YARIN BAYRAM EVDE KALIN ÇOCUKLAR!

Yavuz Selim YEDEK 23 Mayıs 2020 Cumartesi, 04:09

Bugün dünyada İslam'ın nurunu söndürmeye çalışan bütün mekanizmalara karşı, göğsümüzdeki imanla, oruç ve namazın bize kazandırdığı duruş ve vakarla, "Her neredeyseniz, Allah sizinle beraberdir!" mealindeki ayetten aldığımız güçle hamdederek ve aşkla biraz mahzun da olsak bu huzuru yaşıyoruz çok şükür.

İnsanız ve imtihan yurdundayız. Kişiler olarak da toplum olarak da böyleyiz. Başımıza gelen her şeye, musibete dahi bu gözün sırrıyla bakarız. Sadece Allah için yaşar, O'nun razı olacağı işler için, razı olacağı iyilik dünyaya hâkim kılınana dek razı geleceği her yolu deneriz Allah için. Biz, bedenimizi sarssa dahi fikirlerimize de bayram ettiririz!

Bayram edecek topraklardaki gözyaşı ve mahzunluk ayrı bir imtihandır yüzyıllardır bütün canlılığıyla gözlerimizin önünde duran, hatta şimdilerde içimize oturan, kaderimiz tarafından bize sunulan bir başka imtihandır.

Her birimiz tüten o "En son ocak!" için yaşarız. Sahipsizler düşer aklımıza, annesini özlediğini söylemeye çalışırken elleri terleyen yavrunun ürkek ve titreyen nefesini içimize çekmeden de bayram ettirmeyiz gözyaşlarımıza! Haykırarak ağlamayız, biliriz bayramın da bayramlık hakkı vardır. Bahar nasıl bir bahar ise bayram da öyle bir terk edilemez bayramdır. Acı da olsa, buruk da geçse bayram bir hatıradır geleceğimize miras olan!

Ramazan her yıl olduğu gibi geldi ve gidiyor, öyle bir uğradı birlikte bir oruç çayı içtik ve şimdi gidiyor. Biz onu bekleyeceğiz, tekrar gelecek vaktinde ve gecikmeden. Şartlı geliyor her defasında, üzerimizde ve gönlümüzde kir kalmasın diye. Kur'an'ı alıyor öne. Ona uymayı. Onunla yaşamayı şart koşuyor. Şükür ki gelmesi ve gitmesinden haberdarız. Onunla birlikte topluma kabarttık kulaklarımızı, kendimize de... Sorduk içimize "Allah'a ne zaman ayarlamayı düşünüyorsun yönünü" diye. Daha nice cevap aradığımız sorularımız oldu.

Samimiyetle geldi aynı samimiyetle bir bayram bırakarak gidiyor ramazan. Bayram, bu mahzun ramazanın ardından yaşayacağımız, yine camiye koşamadan kendisiyle buluşacağımız bayram. Her şeyi bir tarafa bırakıp, bu arifenin bayrama açılan sabahına evimizde hazır olalım. Ailecek karşılayalım sabah namazı vaktinde onu. Gelin bu bayram önce Allah ile bayramlaşalım. Sonra kendimizle ve ailemizle... Akrabalarımızla ve bütün şehirle ama gönüllerimizle ve gönül evimizde!

Bu bayram farklı bir bayram, tıpkı ramazan gibi! Allah bütün insanlık âlemine şifa ve hidayet nasip eylesin niyazıyla selamlıyorum ve bayramınızı kutluyorum. Bayramlığımız Prof. Dr. Mustafa Kara hocamızdan olsun:

FARKLI BİR BAYRAM

Halvet inziva bayramım geldi

Sosyal mesafe bayramım geldi

Her şey değişecek duydunuz mu?

"HÛ HÛ RAMAZAN BAYRAMIM GELDİ"  1441