Hava Durumu

Tiyatro An

Yazının Giriş Tarihi: 29.11.2023 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.11.2023 13:52

Tiyatro An, Bursa Uludağ Üniversitesi Tiyatro Kulübü’nde (Bursa Uludağ Üniversitesi Oyuncuları) tiyatroya emek harcayan Sinan Işık, Dilan Yılmaz, Atakan Pireci, Yahya Altun, Mehmet Can Özkenar, Ömer Faruk Çiçek, Sinem Soker tarafından 2016 yılında kuruldu. Tiyatro o günden bu güne 100, Persona, Bir Delinin Hatıra Defteri öyküsünden oyunlaştırılan Tarih Önemli Değil Gün de Öyle, Şeyleşim oyunlarını sahnelemiştir. 2017 yılında, 100 oyunu 35 kere sahnelenmiştir ki, Bursa’daki tiyatrolar için önemli bir başarıdır.

Topluluk, oyunlarını küçük mekânlarda, az kişiye sahnelemektedir. İlk üç yılında çeşitli mekânları kullanmış, 2019 yılından itibaren ise Arena Sahne Blackbox’ta oyunları sahnelemektedir.

Tiyatronun amacı katarsis değil, praksistir, yani deneyim tiyatrosu. Her oyun bir nevi araştırmadır. Tiyatro üyeleri, seyircinin tepkisini, düşüncesini anlamak için çaba sarf ediyor. Oyun sahnede bitmiş olabilir, ancak seyircinin aklında ve vicdanında devam ediyor.

Tiyatro An’ın yeni oyunu Şeyleşim 15 Kasım’da prömiyer yaptı. Oyunun yazarı ve yönetmeni Sinan Işık. Oyuncular: Dilan Yılmaz ve Tuğba Nur Gökdemir.

Tiyatronun adını daha önce duymuştum. Ne yazık ki, oyunlarını yeni seyredebildim. Benim eksikliğim. Sinan Işık ve Dilan Yılmaz tiyatronun kurucu ekibinden.

Dilan Yılmaz’ı daha önce Çocuk Oyuncağı adlı çocuk oyununda ve Miss Margarida Yöntemi’nde seyretmiştim. Yıllardır tiyatro için her türlü fedakârlığı yapıyor. Oyun için haftasonları İstanbul’dan gelerek prova yapmış ki, bu çabası tiyatroyu ne kadar çok sevdiğini gösteriyor.

Tuğba Nur Gökdemir Uludağ Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisansa başlamış. Oyuncu olarak hiç seyredemedim. İki sene önce Nilüfer Gençlik Tiyatrosu’nun Punk Rock oyununda rol almış. Ormandaki Kulübe uzak geldiği için gidememiştim. Geçen sene üniversiteden mezuniyet oyunu olarak Bernarda Alba’nın Evi’ni sahnelemişlerdi. Yönetmen Ali Bircan Teke oyuna davet etmişti. ÇEK Görükle Kültür Merkezi’ne gitmek zor gelmişti. Sonrasında oyunda çok başarılı olduğunu duyunca gitmediğime pişman olmuştum.

Tuğba Nur Gökdemir’in Şeyleşim oyununda sesini duyuyoruz. Biz seyirciler için dış ses, aynı zamanda oyuncu Dilan Yılmaz’ın iç sesi. Geçmişten gelen öğretileri içeren bu sese seyirci tepki vererek ikilik yaratmış oluyor.

Daha önce bu tarz bir oyun seyretmemiştim.  

MİSİ’NİN FLORASI

Nâzım Hikmet Kültürevi’nin 2012 yılında açılmasıyla birlikte çağdaş sanat alanında şehirde sıçrama oldu diyebilirim. İki sanat galerisinde açılan sergiler, benim gibi sanata meraklı kişilerin ufkunu açarken, dergilerde ve kitaplarda resimlerini gördüğümüz çağdaş sanat eserleri ile tanışmamızı sağlıyor.

“Misi’nin Florası” adıyla Nâzım Hikmet Kültürevi’nde 25 Kasım’da yeni bir sergi açıldı. Fulya Çetin’in koordinatörlüğünde, sanatçılar Begüm Mütevellioğlu, Berna Dolmacı, Barış Gençler, Can Ünlü, Cansu Kahraman, Derya Yıldız, Derin Uludağ, Didem Erbaş, Eda Aslan, EdaYıldız, Ferat Demiroğlu, İsmail İfşa, Leyla Keskin, Mizgin Uçar, Şule Nur Alev, Misi Mahallesi ve çevresinde yaşayarak, gezerek gördüklerini, hissettiklerini “Ekoloji” teması ile sanat eserine dönüştürülmüş. Resim, fotoğraf, video…

Misi ile ilgili bu serginin bir benzeri salgından önce Galeri N’de açılmıştı. Düşüncenin devam etmesine sevindirici.   

Sergi 15 Ocak 2024’e kadar açık kalacak.  

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.