SON DAKİKA
Hava Durumu

Libya'nın Efsane Önderi Ömer Muhtar ve Mustafa Kemal

Ömer Muhtar ve Mustafa Kemal’i aynı karede gösteren bir arşiv fotoğrafı gündem oldu. Ömer Muhtar, Libya'da İtalyanlara karşı yürütülen direniş hareketinin devrimci önderi ve el-Kasr'daki Senusi tarikatının lideriydi. 11 Eylül 1931'de bir çarpışmada yaralanarak İtalyanlara esir düştü. General Rodolfo Graziani'nin başkanlığında bir savaş mahkemesince ölüme mahkûm edildi ve Saluk'ta şehit edildi. Trablusgarb'ın elden çıkmaması için Padişah II. Abdülhamit döneminde önlem alınmaya çalışıldığı biliniyor ama çabalar sonuç vermedi.
Yazar Tayfun Çavuşoğlu, Ömer Muhtar ve Mustafa Kemal ilişkilerini anlatırken, Enver Bey ve Mustafa Kemal’in de aralarında bulunduğu Osmanlı subay grubunun 1911'de Trablusgarb’ı İtalyanlara karşı savunmak için savaştıkları döneme ilişkin bilgiler de aktardı.
Türkiye Ömer Muhtar’ı “Çöl Aslanı” filmiyle öğrendi. Filmin yönetmeni Mustafa Akkad hem aynı zamanda Türkiye’de çok sevilerek izlenen “Çağrı” filminin de yönetmeniydi. İki filmi de başta Anthony Quinn olmak üzere aynı kadroyla çekmişti.
Videoda daha fazla detay yer alıyor.

Oluşturulma Tarihi: 14 Kasım 2023, Salı 10:42
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.