Hava Durumu

Bursa'nın sanatçı avukatı: Hakan Gökay Sarıoğlu

Bursa Barosu Avukatlarından Hakan Gökay Sarıoğlu'nun 10 parmağında 10 marifet. Ofisinde de ziyaret ettiğimiz değerli üstadın zaman içinde TC Adalet Bakanlığı, İngiltere ve İskoçya hükümetleri de dahil olmak üzere yurt içinden ve yurt dışından aldığı çeşitli ödüller sayamayacak kadar fazla.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 17:07
Kaynak: (Fatma Aslan Kundakçı)
Bursa'nın sanatçı avukatı: Hakan Gökay Sarıoğlu

Hukukukçu kimliğinin yanında Özlüce Sanat Merkezinde ud ve keman çalan Sarıoğlu "Benim doğup büyüdüğüm şehir Ankara. Lise yıllarında merak sardığım UD ile tanıştım. İlk bir kaç dersimi TRT Ankara Radyosu sanatçılarından sn Zafer Oytun’dan aldıktan sonra Dokuz Ünv Hukuk Fakültesi kazanarak Ankara’dan ayrıldım.


Ud’un yanı sıra gitar, keman, piyano, klarnet, akordeon, saz ve bağlama çalmayı öğrendim. Türk müziği ve batı müziğinin yanı sıra çeşitli dünya müziklerine de ilgi duydum. Avukatlık mesleğini yaparken diğer yandan sanatın her dalı ile yakından ilgilenmeye devam ettim. Kurucusu olduğum sanat merkezinde yüzlerce öğrencinin yetişmesinde aktif rol üstlendim. Sayısız konser ve etkinliğe katıldım. Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuarında Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Bando, Türk Halk Oyunları, Çalgıcı Mektebi bölümlerinden oluşan 150 kişilik dev bir sanatçı kadrosuna sahip Atatürk Kongre Kültür Merkezindeki yerleşkesinde müdürlük ve TSM bölüm başkanlığı görevlerini icra ettim. Bu görevim sırasında yurt içinde ve yurt dışında sayısız etkinlik ve konser düzenledim. Bursa Barosu Türk Sanat Müziği Topluluğunda sazende ve korist olarak çalışmalara katıldım. Hali hazırda avukatlık mesleğini sürdürürken, mesleğimdeki başarılarımı borçlu olduğumu düşündüğüm müzikle, Özlüce Sanat Derneğinde yolum kesişmeye devam etmektedir. Değerli üstad şef Murat Coşkun ile birlikte karma müzik topluluğunda ud ve keman icracısı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Sanat çalışmaları ve Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı müdürlüğü görevi sırasında büyük usta Burhan DİKENCİK, kanuni virtiöz Göksel BAKTAGİR, Mustafa KESER, Emel SAYIN, Erdinç ÇELİKKOL gibi isimlerle ortak projeler ve konserlerde yer aldım. Üniversite yıllarımda da müzikten uzak durmadım ve öğrenciliğim boyunca TSM korosunda şef sn Zafer Döner ile birlikte sazende, korist ve yardımcı şef olarak görev yaptım. Bir süre İzmir Devlet Korusunda çalışmalara ud sanatçısı olarak katılma fırsatı buldum. Ege Üniv Türk Musikisi Devlet Konservatuarına bağlı Karşıya Belediyesi konservatuarında da musiki eğitimi gördüm." şeklinde konuştu.

Kaynak: (Fatma Aslan Kundakçı)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.