıkılmadan, merak edeceği bir şekilde anlatmıştı. Uyarlayan ve yönetmen: Theodora Popava Lazarova. Oyuncular: Mesut Rıdvan Sarıoğlu, Bircan Sarıoğlu, İrem Şahin, Şafak Kızıltan.

Bursa’da faaliyet gösteren Çek Sanat Tiyatro’nun geçen sene prömiyer yaptığı Keloğlan ile Oh Dede, 14 Kasım’da Tayyare Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu. Keloğlan’ın annesi oğlunun evde boş oturmasından rahatsızdır. İş aramasını, para kazanmasını söyler. Bu söz üzerine evinden ayrılan Keloğlan’ın hiçbir işte sebat göstermeyip kısa yoldan köşeyi dönmek istemesi anlatılıyordu. Oyuncuların heyecanı, çabası takdire şayan. Sahne değişimlerinde boşluk bırakılmayıp, sahne gerisinden söze başlayarak sahnede devam etmeleri ve gölge oyunu kullanılması başarılıydı. Yazar ve yönetmen İzzet Boğa. Oyuncular: Müge Açıkdüşünenler, Yaren Şensoy, İlkay Zengin, Cantuğ Yavuz, Kağan Şenbaş, Melek İrem Azar.        

Bu oyunun hemen sonrasında Oda Tiyatrosu’nda İtalya-İspanya ortak yapımı, Neamera Tiyatro’nun sahnelediği Bay ve Bayan Kraft vardı. Sözsüz bir oyun bu kadar ilgi çekici anlatılabilirdi. Ambalajları sarmak için kullanılan kraft kâğıdı dekor, köstüm işlevi görmüş. Yazar, yönetmen ve oyuncular: Diana Costa - Pablo Duran Rojas.     

Panorama 1326 Fetih Müzesi’nde İran’dan gelen Hojjat Zeınalı’nın yazdığı, yönettiği ve oynadığı Gel Âşık Sana Masal Anlatacağım oyunu sahnelendi ki, Tepegöz kullanılması güzel bir düşünceydi. Anlatılan masallar bizim kültürümüzün sonucuydu.

Kumpanya Tiyatrosu’nun Çehov’un Acı öyküsünden uyarladığı oyun, 15 Kasım’da Oda Tiyatrosu’nda sahnelendi. Oyuncular: Gamze Tezbaşaran, Yasin Akder, Merve Arslan. Birlikte yönetmişler. Kumpanyaların terk ettiği iki oyuncunun hayatta kalma macerası, oyunu oynamaya çalışan iki oyuncunun hikâyesi ile iç içe geçmiş.   

Seneye yeni festivalde görüşmek üzere…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.