Hava Durumu

ÇATSANDER; Bursa’nın 3 Bin Esnafına Izdırap Çektiriliyor!

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) önceki dönem başkanı Arif Tak’ın zamanında (2008 / 2010 ) “Türkiye’nin en büyük esnaf sanayi sitesi olacağı” iddiasıyla yüzlerce esnaftan para toplanarak yola çıkılan Kestel Çataltepe Projesi aradan geçen 14 yılda büyük fiyaskoya dönüşmüştü. 3 bin 159 esnafın sesini duyurabilmek için kurdukları ÇATSANDER ise üst makamlara dertlerini arayabilmek için çabalıyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2024 10:31
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2024 10:31
Kaynak: (HABER MERKEZİ)
ÇATSANDER; Bursa’nın 3 Bin Esnafına Izdırap Çektiriliyor!

BESOB Başkanı Fahrettin Bilgit’te Çataltepe Site Mağdurları için katıldığı canlı yayında; “2008’li yıllarda başlayan bir umut projesinin 2024’li yıllara gelindiği günlerimizde o günkü yönetim tarafından apar topar 7 bin sermayeli bir kooperatif olan BESKOOP’a devretmesine mağduriyet yaşayan esnafımız anlam veremiyor. Kooperatif eliyle bu dükkanların inşasının bitmesi ise zaman aksı anlamında bitmeyeceği hak sahiplerinin torunlarının torunlarına kalması ise aşikar. Yüzde 90’lık kısmının ödemeleri bitmiş olan ve Bursa’nın içine serpiştirilmiş haliyle birçok bölgede tabiri caiz kangren olmaya yüz tutmuş esnafın toplanma alanı olan Çataltepe devlet eliyle (TOKİ) ücreti mukabilinde acilen 3-4 yıl içinde bitirilerek esnafa teslim edilmeli. Bursa merkezi içinde çok değerli alanlarda hizmet edilen noktada boşaltılan irili ufaklı merkezler Bursa ekonomisini de nefes aldıracak kentsel dönüşümün başlangıç alanları olacaktır. Hak sahipleri mücadelesinden asla vazgeçmemeli çünkü o araziler o günkü fiyatlarının üzerinde çok daha değerlendi.” İfadeleri esnafı umutlandırdı.

Dokumacılar Oda Başkanı ve ÇATSANDER Başkanvekili Aydın Çitil; “Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan’a mağduriyetimiz birkaç kez bildirilmiştir. Devlet eliyle yani projenin başlangıcı olan TOKİ’nin yarım bıraktığı işi tekrar tekrar çıktığımız her platformda anlatmaktan dernek yöneticileri olarak biz anlatmaktan yorulmuyoruz ama 22 yıldır devleti yönetenler bize yarım ağızla cevap vererek bizleri farklı mecralara sürüklüyor. Oysa ki; dert belli. Dermanı onlar bulacakken bizleri köşe köşe dolandırıyorlar. Biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.