Ramazan Acar: 'Salgın bitecek meydanlar yine şenlenecek'

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 No'lu Şube Başkanı Ramazan Acar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle yayınladığı mesajda, "Alın terimizin hakkının ödenmesi, ekonomik büyümeden payımızın verilmesi için 'gücümüz örgütlülüğümüz' anlayışıyla örgütleneceğiz, örgütlü gücümüzü büyüteceğiz. Salgın bitecek meydanlar yine şenlenecek" dedi.

GÜNCEL, 01 Mayıs 2021 Cumartesi, 15:01
Ramazan Acar: 'Salgın bitecek meydanlar yine şenlenecek'

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 No'lu Şube Başkanı Ramazan Acar, kamu görevlilerinin, emekçilerin, çiftçilerin, gençlerin ve emeklilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Başkan Acar yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"İnsanlık ailesinin özgür ve onurlu üyeleri olarak, insanlığı ve dünyayı etkisi altına alan virüse ve salgına karşı yürütülen mücadeleye katılan, emek ve katkı veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Yüce Allah'tan sağlık emekçileri ile kamu görevlileri başta olmak üzere virüsle mücadelede hayatını kaybedenlere rahmet, tedavisi devam edenlere de şifa diliyoruz. İnanıyoruz ki, insanlık virüsü yenecek. Salgını bitirecek ve hayatı normale döndürecek. 1 Mayıs'ta birliğimizi, mücadelemizi ve dayanışmamızı alanlardan hep birlikte haykıracağız. İnsanı değerli ve insana dair olanı önemli gören kadim medeniyetin mensupları olarak, insanı nesne, emeği mal, emekçiyi köle, alın terini değersiz gören hiçbir anlayışa izin vermeyeceğiz. Emperyalizme ve kapitalizme karşı fikri ve fiili direnişimize yılmadan devam edeceğiz. Sömürüden beslenenlerin, zulmü sürdürenlerin, dünyayı ve insanlığı savaşa sürükleyenlerin karşısında dikileceğiz. Millete hizmeti ve hürmeti onur sayan kamu görevlileri olarak; sözleşmeliliğe direnmekte kararlı ve ısrarlı olacağız, herkes için kadrolu ve güvenceli istihdamı mutlaka başaracağız. Alın terimizin hakkının ödenmesi, ekonomik büyümeden payımızın verilmesi için 'gücümüz örgütlülüğümüz' anlayışıyla örgütleneceğiz, örgütlü gücümüzü büyüteceğiz."

Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine de değinen Acar, talepleri şöyle sıraladı:

"Örgütlenmede yasaklar olmasın, toplu sözleşmede sınırlamalar kalksın istiyoruz. Darbeci Evren'in Yönetmeliğinin hükmünü yitirmesini, kamu görevlilerinin kılık-kıyafette özgürleşmesini talep ediyoruz. Vergide Adalet esas olmalı. Gelir Vergisi'nde Oran sabit kalmalı, matrahlar artırılmalı diyoruz. Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılsın, personeli diğer hizmetler sınıfına aktarılsın teklifimizi yineliyoruz. 3600 Ek Gösterge vaadi yerine getirilmeli, kamu görevlilerinin bütünü kapsama dahil edilmelidir. Kariyer ve Liyakat esas olmalı, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliğinde engeller kalkmalı, mülakat artık yapılmamalı kararlılığımızı tekrar ediyoruz. Aileyi Korumak, Anne-Baba ve çocukları ayırmamak devletin öncelikli görevi, eş durumu mağduriyetini gidermek temel hedefi anlayışını benimsiyoruz.
Kadrosuz usta öğreticilerin, ek ders ücreti karşılığı görev verilenlerin, kamu görevlisi kadrolarına geçiş talepleri karşılansın istiyoruz. Ek ödemede oranlar ve tutarlar artmalı, ek ödeme emekli maaşlarına da yansıtılmalı teklifimizi bir kez daha vurguluyoruz. İşveren ve hakem kaynaklı 5. Dönem zararlarımızı giderin, tazmin İçin daha fazla gecikmeden ocaktan geçerli olacak şekilde seyyanen zam verin teklifimizden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz.

Kamu görevlileri sendikacılığında dayanışma aidatı olmalı, toplu sözleşme ikramiyesi yetkili sendika üyelerine artırımlı ödenmeli diyoruz. Kamu işvereninin 6. dönem toplu sözleşmeye teşvik paketiyle gelmesini, kamu görevlilerinin hakkını eksiksiz teslim edilmesini, enflasyon hedef ve tahminlerinin tutmadığının görülmesini, zammı enflasyon canavarı tarafından değil, masanın taraflarınca belirlenmesi tekliflerimizi bir kez daha dikkatlere sunuyor, kamuoyunun da destek verdiği inancıyla tekliflerimize evet denmesini istiyoruz. Kamu görevlilerine de bayram ikramiyesi verilmesini, ikramiyenin tutarının yükseltilmesini talep ediyoruz. Kadro-Derece sınırlaması artık kaldırılmalı, izinler iş günü esasıyla kullanılmalı tekliflerimiz karşılık bulsun istiyoruz, kamu görevlilerini şiddete karşı koruyacak mekanizmalar yürürlüğe konulmalıdır. Emekli Maaşları yükseltilmeli, emeklilikte de aile ve çocuk yardımı ödenmeli çağrımıza olumlu cevap bekliyoruz.

