Hava Durumu

Bursa'da koyun üreticisine büyük destek!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, saf merinos ırkı koyun yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için harekete geçti. Proje ile merinos koyunculuğunun geliştirilmesi ve hayvan sayısının artırılması amaçlanıyor. İthal edilecek bin baş merinos ırkı koyun, uygun fiyatlı ve uzun vadeli ödeme imkânlarıyla yetiştiriciye satılacak.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2018 15:40
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2018 15:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Bursa'da koyun üreticisine büyük destek!

Bugüne kadar sulama göletleri yapımından tohum, fide ve fidan dağıtımına, ürün toplama merkezlerinden ihracata kadar her sahada çiftçiye destek sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Tarım A.Ş. vasıtasıyla yeni bir projeyi daha başlatıyor. Saf merinos koyun yetiştiriciliği projesi ile hem merinos koyunculuğunun geliştirilmesi, hem de hayvan varlığı sayısının artırılması hedefleniyor. Kaliteli yünleri, yüksek vücut ağırlığı, yüksek döl verimi ve en önemlisi de bölgede yaygın olarak yetiştirilmesi sebebiyle projede merinos ırkı tercih edildi.

Bin baş saf merinos ırkı koyun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ithalat mevzuatı çerçevesinde ithal edilecek. Getirilen koyunlar, bir yetiştiriciye 24 koyun ve 1 koç olmak üzere uygun fiyatlı ve uzun vadeli ödeme imkânlarıyla satılacak. Yetiştirme sürecinde ırkın korunması kapsamında genel eğitim ve kontroller yapılacak. Projeden yararlanmak isteyenlerden Bursa il sınırları içerisinde ikamet etmeleri ve Bursa ili sınırları içerisinde il ve ilçe tarım müdürlükleri tarafından tescil edilmiş küçükbaş hayvan işletmelerinin bulunması şartı aranacak. Çiftçi kayıt sistemine (koyun - keçi bakımından) üye olma mecburiyeti da aranırken, yetiştiricilerin 18 - 45 yaş arasında olmaları gerekiyor. Halihazırda 50'den fazla küçükbaş hayvanı olan yetiştiriciler değerlendirmeye alınmayacak. Şartları sağlayan yetiştiricilerin sayısının fazla olması halinde kura çekilecek.

Kura neticesinde hayvan almaya hak kazanan yetiştiricilerden, 'söz konusu hayvanların mücbir sebepler dışında 2 yıl süre ile satmayacağı ve/veya başka birine devretmeyeceğine, maksadı dışında kullanmayacağına dair' noter tasdikli taahhütname istenecek.

Projeden yararlanmak isteyen çiftçiler, koyunun tanesini 1000, koçu ise 1.500 TL'den alacak. Ödemeler ise iki şekilde yapılabilecek. Çiftçiler 84 aya kadar vadeli faiz indirimli kredi kullanma imkânından yararlanabilecek. Ön müracaatlar alınmaya başlarken, başvurular 30 Mart Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecek.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.