Kararsızların oranı artıyor!

Yasemin GÜLER 25 Kasım 2021 Perşembe, 06:00

Dün yaşadığımız döviz dalgalanmasının ardından yapılan açıklamalar beni yine siyasetin ve ekonominin kollarında bir yazı yazmaya itti sevgili okur. Çizilen her karanlık tabloda biraz daha üzüldüğünüzü bilsem de mesleğimin kamuoyunu bilgilendirmek olduğu gerçeğinden uzaklaşamıyorum.

Bugünkü konumuz Avrasya Araştırma Şirketi'nin yayınladığı son anket olan 'Kasım Ayı Seçim Anketi' ve sonuçları.

Sıklıkla yaptırdığı anketlerle vatandaşın nabzını en doğru biçimde ölçmeyi ve anketlerin çizdiği yolda yürümeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan öğrendi bu ülke desek yanlış olmaz sanırım. Anketler ne kadar doğruyu işaret eder bilinmez, ama bu kez Cumhurbaşkanı için haberler çok da iyi değil ne yazık ki...

Avrasya Araştırma Şirketi'nin kasım ayı seçim anketine göre CHP, AK Parti'nin önüne geçmiş görünüyor.

26 ilde 1260 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmanın sonuçları adeta bir ders niteliği taşıyor.

Sorulan en önemli soru olan 'Olası erken seçimde hangi partiye oy vereceksiniz?' sorusuna verilen yanıtlara göre CHP birinci parti olarak öne çıkmış durumda!

Partilerin oy oranları ise şöyle:

CHP: Yüzde 25,6

AKP: Yüzde 24,2

İYİ Parti: Yüzde 10,1

HDP: Yüzde 8,8

MHP: Yüzde 6,2

DEVA: Yüzde 5

Oy oranlarına bakıldığında sonuçlar CHP açısından şaşırtıcı değil, zira bahsedilen oran partinin kemik oy oranı. Burada ilgi çeken AK Parti'nin oy oranındaki erime ve kaybolan oyların bir sahibinin olmaması! Yani araştırma bize; AK Parti oy kaybederken diğer partiler oy kazanmıyor, ancak kararsızların oy oranı yüzde 20'lere dayanmış durumda diyor!

Daha önce de yazdım, yine yazmaya devam edeceğim; önümüzdeki dönemde gerçekleşecek seçimlerin kaderini kararsızlar belirleyecek. İktidarı hedefleyenlerin kararsızları oluşturan gençlere ve AK Parti küskünü seçmene yönelik çalışması her geçen gün daha çok önem kazanıyor!

Araştırmanın bir ayağı da ekonomik krizle ilintili. Araştırmaya katılanların yüzde 62.3'ü bir ciddi bir ekonomik krizin yaşandığını söylemiş. (Bu araştırmanın birkaç gündür yaşanan dalgalı döviz kurundan önce yapıldığına özellikle dikkat çekmek isterim!)

Araştırmaya katılanların yüzde 25.7'si ise ekonomik krizin geçici olduğunu düşünüyor. Ekonomik kriz olduğunu düşünmeyenlerin oranı 3.2, 'Bilmiyorum' seçeneğini işaretleyenlerin oranı yüzde 6.8.

"Mevcut hükümetin ekonomik krizi bitirebileceğine inanıyor musunuz?" sorusu da dikkat çekici. Katılımcıların yüzde 17.9'u 'evet', yüzde 18.1'i 'fikrim yok' yanıtını verirken, yüzde 64 ise AK Parti iktidarının ekonomik krizi bitiremeyeceği yönünde görüş bildiriyor.

Çoklu yanıt hakkı tanınan "Mevcut ekonomik durumda sizce hangilerinin payı daha yüksektir?" sorusuna verilen yanıtlar ise şöyle:

Tayyip Erdoğan: 77.1

AKP: 70.2

Cumhur İttifakı: 67.2

Devlet Bahçeli: 65.8

MHP: 63.1

Kemal Kılıçdaroğlu: 24.2

CHP: 20.1

Millet İttifakı: 15.1

Meral Akşener: 14

İYİ Parti: 11

TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranının gerçekliği hakkındaki soruya ise yurttaşların yüzde 81,5'i "Gerçekte olandan eksik açıklandığına inanıyorum" yanıtı verdi.

 Peki tüm bunlardan sonra vatandaş çok konuşulan erken seçimi istiyor mu? Bu soru da sorulmuş ankette.

"Sizce erken seçim yapılmalı mıdır?" sorusuna vatandaştan yüzde 64,3 oranında 'evet', yüzde 25,9 oranında 'hayır' yanıtı gelmiş. Kararsızların oranı ise yüzde 9,8

Metropoll: "Halkın yüzde 71'i toplumun yoksullaştığını düşünüyor!"

İçinde bulunduğumuz durumda Metropoll Araştırma Şirketi'nin toplumun tepkilerini ölçen anketi de büyük anlam kazanıyor.

Malum dövizin seyrettiği agresif yükseliş eğilimi hepimizi huzursuz etti. Yaşananların ardından yeni zamların kapıda olduğu düşünülüyor, oysa daha eski zamlara alışamamıştı bütçemiz.

Metropoll Araştırma'nın anketine göre, meselenin topluma yansıması da benimle aynı. Toplumun yüzde 71'i son yıllarda yoksullaştığını belirtiyor.

Zenginleştiğini belirtenlerin oranı ise yüzde 10,6. Bu oran da hiç şaşırtıcı değil, zira dövizden para kazananların varlığı inkar edilemez bir gerçeklik.