Türkoğlu sahaya 'hızlı' döndü!

Yasemin GÜLER 16 Eylül 2021 Perşembe, 06:00

Bursa'ya tren getireceğim sloganıyla yola çıkan CHP Bursa Eski Milletvekili Kemal Demirel bu yola baş koyalı yıllar oldu, köprülerin altından ne sular aktı, tren sözünü kimler kimler vermedi ki... Ancak sonuç kocaman bir hiç!

En son hazırlanan projede Bursa'ya sadece tren değil Hızlı Tren gelecekti. Bir umuttu yaşatan insanı ve bekledik tüm Bursalılar olarak. Fakat bir süredir çeşitli siyasi eğilimlerden temsilcilerin vurguladığı ve benim de köşeme çok doğru bulduğum için defalarca taşıdığım 'Bursa'nın kolay lokma olarak görülmesi' nedeniyle olsa gerek hızlı tren hayali hızla uzaklaşıp gidiverdi...

Hasılı kelam; son olarak Kırıkkale, Yozgat ve Sivas hızlı trene kavuşurken Bursa'nın elinin kolunun bağlı olmasını İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu kendine has üslubuyla protesto etti.

İki Biontech aşısı olmasına rağmen korona olan ve hastalığı pek de hafif atlatmadığını duyduğumuz Türkoğlu sahalara 'hızlı' bir giriş yaptı bu protestosuyla. Şehir merkezine oyuncak tren hattı oluşturan ve 2012'de yapılan görkemli bir temel atma töreniyle Bursa'ya verilen hızlı tren müjdesinin yerini, büyük bir hayal kırıklığının aldığını vurgulayan Türkoğlu, "Bursa'ya üvey evlat muamelesi yapan AKP iktidarını kınıyoruz" dedi.

2016 yılında hızlı tren projesinin tamamlanacağının söylendiğini belirten Türkoğlu'nun iddiaları dikkat çekici; "Bu trenin henüz Bursa-Yenişehir arasında hangi güzergahtan geçeceği bile belli değil. Yapılan hafriyatlar, köprüler, tüneller, viyadükler çoktan çürümeye terk edildi bile. Bir de Sayıştay raporuna yansıdığı söylenen bir iddia var. Tespitler o ki, ihale bedelinin tamamı ilgili şirkete ödendiği halde Bursa hattında sadece yüzde 25'lik imalat yapılmış! Yenişehir'den sonraki güzergahın da henüz netleşmediğini söyleyelim!"

Doğrusu Türkoğlu'nun dikkat çekici protestosu kadar iddiaları da önemli. Bu arada ulaşım sorunlarını çözmek konusunda bütçe bulmakta sorun yaşayan AK Parti'nin Bursa kurmayları yakın dönemde bir Ankara ziyareti yaparak bu meseleyi masaya yatırmaya hazırlanıyorlar. Umalım da yapacakları görüşmelerden eli boş dönmesinler.

***************************************************

HÜDA-PAR kararsız!

Geçtiğimiz günlerde Bursa'nın önemli bir ziyaretçisi vardı. HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu. Kurmayları ile birlikte tam anlamıyla bir Bursa çıkarması yapan Yapıcıoğlu'nun söylediklerine kulak vermekte yarar görüyorum. Malum devir ittifaklar devri ve ittifaklar söz konusu olduğunda yüzdelik dilimin büyüğü küçüğü aranmıyor...

Türkiye'de ciddi bir gelir adaletsizliğinin olduğunu ve sorunların temel kaynağını da bu adaletsizliğin oluşturduğunu belirten Yapıcıoğlu, tarım ve eğitim politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini vurgularken, adalet kavramında oluşan boşluklara da dikkat çekiyor.

Yapıcıoğlu'nun tüm eleştirilerine rağmen Başkanlık sisteminin devam etmesi gerektiğini belirtmesi dikkat çekici doğrusu. Sanki bu konuda bir arada kalmışlık var gibi, zira kendisi başkanlık sisteminin tüm öğelerinde revizyon isterken korunmasını istediği tek sistemin Başkanlık sistemi olması enteresan.

İttifaklar konusunda da pek huzurlu değil Yapıcıoğlu. "Geçtiğimiz seçimlerde bir ittifak içerisinde yer almadık, böyle olunca da mecliste temsil edilemedik. Önümüzdeki seçimlerde kendimize uygun bir ittifak olursa içerisinde yer alabiliriz. Baraj sorunu bize bunu dayatıyor!" diyor. Oy oranı düşük olan partilerin en büyük açmazı da bu sanıyorum.