Hava Durumu

Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan, Balkanlarda yer alan, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turisti ağırlayan bir ülkedir.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2023 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2023 11:38
Kaynak: (BÜLTEN)
Bulgaristan Turistik Vize

Dünya genelinde en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olan Bulgaristan, Türkiye ile sınır komşusudur. Türkiye'den de her yıl Bulgaristan'a binlerce insan turistik amaçlarla seyahat etmektedir. Türk vatandaşlarının en çok merak ettiği konulardan biri ise Bulgaristan'ın Türkiye'den vize isteyip istemediğidir. Turistik amaçlarla Bulgaristan'ı ziyaret etmek için her Türk vatandaşının Bulgaristan vizesi alması gerekmektedir. Ancak hususi, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olanlar Bulgaristan'a vizesiz de seyahat edebilmektedir. Turistik amaçlarla Bulgaristan'ı ziyaret etmek isteyenlerin Bulgaristan turist vizesi alması gerekmektedir. Bulgaristan turistik vizesi C tipi kısa süreli vizedir. Bu vize Bulgaristan’a sadece tek girişli olarak verilir. Ancak turistik vize bazı durumlarda uzatılabilmekte veya turistik vize ile Bulgaristan'a gidenler farklı vize türlerine başvurarak ülkede kalmaya devam edebilmektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Nedir?

Bulgaristan turistik vizesi, Bulgaristan’a turistik amaçlarla gelen yabancı uyruklu kişilere verilen vizedir. Bulgaristan turist vizesi kısa süreli vize olup Bulgaristan'da en fazla 90 gün kalmaya izin veren C Tipi vize türüdür. Bulgaristan'a düzenlenen tur gezilerine, kısa süreli seyahatlere, kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılmak için Bulgaristan'a turist vizesine başvurulması gerekmektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan turistik vize başvurusunda bazı evraklar istenmektedir. Başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasında bu evrakların eksiksiz ve hatasız olarak hazırlanması çok önemlidir. Bulgaristan'a vize için başvururken bu evrakların bir listesini yapmak ve hatasız bir biçimde bu evrakları hazırlayabilmek oldukça önemlidir. Evrak listesinin hazırlanması için konsolosluğun internet adresinden bilgi alınabilmekte ve ayrıca vize danışmanlık merkezlerinden danışmanlık hizmeti de alınabilmektedir. Aracı firmalardan vize danışmanlık hizmeti alarak Bulgaristan'a turistik vize başvurusu süreci daha kolay ve hızlı bir biçimde tamamlanmaktadır. Bulgaristan turistik vizesi için konsolosluğun istediği başlıca evraklar şunlardır:

Pasaport: Bulgaristan turistik vizesine başvururken pasaportunuz güncel olmalı ve pasaportun geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.

Vize başvuru formu: Vize başvuru formu konsolosluğun internet sitesi üzerinde doldurulduktan sonra çıktısı alınmalı ve imzalanmış olmalıdır.

Fotoğraf: Fotoğraf biyometrik olmalı, arka fonu beyaz olmalı ve son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.

Uçak ve konaklama rezervasyonları: Bulgaristan turist vizesine başvuru yaparken seyahat süresi boyunca konaklayacağınız otelin ve gidiş dönüş uçak biletlerinin rezervasyonları yapılmış olmalıdır.

Seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan turist vizesi için istenen evraklardan biri de seyahat sağlık sigortasıdır. Seyahat sağlık sigortasının Schengen üyesi ülkelerde geçerli olması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.

Banka hesap dökümü: Banka hesap dökümleri son 3 ayın hesap hareketlerini göstermelidir. Aynı zamanda banka hesabınızda seyahatiniz boyunca size yetecek en az 30.000 TL para olmalıdır.

 

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan turistik vize almak için yapmanız gereken birkaç adım vardır. Bunlardan ilki konsolosluğun internet adresinde yer alan başvuru formunu doldurmaktır. Bulgaristan turistik vize başvuru formunu doldururken bu konuda profesyonel olan Vize Merkezi’nden yardım almak akıllıca olacaktır. Çünkü başvuru formunda yapılan en ufak bir hata vize onayı alamamanıza sebep olabilir. Bu yüzden başvuru formunu doldururken vize merkezi gibi aracı firmalardan destek alınması tavsiye edilir. Başvuru formunu doldurduktan sonra yapmanız gereken şey Bulgaristan turist vizesi ücretini yatırmaktır. Konsolosluğun internet adresinde yatırabileceğiniz banka hesap numaraları yer almaktadır. Bu hesap numaralarına vize ücretini yatırdıktan sonra dekontun çıktısını almalısınız. Daha sonra gerekli bütün belgeleri konsolosluktan ya da aracı kurumdan öğrenip eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Belgeleri hazırladıktan sonra randevu alıp Bulgaristan Konsolosluğunda mülakata katılmalısınız. Bulgaristan turist vizesi randevusunu tamamladıktan sonra vize başvurunuz en kısa süre içinde sonuçlanacaktır. Türkiye'den başvuran Türk vatandaşlarının turist vizesi başvuruları ortalama 10 iş gün içinde yanıtlanmaktadır.

