Hava Durumu

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Kontrolsüz bir şekilde yayılıyor!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgınında son duruma ilişkin çarpıcı uyarılarda bulundu. Olgu sayılarının arttığını belirten Azap, "Kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz" ifadelerini kullandı. Yoğun bakım doluluk oranı hakkında bilgi veren Azap, "Henüz yerimiz var ama açıkçası bu artış bizi endişelendiriyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2020 15:48
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2020 15:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Bilim Kurulu üyesi uyardı: Kontrolsüz bir şekilde yayılıyor!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, yeni tip koronavirüste (Covid-19) son durum ile ilgili dikkat çekici uyarılarda bulundu.

Habertürk TV'deki Gün Başlıyor programında açıklamalarda bulunan Azap, "Olgu sayıları binin altına çok düşmese de virüsün kontrolsüz şekilde yayıldığı dönemi bitirmiştik. Şimdi kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Vakaların yeniden arttığını belirten Azap, Ankara için şunları söyledi: 3-4 haftadır oldukça yoğunuz. Olgu sayılarında çok hızlı olmamakla beraber bize başvuran kişi sayısında olsun, testte pozitif vaka yakalamada olsun günbegün artış var."

"ENDİŞE DUYUYORUZ"

Yoğun bakımlardaki durum hakkında bilgi veren Azap, "Şu an için idare edebiliyoruz. Yoğun bakımdaki yataklarımız tamamen dolu değil. Onlarda da doluluk oranımız hafta hafta artıyor. Henüz yerimiz var ama açıkçası bu artış bizi endişelendiriyor" dedi.

"İlk dalgada gördüğümüz gibi olgu sayılarının hızlı bir şekilde artmasından büyük endişe duyuyoruz açıkçası" diyen Azap, "Dalga meselesini tartışırken elimizde net bilimsel bir kriterimiz yok. Hangi sayının altına düştüğünde 'dalga bitti', hangi sayının üstüne çıkıldığında 'ikinci dalga başladı', bunu söyleyebileceğimiz bir kriterimiz yok aslında" ifadelerini kullandı.

"OLGU SAYILARI ARTIYOR"

Azap, şöyle devam etti: "Genel kabul gören kriter, virüs toplumda kontrolsüz bir şekilde yayılıyorsa bunu bir dalga olarak kabul etmelisiniz. Ben birinci dalgayı aslında kontrol altına aldığımızı düşünüyorum. Olgu sayıları binin altına çok düşmese de virüsün kontrolsüz şekilde yayıldığı dönemi bitirmiştik. Şimdi ama kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz. Fark etmiyor birinci dalganın ikinci piki de diyebilirsiniz 2. dalga da diyebilirsiniz ama ortada bir gerçek var; olgu sayıları artıyor."

"HER YAŞ GRUBUNDAN HASTALARLA KARŞILAŞIYORUZ"

Hastalar bazında Ankara'nın artışın en yüksek kentlerde biri olduğu hatırlatılarak hangi yaş grubunun hastanelere daha çok başvurduğu sorusuna Azap, şöyle yanıt verdi:

"Aslında cevaplarını bizim de merak ettiğimiz sorular. Bu salgını yönetmek için bu soruların yanıtlarını iyi bilmeniz lazım. Muhtemelen il pandemi kurulu bunu çok yakından takip ediyordur. Ben sadece kendi merkezimizin verilerini biliyorum. Her yaş grubundan hastalarla karşılaşıyoruz. Beklendiği üzere genç yaşlarda daha hafif seyreden vakalarla karşılaşıyoruz. Yatan hastalara baktığımızda onların yaşlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyada bu hastalığın ağır seyrettiği yaş bizde biraz daha erken, mesela yurt dışında 65 yaş ve üzerinde ağır seyrederken bizde biraz daha altlara doğru kayıyor. Çünkü bizde daha erken yaşlarda kronik rahatsızlıkların ortaya çıkma olasılığı biraz fazla. O yüzden 40'lı, 50'li yaşlarda ağır seyirli hastalarımız var."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.