Hava Durumu

Gündeme dair yaklaşımlar

Yazının Giriş Tarihi: 24.08.2021 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.08.2021 06:00

Biontech'in kurucuları Özlem Türedi ve Uğur Şahin... Memleketimde bilmeyen yok. Türkiye'de Biontech hakkında yapılan her haberde aşıyı bulanların Türk olduğuna vurgu yapıyoruz aylardır. Bir anlamda kendimize de pay çıkartıyoruz.

Peki Yunanistan ne yapıyormuş sizce? Pfizer'in CEO'su Yunan asıllı olduğundan Yunanistan basını da her haberinde Albert Bourla'ya vurgu yapıp haber geçiyormuş.

Ya Almanlar? Alman basını?..

Onlar ise Biontech'ten "Bir Alman şirketi" şeklinde bahsediyorlarmış. Ne Uğur Şahin ne Özlem Türedi ne de Pfizer'ın Yunan CEO'sundan bahsediyorlarmış. Kişiler konusunda topa hiç girmiyorlarmış bile...

Ne tuhaf bir dünya... Herkes kendine yontuyor...

Bereket versin sosyal medya var. Aşının gerçek mucitlerinin Türk olduğunu cümle alem idrak etmiş vaziyette... Ne yaparlarsa yapsınlar durum bu...

***

Koca ABD yıllık 15 bin mülteci kotasını Trump döneminde koymuştu. Biden da kotayı aynen uygulamaya devam ediyor. İki isim mülteci kotasında birleşmişler yani... Her yıl 15 bin kabul yapıyorlar.

Avrupa Birliği ülkelerinde durum nasıl? Son rapora göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde AB'de yaklaşık 7.000 Afgan'a yasal statü verilmiş. Bunların 2 bin 200'ü Yunanistan'da, bin 800'ü Fransa'da, 1000'i Almanya'da ve yaklaşık 700'ü İtalya'da bulunuyormuş.

Bizdeyse 300 bin Afgan mülteci bulunuyor... Korkunç bir insan seli...

Kıt kaynaklarımızla tüm dünyanın 20 katı Afgan nüfusuna bir şekilde bakacağız yani...

Türkiye yol geçen hanı da değil... Bizzati han... Kimse buradan ayrılmak da istemiyor. AB ülkelerine gitme imkanı olmadığı sürece Türkiye'yi kim neden bıraksın?

Suriyeli mültecilere harcanan on milyarlarca Euro'yu da göz önüne alırsak ekonomimizin büyük yara alması kaçınılmaz.

Böyle bir yüke dağ dayanmaz. Petrol zengini ülke olsak bir ihtimal dayanmayı becerebiliriz. Hele daha fazlası gelirse iflas bayrağını 3-5 yıl içinde çekebiliriz kanaatimce.

Hep söylediğimiz gibi bir Göç Bakanlığı şart. Tüm göçmen işlerini koordine edecek, yetkisi yüksek bir bakanlığı kurmak zorundayız.

Yoksa kaçak girişlerin sürdüğünü de göz önüne alırsak, tablo gün geçtikçe ağırlaşacak ve işin içinden çıkmak imkansız hale gelecek.

***

Galatasaray ve Rizespor arasındaki Oğulcan Çağlayan anlaşmazlığı çözülme noktasına gelmişken TFF. G.Saray'ın UEFA'ya yaptığı tüm şikayetlerini de geriye alması için devreye girdi. Bu kez işler sarpa

sardı. Öte yandan TFF Başkan ve Başkan Vekilinin ise Rizespor'a sponsor olduğu ortaya çıktı.

Rizespor'un ana sponsorları arasında Nihat Özdemir'in sahibi olduğu Limak İnşaat ve ortağı olduğu IGA İstanbul Havalimanı bulunuyor. TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı'nın yönetim kurulunda yer aldığı DATİ Holding de yine Rizespor'un bir başka sponsoru.

Başka kulüplere de sponsor olmuşlar mı acaba? Bildiğimiz kadarıyla bu tip büyük markalar sponsor olduklarında tüm kulüplere giriyorlar ki taraf tutmuş gibi olmasınlar...

Elbette saha içinde doğrudan bir kayırma yapılması için kimseye baskı yapacaklarını, talimat vereceklerini düşünmüyoruz ancak bizim hakemlerimiz maalesef çok çabuk etki altında kalıyor. Durumdan vazife çıkartırlar.

Herhalde dünya tarihinde görülmüş şey değil. Bir ülke federasyonunun tepesindeki 2 ismin yönettikleri ligdeki futbol takımına sponsor olmaları...

Umarız geri adım atılır...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.