Bulgaristan Turist Vizesi Hakkında Önemli Noktalar

Bulgaristan’ın turist vizesi en fazla 90 gün olarak ibraz edilse de genellikle en fazla 15 gün süreli olarak verilir. Kısa süreli Bulgaristan vizeleri en fazla 90 günle sınırlıdır. Ancak turist vizesinde bu süre genellikle maksimum 30 gün olarak verilir. Eğer Bulgaristan'da aileniz, arkadaşlarınız, partneriniz sürekli olarak yaşıyorsa veya aile üyelerinden biri Bulgar vatandaşı ise bu süre 90 günü aşmayacak şekilde uzatılabilmektedir. Bazı acil durumlarda, örneğin aile yakınlarından birinin hastalığı gibi tıbbi durumlarda, cenaze, düğün gibi acil ve özel durumlarda bu süre yine 90 günü aşmayacak şekilde verilebilmektedir. Bulgaristan'da Bulgar turistik vize ile ilgili önemli noktalardan biri de bu vizenin tek girişli bir vize olmasıdır. Bulgaristan turistik vizesi ile çok girişli vize alınamamakta, ayı vize ile ülkeye birden fazla giriş-çıkış yapılamamaktadır. Aynı zamanda Bulgaristan turist vizesi Schengen vizesi kapsamında olmadığı için bu vize ile Schengen üyesi ülkeleri ziyaret etmek mümkün değildir. Bulgar turistik vizesi ile Bulgaristan'da ücretsiz ve maaşsız olsa bile çalışılamaz, kamu kurumlarına iş başvurusunda bulunulamaz, ticari herhangi bir faaliyette bulunulamaz ve tam zamanlı ya da yarı zamanlı bir işte çalışılamaz. Bulgaristan turistik vizesi sadece ziyaret amaçlı düzenlenmiş bir vize türüdür. Bu yüzden Bulgaristan turist vizesi ile sadece turistik amaçlı Bulgaristan'ı ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vize Nasıl Uzun Süreli Hale Getirilir?

Son zamanlarda Bulgaristan vizeleri ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de Bulgaristan turistik vizesinin uzatılıp uzatılamayacağı konusudur. Birçok Türk vatandaşı Bulgaristan'da yaşamak için ve orada çalışmak için Bulgaristan’a seyahat etmeyi düşünse de bu, düşünüldüğü kadar kolay olmamaktadır. Bulgaristan turist vizesini almak, çalışma veya oturum vizesi almaktan çok daha kolaydır. Bulgar turistik vizenin süresi genellikle 30 gün olarak verilmekte ve kişiye 15 gün boyunca Bulgaristan'da kalma imkânı vermektedir. Genellikle Bulgaristan turist vizesi süresi kişinin evraklarında belirttiği otel rezervasyon sürelerine göre belirlenmektedir. Bu yüzden daha uzun süre ülkede kalmak isteyenler otel rezervasyonlarını buna göre yapmalıdır. Bulgaristan'da kalıcı olarak yaşamak isteyen Türk vatandaşları ise turistik vize aldıktan sonra Bulgaristan'da nasıl daha uzun süre kalabileceklerinin yolunu bulmaya çalışmaktadır. Bulgaristan'a turist vizesi ile gittikten sonra orada daha fazla kalmanın bazı yöntemleri vardır. Bunlardan biri Bulgaristan'a turist vizesiyle Bulgaristan'a gittikten sonra Bulgaristan'da faaliyet gösteren bir firma ile anlaşıp onların sizin adınıza çalışma izni almasıdır. Yani Bulgaristan turist vizesi ile gittikten sonra bir firma sizin adınıza çalışma izni alırsa bu izin sayesinde D tipi vize olan oturum izni vizesini alabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise Bulgaristan'da yaşayan bir Bulgar vatandaşıyla turist vizesi aldıktan sonra nişanlanmak veya evlenmektir. Bunun için Bulgaristan turist vizesinin süresi dolmadan aile birleşim vizesine başvurmanız yeterlidir. Bulgaristan'a turist vizesi ile gidip daha uzun süreli kalmak isteyen Türk vatandaşları özellikle bu konuda profesyonel olan Vize Merkezi gibi firmalardan en güncel bilgileri öğrenip destek alabilirler.

Bulgaristan Turistik Vize Ücretleri

Bulgaristan turist vizesi başvurusu için başvuran her kişiden vize ücreti alınmaktadır. Bulgaristan turistik vize ücretleri her yıl konsolosluk tarafından belirlenip konsolosluğun internet sitesinde ilan edilmektedir. Bu fiyat her yıl değişiklik gösterdiği için en güncel vize harç ücretlerini konsolosluğun web sitesinden öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda Bulgaristan turistik vize ücretleri için aracı firmalardan ve Vize Merkezi’nden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: (BÜLTEN)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.