Hava Durumu

Uzaya gidiyoruz

Yazının Giriş Tarihi: 28.08.2021 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.08.2021 06:00

Memleketimize yüzbinlerce turist geliyor. Ve en çok muhatap oldukları kişiler taksiciler...Yani turizmdeki ilk yüzümüz yurdumun taksicileri. Onların turiste tavrı, davranışı sosyal medya marifetiyle dünyaya yayılıyor. Hiçbir şey saklı kalmıyor...

Özellikle İstanbul'da binlerce taksicinin turist kazıklamak için sabah kontak açtığını bilmeyen yok. Yerli müşteri adaylarını taksiye almayıp turist kovalayan taksiciler müşterilerini de bir güzel kazıklayıp turizmimize de büyük oranda katkıda (!) bulunuyor. (Bu arada uzaya gidiyoruz...)

Zaten yerliye zulmeden taksiciler yabancıya neler yapmaz ki?

Bir kadın anlatıyor:

"30 dakika taksi bekledim. 4 taksi önümde yavaşladı ama kimse durmadı. Beşinci taksi beni aldığında şoföre beni neden almadıklarını sordum. 'Abla onlar senin gideceğin yeri beğenmemişler' dedi. 'İyi de ben hiçbirine binmedim ki, gideceğim yeri söylemedim ki' yanıtını verdim. 'Abla biz duruşundan, görünüşünden nereye gideceğini anlıyoruz' dedi. Şaştım kaldım..."

Yani taksiciler insan sarrafı olmuş... Yaklaştıkları müşterinin gideceği yeri dahi sormuyorlar... Tipine bakıp nereye gideceğini anlıyorlar. E artık yıllardır yapa yapa uzman olmuş. Baktı mı anlıyor. İlk bakışta aşk misali... Aşık olduğunu alıyor, hoşlanmadığı için durmuyor bile...  Elektrik yok aralarında...(Bu arada uzaya gidiyoruz, hatırlatayım..)

Bizim milletimize ve yurda gelen yabancı misafirlerimize reva gördüğümüz muamele bu mudur?

Dönelim Japonya'ya... Her taksi şoförü sanki bir uçak pilotu.... Üniforma misali kıyafeti, şapkası, tıraşı ve görünümüyle hepsi jilet gibi... "Birazdan uçuşa geçiyoruz kemerlerinizi bağlayın" dese kimse yadırgamaz. Taksiden inip kokpite geçse yakışır. Öyle güzel, iç açıcı, eğitimli ve şeker gibi insanlar...

Kadın taksi şoförleri de mevcut. Hepsi defileden çıkmış gibiler. Taksiye binen inmek istemiyor. "Beni nereye götürürsen götür lütfen" diyor...

Bizdeyse iyi taksicilerin yanında insanlıktan nasibini alamamış bir kesim var maalesef. Ubercileri döve döve sindirdik. Hükümet de oy hesabı yapıp Uber'i yasakladı. Rekabet bitti.. Oysa bir düzene sokabilirdi Uber'i...

Turisti dolandırmaya ve kalitesiz hizmete devam...

Dediğim gibi turizmi de fena baltalar bu tip davranışlar. Bu tip taksiciyi gören kişi "Ben nereye geldim, burada ne işim var" demez mi?

 "Taksicilere dikkat, bana böyle yaptılar" diye yazan turistler imajımızı zedeliyor haliyle...

Peki bizde neden bir Japonya misali taksi standardımız yok? Layık değil miyiz? Hali hazırdaki manzara bir utanç meselesi değil midir? (Ve elbette uzaya gidiyoruz...)

Ekrem İmamoğlu'nun 1000 yeni taksi için getirdiği öneri sekizinci kez Meclis'te reddedildi... İstanbul taksi rezaletinin başkenti olmaya devam edecek anlayacağınız..

Asıl sorun taksi sayısı değil de turist sayısı mı yoksa? Turist geldikçe taksicilerin yerliye burun kıvırma geleneği devam edecek.

Zaman içinde kötü muamele ve kazıklamalar sonucunda İstanbul'a hiç turist getirtmemeyi başarırsak, taksi problemi de kökünden çözülür. Alın size kesin çözüm!

Ha bu arada unutmadan uzaya gidiyoruz...

Uzay projemiz tam gaz devam ediyor...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.