Hava Durumu

ERP nedir?

ERP olarak da bilinen kurumsal kaynak planlama programları, bilhassa ekip sayısının fazla olduğu işletmelerde verimli bir şekilde kullanılır.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 13:44
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 13:44
Kaynak: (BÜLTEN)
ERP nedir?

Kurumsal kaynak planlama sistemleri, finansal idareden tedarik zincirine, performanstan insan kaynaklarına dek pek çok konuyu kapsayabilir. İş akışını destekleyen ERP programıyla farklı işlevleri özelleştirmek mümkündür.

İşletmenin doğru ve verimli bir biçimde yönetilmesi adına gerekli olan tüm iş süreçleri, ERP’nin konusu olabilir. Kurumsal kaynak programı ile beraber farklı süreçleri birbiriyle entegre etmek olasıdır. Bu nedenle genel düzeyde işletmelerin kayıt sistemi olarak da tanımlanabilir. Satın almadan muhasebeye, günlük iş faaliyetlerinden risk yönetimine dek pek çok unsuru yönetmek adına ERP’nin sunduğu ayrıcalıklardan yararlanılabilir.

ERP ne işe yarar?

Dilimizdeki karşılığı tam olarak “Kurumsal Kaynak Planlaması” olan ERP, kurumsal işletmelerde son derece yaygın bir şekilde kullanılan bir tür yazılımdır. ERP’nin asıl açılımı ise “Enterprise Resource Planning” şeklindedir. ERP günümüzde işletmelerin proje yönetiminden risk yönetimine satın almadan uyum yeteneğine pek çok konuyu kapsayabilir. Genel olarak günlük iş faaliyetleri üzerinde son derece etkili olan bu yazılım bütçeleme, raporlama ve planlama gibi kritik konularda öngörüler oluşturabilir.

ERP programlarının en önemli özelliği farklı iş süreçlerini etkili bir şekilde entegre edebilmesidir. Bu sayede farklı disiplinler ve iş süreçleri arasında bilgi akışının sağlanmasına yardımcı olur. Diğer yandan organizasyon kapsamında gerçek zamanlı veri depolaması ve erişimine olanak tanır. İşletmelerin ihtiyaçlarına bağlı olarak esnek özelleştirilme seçenekleri yaratır. Eğitimden sağlığa pek çok sektörde karşılık bulmayı başaran ERP yazılımlarıyla finansal riskler ve veri kayıpları ciddi oranda azaltılır.

ERP Programı kullanma avantajları nelerdir?

Nitelikli bir ERP yazılımı sistemin ne düzeyde ve verimlilikte kullanıldığına bağlı olarak birçok avantaj sunabilir. Bu avantajlardan bazıları şu şekilde aktarılabilir:

* İşletme verimliliğinde ciddi bir artış gözlemlenir.       

* ERP sistemlerinin aktif olduğu işletmelerde personeller arasında iletişim ya da birliği önemli ölçüde gelişir.      

* İşletmeye dair tüm veriler bir merkez sayesinde kontrol edilebilir. Arzu edilirse söz konusu verilere farklı kişilerin erişimi sağlanabilir.      

* Karar verici pozisyonda yer alan işletme yöneticilerinin aksiyon alma sürecini hızlandırır.      

* Yasal gereksinimlere çok daha kolay bir şekilde uyum sağlanır.

Kaynak: (BÜLTEN)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.