Hava Durumu

Türk liderler TESAM'da konuşuldu

TESAM Başkanı Dr. İlyas Bozkurt’un katılımıyla, TESAM Tarih Akademisi’nde “Tarihin Seyrini Değiştiren Türk Liderler Konulu” sunumlar düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 04.11.2023 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 04.11.2023 11:13
Kaynak: (Serap Genç)
Türk liderler TESAM'da konuşuldu

TESAM Tarih Akademisi başladı. Tarihin kritik anlarını ve dönüm noktalarını şekillendiren Türk liderlerini incelemek amacıyla düzenlenen etkinliğe birbirinden önemli isimler katıldı. TESAM Genel Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe TESAM Başkanı Dr. İlyas Bozkurt, Prof. Dr. Kürşat Yıldırım, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Cihan Piyadeoğlu, Prof. Dr. Aydın Usta, Doç. Dr. Özgür Oral ve Dr. Zekeriya Türkmen katıldı. 

Akademinin ilk gününde TESAM Başkanı Dr. İlyas Bozkurt, “Tarihte Liderlik Misyonu ve Türk Lider Farkı” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

LİDER VE LİDERLİK MİSYONU

Sunumunda, liderlik kavramının tanımı ve liderlerin misyonunu ele alan Başkan Bozkurt, liderliğin insanları belirli amaçlar etrafında bir araya getirme ve bu amaçları gerçekleştirmek için organize etme becerisi olduğu vurgulayarak, liderliğin toplumu bir arada tutma misyonuna ışık tuttu.

TARİHSEL SÜREÇTE LİDERLİK

Tarihsel süreç incelendiğinde, farklı liderlik türlerinin de evirildiğini belirten Başkan İlyas Bozkurt, “Antik toplumlarda takım liderliği hakimken, ticari tarım toplumlarında teşkilat liderliği önem kazandı. Teşkilat liderliği, daha karmaşık bir liderlik yapısını gerektirdi” dedi..

Başkan Bozkurt ayrıca eski Türk anayasası olan “Töre”nin bazı hükümlerine de değinerek, bu hükümlerin, adalet, saygı, merhamet ve toplumsal düzen gibi temel ilkeleri içerdiğini madde madde inceleyerek anlattı.

Kaynak: (Serap Genç)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.