Hava Durumu

Deniz Dalgıç: ‘Mudanya tarım ve turizm ile kalkınacak’

CHP Mudanya Belediye Başkan Aday Adayı Deniz Dalgıç, ilçenin kalkınmasının tarımsal desteklerle ve turizmin geliştirilmesiyle olacağını söyledi. Dalgıç ayrıca depreme dayanıksız binaların hemen tespit edilip projelerin geliştirileceğini aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 05.01.2024 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 05.01.2024 00:10
Kaynak: (Serap Genç)
Deniz Dalgıç: ‘Mudanya tarım ve turizm ile kalkınacak’

Gazetemizi ziyaret eden CHP Mudanya Belediye Başkan Aday Adayı Deniz Dalgıç, iddialı olduğunu projelerini ve ilçenin hizmet beklediği alanları aktardı. “Mudanya’yı turizm başkenti haline getirmek istiyoruz” diyen Dalgıç, ilçeyi kalkındırmaya yönelik projelerinin iki önemli ayağının tarım ve turizm olduğunun altını çizdi. Mudanya’nın tarihi bir ilçe olduğuna vurgu yapan Dalgıç, bu yönünün daha fazla anlatılması ve yapılacak yatırımlarla turist çekilmesinin önemine vurgu yaptı. İlçenin kültürel mirasının zengin olduğunu söyleyen Dalgıç, “Örneğin Hristiyanlar’ın kutsal mekânı olan kiliseleri inanç turizmine açmalıyız. Mütareke Binası da daha fazla anlatılmalı. Mekânlar ruhuyla yaşar.  Bizim bu ruhu yaşatmamız gerekir. Yapacağımız çalışmalarla ve yatırımlarla ilçeye daha fazla turist getirmemiz lazım. Bu anlamda İznik Belediyesi’yle işbirliği yapmayı planlıyoruz” dedi.

‘REFAHI ARTIRACAĞIZ’

İlçe merkezi ve sahil şeridindeki mahallelerin gelirlerini turizmle artırmayı hedeflediklerini belirten Dalgıç, "Mudanya şu anda mevcut turizm potansiyelini kullanamıyor. Sahilleri ve sosyal alanları daha uygar hale getirdiğimizde insanları ilçemize çekebiliriz. İlçemizin gelir seviyesini de artırmak istiyoruz. Halkımızın refah ve mutluluğunu sağladığımız takdirde doğru bir iş yapmış oluruz” şeklinde konuştu.

SURİYELİ POLİTİKASI

Dalgıç, Mudanya sahillerinde özellikle yaz aylarında Suriyelilerle ilgili oluşan rahatsızlığa yönelik de yorum getirdi: “Öncelikle sahillere yıllardır gereken yatırımlar yapılmamış. Büyükşehir ile yaşanan anlaşmazlıklar da nedenlerden biri. Sahilleri daha modern hale getirebilirsek Suriyelilerin oluşturduğu rahatsızlıkları da çözebiliriz. Biz onlara örnek olmalıyız önce. Bu sayede onların uyum süreci de daha kolay olacaktır.”

‘ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ’

Yerel üreticinin zor durumda olduğunun altını çizen Dalgıç, “birçok üzüm yetiştiricisinin bağlarını söktüğünü görüyoruz. Üzüm yetiştiriciliği artık kalmadı. Bizim yerel üreticiye destek vermemiz lazım. Örneğin birkaç günlük değil de birkaç haftalık festivaller yapılabilir. Kadınları ve gençleri de ekonomiye kazandırmalıyız. Kadınlar ekonomik anlamda ne kadar güçlenirse zorbalığı da o kadar az maruz kalırlar” ifadelerine yer verdi.

‘DÖNÜŞÜM ÖNCELİĞİMİZ’

Depreme dayanıksız binalarının öncelikleri arasında olduğunu aktaran Dalgıç, “Binaları yıkarak o bölgeleri de turizme kazandırmalıyız.  O deprem bir gün olacak ve biz şimdiden bunun önlemini almalıyız. Büyük depremde Mudanya yok olur ve toparlaması da zor olur. İlk olarak hemen Mudanya’nın envanterini çıkaracağız” ifadelerine yer verdi.

SOKAK HAYVANLARI

Dalgıç sokak hayvanları için de proje geliştirdiklerini belirtti: “Her mahallede hayvan barınakları olmalı. Buralar muhtarların denetiminde olmalı. Kısırlaştırmaları, tedavileri bakımları yapılmalı ve en sağlıklı ortamda yaşamaları sağlanmalı.”

Kaynak: (Serap Genç)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.