Hava Durumu

Bakan Selçuk duyurdu: 159 bine yakın işverene 950 milyon destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk,159 bine yakın işverene 1,2 milyonu aşkın çalışan için yaklaşık 950 milyon lira tutarında Normalleşme Desteği sağladıklarını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2020 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2020 13:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Bakan Selçuk duyurdu: 159 bine yakın işverene 950 milyon destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ağustos itibariyle devreye giren Normalleşme Desteğinden, bugüne kadar  yapılan başvurular sonucunda 159 bine yakın işverenin yararlandığını  açıkladı. Bakan Selçuk, yaklaşık 1.2 milyonu aşkın çalışanı kapsayan  destekte prim mahsuplaşma tutarın yaklaşık 950 milyon lirayı bulduğunu, bunun da işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödeyeceği prim tutarlarından mahsup edileceğini bildirdi.

İşverenlerin Normalleşme Desteğinden yararlanmak için talepte  bulunduklarını belirten Bakan Selçuk, "159 bine yakın işverenimiz normalleşme desteğinden yararlanma hakkını elde etti" dedi. Bakan Selçuk, pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen  işyerlerine ve çalışanlara verilen desteğin 'Normalleşme Desteği' adı  altında sürdürdüklerini, böylece istihdamı korumaya devam ettiklerini söyledi.

Bakan Selçuk, şunları söyledi:

"Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona  erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her  ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün  sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi  tutarında mahsuplaşma yapacağız."

BAŞVURULAR E-SGK ARACILIĞIYLA

Bakan Selçuk, normalleşme desteğinden yararlanılabilmesi için işyerlerinin e-SGK üzerinden başvuru yapmasının yeterli olabileceğini  kaydederek, işverenlerin izlemesi gereken adımları şu şekilde anlattı: "Normalleşme Desteğine başvuru yapmak isteyen işyerlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi internet sitesine giriş yaparak,  'e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama" ekranında yer alan '7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği' menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilir."

Normalleşme Desteğinden yararlanma kapsamına giren çalışanlara  ilişkin kontrollerin sistem tarafından elektronik ortamda yapıldığını  vurgulayan Bakan Selçuk, işlemin onaylanması durumunda bu nitelikteki  sigortalılar için sosyal güvenlik il müdürlükleri/ sosyal güvenlik  merkezlerine herhangi bir belge ibraz edilmesine gerek duyulmadığını  hatırlattı.

Normalleşme Desteğinden 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma  ödeneğine veya nakdi ücret desteğine başvurmuş olan işyerlerindeki,  kısa çalışma veya nakdi ücret desteğinden faydalandırılan  sigortalılar, normal çalışma düzenlerine geçmeleriyle birlikte  yararlanmaya başlayacak. Destek 31 Aralık 2020 tarihine kadar sürecek.Normal çalışma düzenine geçen çalışan, kısa çalışma ödeneği veya  nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısı kadar  hesaplanacak. İşverenlerin SGK'ya ödeyecekleri primlerden azami olarak 1.103 lira mahsuplaşma yapılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.