Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kovid'den zarar gören esnafa iyi haber! Ertelendi...

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarın Halkbank'tan aldıkları ve ödenmeyen düşük faizli kredi borçları 3 ay ertelendi.
Haber Giriş Tarihi: 23.07.2020 11:43
https://www.yenidonem.com.tr/

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararla, Kovid-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye  genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, Halkbank tarafından Türkiye  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine  (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve  kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi  kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının  ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli  kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak  olup, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla itfa edilmeyen borçlar, başvuru  şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3  ay ertelendi.

Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin  ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmıyla tutara ilişkin banka ve  sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecek.

Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan erteleme  dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak.  Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından  çıkarılacak.

Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir  kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek. Karar, 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacak.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar