Hava Durumu

Koronavirüs tespit edilen okullar açıklandı! Listede Bursa da var...

Eğitim-Sen, koronavirüs görülen 34 okulun ismini açıkladı. Açıklamada, "Olumsuz sonuçların telafisi mümkün olmayacaktır" denildi. Listede Bursa'dan da iki okul yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2020 10:44
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2020 10:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Koronavirüs tespit edilen okullar açıklandı! Listede Bursa da var...

Eğitim-Sen Genel Merkezi, öğretmenlerin seminer için okullara çağrılmasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. 

Açıklamada koronavirüs tespit edilen 34 okulun isimlerine yer verilirken alınması gereken önlemler ve eğitimcilerin talepleri de sıralandı. 

BURSA'DAN İKİ OKUL LİSTEDE

Eğitim-Sen virüs tespit edilen 34 okulun isimlerini paylaştı.  Listeye göre, Bursa Karacabey MTAL ve Bursa Karacabey İMKB MTAL okullarında virüs tespit edildi.

"TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYACAKTIR"

Mesleki çalışmaların uzaktan yapılmasının mümkün olmasına rağmen yüz yüze yapılmasına karar verilmesi ve yeterli önlemler alınmadan öğretmenlerin okullara çağrılmasının salgınla mücadelede yaşanan eksiklikleri gözler önüne serdiği ifade edilen açıklamada, "Siyasi gelecek beklentisinin veya sermayenin elde edeceği kazancın halk sağlığı ve kamusal yararın önüne geçmesinin yaratacağı olumsuz sonuçların telafisi mümkün olmayacaktır" uyarısında bulunuldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ ÖRNEĞİ

Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile uygulamaya konulan esnek çalışmanın dahi salgında gelinen aşamanın ciddiyetini gösterdiği ifade edilen açıklamada, "Sadece salgınla ilgili değil, bazıları salgınla ilişkili olmak üzere, çok sayıda sorunun acilen çözülmesi gerekmektedir" denildi ve talepler sıralandı:

- 25 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesinin uygulanmasına dönük sendikalarla bir araya gelinmelidir.

- "Öğretmenlerin 2020 Yılı İsteğe Bağlı İl Dışı Tayin" dönemince sınırlı sayıda kadro açık ilan edildiğinden öğretmenlerin çalışmak istediği yeri belirleme hakkı fiili olarak sınırlandırılmıştır. Norm kadrolar güncellenerek " il dışı tayin" hakkı verilmeli ve hızla bununla ilgili düzenleme yapılmalıdır.

- Mazeret tayinlerinde kadro yokluğu nedeniyle bazı öğretmen arkadaşların ataması gerçekleştirilemedi. Eş durumu özründen tayini çıkmayan arkadaşlara "il emrine atanma" hakkı verilerek hızla aile birliği sağlanmalıdır.

- Ortaöğretime geçiş sistemi öğrencileri mağdur etmeye devam etmektedir. Her ne kadar MEB açıkladığı verilerle öğrencilerin büyük bir bölümünün kendi istediği okula yerleştiği algısı yaratmaya çalışsa da, aslında gerçek öğrencilerin tercih etmek zorunda kaldığı okula yerleştiğidir. LGS'de öğrencilerin sorunlarına bir parça da olsa çözüm üretebilmek için 3. nakil dönemi planlamalı ve boş kontenjanları öğrencilerin tercih etmesine olanak sağlanmalıdır.

- RAM'ların özel eğitim bölümlerinden alınan raporların yenilenmesi ciddi bir yoğunluğa neden olmaktadır. Bu da salgının yayılmasına zemin oluşturmaktadır. RAM'lardan alınan raporların yenilenmesi yerine bu raporların süresinin MEB tarafından alınacak bir kararla 1 yıl uzatılması sorunu çözecektir.

- 2019 KPSS mağdurları haftalardır yaşadıkları mağduriyeti anlatmaya, sorunlarına çözüm üretmeye çalışmaktadır. MEB, arkadaşlarımızın, kendilerinden kaynaklanmayan bu durumdan dolayı, daha fazla mağdur olmamaları için hızla ek atama da dâhil çözüm üretmelidir.

KORONAVİRÜS TESPİT EDİLEN 34 OKULUN İSİMLERİ

Eğitim-Sen açıklamanın devamında kendilerine ulaşan bilgiler ışığında virüs tespit edilen 34 okulun isimlerini de paylaştı:

Adana Seyhan İstiklal O.O.
Adana Seyhan Yıldırım Beyazıt O.O.
Adana Yüreğir Emine Özgürel İ.O.O.
Adana Seyhan Orhan Gazi O.O.
Ankara Bağlum Özkent Akbilek O.O.
Antalya Kepez Hüsniye Özdilek MTAL
Antalya Konyaaltı Akdeniz A. L.
Aydın Didim Valiler İlkokulu
Balıkesir Bandırma Esnaf Sanatkârlar O.O.
Balıkesir Bandırma Korgeneral Evren Akoğlu O. O.
Burdur Gölhisar Adnan Menderes İlkokulu
Bursa Karacabey MTAL
Bursa Karacabey İMKB MTAL

Çorum Merkez Sakarya İlkokulu
Çorum Merkez Dumlupınar İlkokulu
Çorum Mecitözü İlçe MEM
Denizli Merkez Efendi İlkokulu
Diyarbakır Ergani Çayönü O.O.
Diyarbakır Dîcle 15 Temmuz O.O.
Edirne Keşan Keşan Lisesi
Gaziantep Kızılhisar MTAL
İstanbul Avcılar Gümüşpala MTAL
İstanbul Bahçelievler Eşref Bitlis O.O.
İzmir Bornova Gül Sefa Kapancıoğlu Anadolu Lisesi
İzmir Bornova Şehit Erol Olçok İmam Hatip Ortaokulu/Anadolu Lisesi
İzmir Karabağlar Tahir MERZECİ OO
İzmir Buca Buca A.L.
Niğde Bor Atatürk A.L.
Mersin Tarsus Kelahmet İlkokulu
Mersin Tarsus Turgut İçgören O.O.
Mersin Çavuşlu O.O.
Mersin Zeki Koyuncuoğlu İ.O/O.O
Rize Merkez İmam Hatip O.O.Yalova Altınova İmam Hatip O.O.

"Yetersiz önlemler, niyetten öteye geçmeyen tavsiyeler ve sadece maske takarak salgınla mücadele edilemeyeceği açıktır" ifadelerine yer verilen açıklamada, MEB ve sorumluluğu olan tüm kurumlara yeniden düşünme çağrısı yapıldı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.