Hava Durumu

Uzay Araçları Nasıl Hareket Eder?

Uzay araçları astronomi alanında çağ değişimi ve teknolojik olarak gelişimin sağlanmasında büyük bir önem teşkil etmektedir.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 09:06
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 09:06
Kaynak: (BÜLTEN)
Uzay Araçları Nasıl Hareket Eder?

Uzay araçları hakkında ilgi sanırız Elon Musk’ın bu alana yaptığı yatrımlarla daha çok dikkat çekmeye başlamıştır. Bu alandan https://xxxslot-online.com/ sitesi de yararlanamaya çalışmaktadır.

 Uzay Araçları Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 20. yüzyılda ABD ve SSCB arasında yaşanan Soğuk Savaş Dönemi’nde bir uzay yarışı ortaya çıkmıştır. Aslında uzay araçları bir amaca hizmet için kullanılmaktadır. Amaç da uydular, sondalar ve roketleri uzaya göndermek ve dünya üzerinde galip gelemedikleri bu yarışı yeni bir arenaya taşıyarak bu yarışın galibini belirlemek ve gücü eline almaktır. Bu rekabet ortamı işleri ciddileştirmiştir. SSCB bu yarışın ilk girişini yapan ülke olmuştur. 1957 yılında SSCB ilk yapay uydu olarak tasarlanan Sputnik 1’i fırlatmış ve ABD’den önce Uzay Çağı’na giriş yapmıştır. Bu şekilde uzay araçları kullanıma girmiştir. 1959’da ise Luna 2 adlı uzay aracı ile SSCB Ay’a ulaşmayı başarmıştır.

 Uzay Araçlarının Yapımında Hangi Maddeler Kullanılmaktadır?

 Uzay araçlarının yapımında kullanılacak maddeler ısı dayanıklılığı, ani basınç değişimleri, darbelere dayanıklılık, iletkenlik, absorbsiyon gibi faktörlere karşı dayanıklı maddeler olmalıdır. Uzay araçları bu faktörler dolayısı ile yalıtkan silisyum seramik ve kompozit maddelerden yapılmaktadır. Kompozit maddelerin imal edilmesinde maliyetin fazlalığına karşın iş gücünün az olması toplam maliyeti azaltmıştır. Kompozitlerden elastik hafızalı kompozit esnektir ve ısı değişimlerini alabilmektedir. Alandan tasarruf sağlayarak dar alanlara daha fazla malzemenin yerleştirilebilmesini kolaylaştırmıştır. Bal peteği kompozitler ağırlığı azaltmakta ve dayanıklılığı sağlamada kullanılabilmektedir. Cam fiber ısıl yalıtımı sağlamakta; karbon fiber ise dayanıklılık sağlamada, dış kaplama ve itici kuyruk yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır.

 Uzay Araçlarının Yakıtının Hareketine Etkisi Var mıdır?

 Uzay araçlarında yakıt olarak genellikle sıvı hidrojen kullanılmakta olup kullanılma sebebi ise hafif olması ve oksijen ile tepkimesi sonucunda çok güçlü bir enerji açığa çıkarması ile açıklanmaktadır. Ancak kalkış esnasındaysa genellikle katı yakıtlar tercih edilmektedir. Bunun nedeniyse katı yakıtların itiş gücünün daha fazla olmasıdır. Genel olarak uzay araçlarında yakıt depolamak zordur çünkü kalkıştan sonra kullanılacak sıvı hidrojenin sıvı kalabilmesi için sıcaklığın düşük olduğu bir alanda depolanabilmesi gerekmektedir. Bu da yakıt tankının kırılganlığını arttırmaktadır. Hidrojenin olası bir ısınma durumunda ise yakıt tankının patlaması söz konusu olmaktadır. Uzay araçlarının yakıtının hareketine etkisi söz konusudur çünkü uzay aracının momentumunda bir etkiye sahiptir.

 Uzay Araçlarının Hareketi Nasıl Gerçekleşir?

 Uzay araçları momentumun korunumu ilkesine göre hareket etmektedir. Başlangıçta 0 olan momentum eğer sürtünme olmasaydı roket kalktığında yine büyüklükçe aynı ve yön olarak zıt olup birbirine eşitlenirdi. Ancak böyle olmayacaktır. Momentum yine korunacaktır fakat sürtünme olduğunda enerji kaybına ve ısı artışına neden olacaktır. Burada momentumu anlayabilmek için Newton’un 3. yasası olan etki-tepki yasasından yola çıkmalıyız. Etki-tepki yasasına göre bir cisme etkiyen kuvvete karşılık her zaman o kuvvete eşit ve zıt yönlü bir tepki kuvveti vardır. Bunlar da birbirini dengelemektedir. Roketlerde ise yakıt çok yüksek bir basınç ve sıcaklığa ulaştırılarak dar bir alandan (lüleden) hızlı bir biçimde çıkarılmaya çalışılır. Roketten yani uzay aracından yüksek hızda çıkan gaz halindeki yakıt momentum korunumuna göre çıkış yönünün aksine belirli bir hızın kazanılmasını sağlar.

 Uzay Araçlarının Hareketi İçin Hava Gerekli midir?

 Hareketi sağlayan uzay aracının hava gibi bir maddeyi itmesi değil momentumun korunumudur. Bu yüzden uzay araçları uzayda da hareket edebilmektedir.

Kaynak: (BÜLTEN)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.