Hava Durumu

İstifa eden Berat Albayrak'ın yerine geçen isim belli oldu

Berat Albayrak'ın istifasının kabul edilmesinin ardından boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2020 00:39
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2020 00:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
İstifa eden Berat Albayrak'ın yerine geçen isim belli oldu

Berat Albayrak'ın görevden af talebinin kabulü sonrası Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı.

Lütfi Elvan kimdir?

Lütfi Elvan, 1962'de Karaman Ermenek'te doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'nden mezun olan Elvan, İngiltere Leeds Üniversitesi'nde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD'de Deleware Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisans yaptı.

Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başlayan Elvan, Devlet Planlama Teşkilatında planlama uzman yardımcısı, planlama uzmanı, kalkınmada öncelikli yöreler daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu. Elvan, ayrıca OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23 ve 24'üncü dönemlerde AK Parti Karaman Milletvekili olarak parlamentoya giren Elvan, 23'üncü dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu üyesi oldu. Elvan, 24'üncü dönemde ise Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına seçildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak 26 Aralık 2013'te atanan Elvan, 7 Mart 2015'te seçimler öncesi yasal zorunluluk sebebiyle görevini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin'e devretti.

Elvan, 25'inci dönemde Antalya, 26'ncı dönemde ise AK Parti Mersin Milletvekili olarak parlamentoya girdi ve 64. Hükümet döneminde Başbakan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Evli ve 2 çocuk babası olan Elvan, İngilizce biliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.