Öğretmenlik Meslek Kanunu, bir an önce çıkmalı, lafta ve rafta kalmamalıdır. Yüz yüze veya uzaktan eğitimde bulunmalarına bakılmaksızın tüm eğitim çalışanları aşılama kapsamına alınmalı ve aşılama süreci hızlandırılmalıdır. Millî Eğitim Bakanlığı İl/ilçe millî eğitim şube müdürü kadrolarında bulunanların hizmet bölgeleri ve bölge hizmeti süreleri yeniden düzenlenmelidir. Sözleşmeli öğretmenlere de başarı, üstün başarı belgesi ve ödül verilebileceği yönünde düzenleme yapılmalıdır. Salgın şartları gözetilerek ertelenen adaylık kaldırma sınavı yapılmamalı, adaylık eğitim programını başarıyla bitiren aday öğretmenlerin adaylık kaldırma sürecini tamamlanmış sayılmalıdır. İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) 9. dönem ilçe ve il temsilciliği seçim tarihleri, tam kapanma dönemi sonrasında, Haziran ayından önce sonuçlandırılmak üzere yeniden belirlenmeli ve seçimler gerçekleştirilmelidir."

Acar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Emeğimizin değerinin bilindiği, alın terimizin karşılığının verildiği, kamu görevlilerinin önemsendiği ve öncelendiği, ehliyet ve liyakatin gerçekten temel ilke hâline geldiği, emeğinin karşılığının bütçeye yük değil insana hak olarak tanımlandığı ve çalışma hayatında ücret dâhil her konuda adaletin barışın sağlandığı bir kamu personel sistemini, çalışma hayatı müktesebatını sendikal mücadele ve haklar kulvarını oluşturmak, işler kılmak ve korumak hepimizin ve herkesin ortak hedefi ve eylemi olmalıdır. Yaşasın emekçiyi refaha kavuşturma, insanlığı huzurla buluşturma mücadelemiz. Yaşasın emeğimiz, ekmeğimiz ve alın terimiz. Yaşasın emperyalizme karşı direnen birliğimiz. Yaşasın kapitalizme karşı onurlu mücadelemiz. Yaşasın sömürüye ve zulme karşı dayanışmamız. Yaşasın bayramımız, yaşasın dayanışmamız, yaşasın 1 Mayıs."

GÜNCEL
Bakanlık duyurdu! Aydın Şimşek öldürüldü...
İçişleri Bakanlığı Diyarbakır'da 2 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Teröristlerden ...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 19 Mayıs mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı yayımladı. Erdoğan...
ASAYİŞ
Bursa'da korkunç kaza! Ölü ve yaralılar var...
Bursa'nın Karacabey ilçesinde 2 aracın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi ha...
GÜNCEL
İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Koronavirüste son durum açıklandı. Buna göre, son 24 saatte 11 bin 937 kişiye koronavirüs tanısı ...
GÜNCEL
40 yaş üzeri öğretmenler ve okul çalışanları için randevular açıldı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 40 yaş üzeri tüm öğretmenler ve okul çalışanları için koronavirü...
GÜNCEL
Bursa'nın haftalık vaka sayısı açıklandı!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayılarını harit...
Filmlerdeki sahne gerçek oldu! Köpek balığının saldırısına uğrayan sörfçü öldü
Bilim insanları gülen tüm hayvanları sıraladı
Dolandırıcıların yeni taktiği: Sosyal yardım tuzağı
Bursa'da kütüphanelere saat düzenlemesi

En Çok Okunan Haberler

Bu yıl erken başladı, büyükşehirlere yayılab...

Kene vakaları bu yıl kendini erken gösterdi. Nisan a...

İşte koronavirüsün yeni semptomu!

Hindistan'ın Karnataka eyaleti Bengaluru'daki doktor...

Bursa'da korkunç kaza! Ölü ve yaralılar var...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde 2 aracın çarpışması so...

WhatsApp'ın yeni gizlilik güncellemesini kab...

Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha...

Bursa'da yanağını koparmıştı... Avukat cezay...

Bursalı avukat, kendisine saldırıp yanağından parça ...

İyi ki varsınız! Bursa'dan gururlandıran anl...

Bursa'da bir meyve bahçesinin yakınındaki bataklığa ...

Bursa'nın haftalık vaka sayısı açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa karşılı...

Yaprak dökümü... Bursaspor'da istifalar peş ...

Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yavuz, Genel S...

Bahçeli'den CHP'ye 'Sedat Peker' tepkisi: Bi...

Siyasette organize suç tartışmaları sürüyor. Milliye...

Son anket sonuçları açıklandı! Türkiye'de en...

Metropol'ün nisan ayı araştırmasına göre beğeni düze...

İYİ Parti lideri Akşener'den 'helallik' yanı...

İYİ Parti lideri Meral Akşener, "helallik" polemiğin...

Bursa Valiliği yeni kararları duyurdu

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Bursa metrosu her gün dünya turu atıyor!

Bursa'da pandemi öncesi günlük 400 bine ulaşan yolcu...

İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!

Koronavirüste son durum açıklandı. Buna göre, son 24...

Bursa'da 18 yıldır gözü gibi bakıyordu! Ölün...

Bursa'da 18 yıl boyunca beslediği posta güvercini ha...